DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ahmet Rauf Akay
Ahmet Rauf Akay
Giriş Tarihi : 02-05-2021 19:38

Soykırım Kararından Kim Sorumlu?

Tarafgirlik hakikatın önüne geçerse söylediğiniz hiçbir şeyin değeri olmaz. Hakikat, arada kaybolup gider.

Biden'ın soykırım açıklamasına toplumun farklı kesimlerinden farklı tepkiler gösterildi. En zayıf tepki Sayın Erdoğan'dan geldi. Dişine göre gördüğü ülkeleri iç politika malzemesi yapıp esip gürleyen Cumhurbaşkanı, bu defa çok saygılı bir dil kullandı. Tabi yandaşlar bunu büyük politika görüp alkışladılar.

Tıpkı bir gün çözüm sürecini alkışlayıp, bir başka gün lanetledikleri gibi. Doğrunun, hakikatin ölçüsü siyaset olunca ofsayta düşmek fazla anlam ifade etmiyor. Öyle bir toplumu uykudan uyandırmak zordur. Çünkü bu bilinçsiz bir uyku hali değil, bilinçli bir uyku halidir ve kendi kendini kandırmaktır.

O tepkicilerden biri de sayın Sezai Karakoç'tu. El hak önemli yazarlarımızdan, şairlerimizden biridir. 70'ler kuşağını Necip Fazıl ile birlikte en çok etkileyen isimlerin başında gelir. Karakoç, bu defa kendine yakışmayan, birikimi ile mütenasip olmayan bir açıklama yaptı. Soykırım kararını, iktidarın yanlış politikalarına bağlamak yerine -İslam Dünyasının- güçsüzlüğüne bağladı. Yani içeridekiler aslında masumdu.

Bu zihniyetle gidersek bütün iç ve dış politik yanlışlarımızın yükümlülüğünden kurtulmuş oluruz. Ekonomik kriz mi var, İslam dünyası güçsüz ondan var. Zulüm veya adaletsizlik mi var, içerideki yöneticilerin sorumluluğu yoktur, İslam dünyası sorumludur. Olaylara bu kafa ile bakarsak neyi düzeltebiliriz ki? Bir şeyi düzeltmek için önce onun sorumlusu olduğunuzu kabul etmeniz gerekir. Tabi Karakoç'un tespiti daha önceki başkanlar soykırım kelimesini kullanmazlarken şimdi ki başkan niçin kullandı sorusunun cevabını vermiyor. Trump, Obama veya diğerleri döneminde İslam dünyası çok mu güçlüydü? Onun için mi önceki başkanlar 1915 tehcirine soykırım demediler?

Görüldüğü gibi üstadın analizi bu soruların cevabını veremiyor. Daha önemlisi Karakoç'un sanki daha önce güçlü, bütün bir İslam dünyası varmış gibi düşünmesi. Böyle bir İslam dünyası hiç olmadı. İran hep İslam dünyasında ayrı bir baş oldu. Selçuklular döneminde farklı farklı Müslüman devletler vardı. İslamların menfaatlerini ancak bu devletler içinde birinin güçlü olması ve bunu misyon haline getirmesi koruyabildi. Bir dönem bu Selçukluydu, sonrasında Osmanlı oldu. Yani eğer İslam dünyasının çıkarlarından bahsedeceksek önce bu ülkenin ekonomisi, siyaseti, adaleti, vatandaşı ile ilişkileri, askeriyesi ile güçlü olması lazımdır. Her biri bir tarafa çeken bir İslam dünyasından medet ummak ham hayalcilikten başka bir şey değildir.

Tabi üstat sorumlu sayın Erdoğan ve hükümetidir diyemediği için böyle diyor. Keşke kendisine yakıştığı gibi hakikati olduğu gibi söyleyebilseydi. Buraya bizi İslam dünyasının zayıflığı getirmedi, kendi politikalarımızın yanlışlığı, ABD'nin yeni Ortadoğu siyaseti, Batı'nın iflah olmaz şuur altı ve halkın bir kısmının parti çıkarlarını milli çıkarlardan üstün tutan tavrı getirdi. Bu millet AKP'ye sahip çıktığı kadar milli davalara sahip çıksaydı, Zarrab soruşturmasının Türk siyasetine sıçramasına engel olanlar,  kamuoyu baskısı ile  buna da engel olurlardı. İşte Ey vatandaş! sen susarsan elin adamı gelip soykırımcı damgasını alnının ortasına vurur. Sonra da vırvır eder durursun. Ya sorumluluğunun gereğini yap, ya da vırvır etme!

NELER SÖYLENDİ?
@
DmitriyAlexeevich 1 hafta önce

Хотите "прикончить" сайт вашего конкурента? Наши эксперты могут помочь.
Используем успешные технологии, испытанные не на одном проекте:
- Ликвидируем интернет-ресурсы по любым ключевым запросам.
- Делаем сотни тысяч спамных беклинков.
- Спамим основной email организации письмами с рассылками
- Понижение позиций сайта в поисковике по самым коммерческим ключам.
- Секретная методика. Это известно лишь нашим экспертам. Десятилетний опыт работы.
- 100% гарантия возврата денежных средств через 3 месяца.
- Полная отчётность.
- Полная конфиденциальность вашего заказа. Никто про нашу деятельность не узнает.

Стоимость услуги 6000 рублей
Полная отчётность.
Оплата: Киви, Yandex.Money, Bitcoin, Visa, MasterCard...

Телегрм: @exrumer
Skype: xrumer.pro
WhatsApp: +7(977)536-08-36
электронка: support@xrumer.cc

Работаем со Студиями!
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA