YEREL
Giriş Tarihi : 19-10-2021 14:39   Güncelleme : 19-10-2021 14:39

Kalbinde Delik Bulunan Hastalar Elazığ’da Ameliyatsız Yöntemle Sağlığına Kavuşuyor

Kalbinde Delik Bulunan Hastalar Elazığ’da Ameliyatsız Yöntemle Sağlığına Kavuşuyor

Kalbinde delik bulunan hasta Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde uygulanan “Perkütan ASD Kapama” işlemi ile ameliyatsız tedavi edildi.

Çabuk yorulma, halsizlik çarpıntı şikâyetleri ile Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine gelen hastaya uygulanan tetkikler neticesinde “Atriyal Septal Defekt (kalp deliği) ” tanısı koyuldu. Hastaya yapılan “Perkütan ASD Kapama” işlemi ile ameliyatsız yöntem uygulanarak tedavisi yapıldı.

Doğuştan gelen kalp deliklerini ameliyata gerek kalmadan tedavi edebildiklerini belirten Doç. Dr. Erkan Yıldırım;  “Bebeğin anne karnında iken normal kan dolaşımının bir parçası olan sağ ve sol kulakçıkları arasında doğum sonrası kapanması gereken açıklığın kapanmaması neticesinde Atriyal Septal Defekt (ASD) oluşur. Hastalarda daha çok ileri yaşlarda nefes darlığı, çabuk yorulma, halsizlik, çarpıntı şeklinde şikâyetler olabilir. Bizim hastamızda da nefes darlığı ve çarpıntı şikâyetleri mevcuttu. Hastamıza yapılan ekokardiyografi sonucunda kapalı yöntemin uygun olacağına karar verdik. Anjio ünitemizde “Perkütan ASD Kapama” işlemini uyguladık. Kasık toplardamarından girerek şemsiye adı verilen özel cihaz yerleştirip kalp deliğini kapalı yöntem ile başarılı bir şekilde kapattık ve hastamızı ertesi gün sağlıklı bir şekilde taburcu ettik. Bu yöntem ile hastalarımızın hastanede kalış süresi cerrahiye göre çok daha kısalmaktadır. Hastalarımız birkaç gün içinde normal yaşamına ve çalışmasına dönebilmektedir. Yara izi kalmaması da estetik açıdan önemli bir avantajdır.’’ dedi.