DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Giriş Tarihi : 06-04-2021 20:25

AİLE VE BOŞ ZAMAN

Bireylerin boş zamanlarına yön veren ve onlarda boş zaman davranışı alışkanlığı oluşturacak en önemli sosyal kurum ailedir. Birey, çocukluk döneminden ileri yaşlara kadar önünde rol model olarak ebeveynlerini örnek alacaktır. Türk ailesi ataerkil bir yapıya sahiptir. Kuralların dikkatlice uygulandığı sıkı bir disiplin, bu ailenin özellikleri arasındadır. Son yıllarda gelişen ve değişen kentler, sosyal hareketlilik gibi sebeplerden dolayı aile yapısında değişmeler meydana gelmekte ve bunun sonucunda aile içinde ilişkilerde etkilenmektedir.

Çocukların ve gençlerin boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri aileler tarafından dikkatlice takip edilse de gelişmelere ve değişimlere bağlı olarak iş hayatının getirmiş olduğu sorumluluklar gençlerin boş zamanlarında neler yapmaları konusunda aile bireyleri arasında farklılıklar meydana getirmiştir.

 Aileler genellikle gençlerin boş zamanlarında ders çalışmasını ya da bir işte çalışmasını istemektedir. Ayrıca gencin boş zamanlarında ekonomik yönden aileye yük olmasını istemezler. Gençlerin boş zamanlarında arkadaşlarıyla birlikte olma,spor yapmaları ya da sosyal etkinlikte bulunmaları genellikle aileler tarafından ikincil olarak yapılması gereken aktiviteler olarak değerlendirilmektedir.

Ebeveynlerin boş zamanlarında yapmış oldukları aktiviteler ve sahip oldukları tutum ve davranışlar çocukları tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman anne ve babaların boş zamanlarını değerlendirme yönünde gençlerle önce bir istişare yapmaları ve daha sonra onları aktivitelere yönlendirmeleri gerekmektedir. Bireyin, boş zamanlarını değerlendirme yönünde sosyalleşmesi yaşam boyu devam etmekle birlikte bu konuda aile ve yakın sosyal çevre büyük rol oynamaktadır. Çocukluk döneminde edinilen alışkanlıklar bireyin boş zamana bakış açısı gençlik dönemindeki boş zaman değerlendirme ile benzerlik gösterebilmektedir.

Son yıllarda gençlik suçlarında artışların meydana geldiği göz önüne alındığı zaman gençlerin evden ve okuldan kaçmaları, okulun ve iş yerinin disiplinine uymamak, hırsızlık, araba, alkol kullanımına bağlı suçlar, uyuşturucu ve uyarıcı maddeler kullanmak, saldırı ve tahrip, kavga gibi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için boş zaman aktiviteleri büyük önem arz etmektedir. Aile bu konuda en önemli sorumluluğa sahip olan sosyal kurumdur. Ailelerin gençlerin sorunlarıyla mutlaka ilgilenmeleri ve onların sahip oldukları boş zaman değerlendirme alışkanlıklarına özen göstermeleri lazımdır. Gençlere ders çalışmaları dışında onları sosyalleştirecek ve kötü alışkanlıklardan uzak tutacak etkinlikler konusunda yol göstermek ailelerin görevleri arasındadır.

Buradan ailelere seslenmek istiyorum; Gençleri sosyal aktivitelere, spor yapmaya, dayanışmanın ve paylaşmanın gerçekleşeceği etkinliklere, sinemaya, tiyatroya, müzik dinletisine, satranç oynamaya ve kitap okumaya mutlaka yönlendirmeniz gerekiyor.

Yazıma Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bir sözüyle son vermek istiyorum;

Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin vatan muhabbetinin fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA