YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2021 20:11   Güncelleme : 15-06-2021 20:11

CMES 2021 sempozyumu başarılı bir şekilde gerçekleşti

CMES 2021 sempozyumu başarılı bir şekilde gerçekleşti

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi öncülüğünde gerçekleşen bir konferans daha başarılı bir şekilde tamamlandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde, 08-10 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenen “Beşinci Uluslararası Uygulamalı Matematik ve Mühendislik Bilimleri Konferansı (CMES-2021)” kapanış oturumlarının ardından başarılı bir şekilde tamamlandı. İlki 2016'da FAS, Errachidia Moulay İsmail Üniversitesi; ikincisi 2017’de İstanbul’da; üçüncüsü 2018’de Kıbrıs’ta, Uluslararası Final Üniversitesi; dördüncüsü 2019’da Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen konferanslar dizisi, son olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve Fas Moulay İsmail Üniversitesi işbirliğinde Van’da yapıldı. Üç gün süren konferansa sekiz farklı ülkeden 78; Türkiye’den 220 akademisyen katıldı. Konferansta 220 online, 50 yüz yüze, 8 poster sunum yapıldı.

Konferans, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fevzi Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konferansın teorik, uygulamalı matematik ve mühendislik bilimleri ve ilgili alanlar için ideal bir akademik tartışma imkânı sağladığını söyleyen Erdoğan, etkinliğin konuyla ilgili araştırmacılar arasında etkileşim başlatmak, bu alanlardaki son gelişmeleri sunmak ve hesaplama deneyimlerini paylaşmak için bir fırsat sunduğunu belirtti.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli konuşmasında, Türkiye’nin köklü üniversitelerinden Fırat ile Fas Moulay İsmail üniversiteleriyle işbirliğiyle üç gün süren, yurt içinden ve yurt dışından birçok akademisyenin katkı sunacağı önemli bir konferansa ev sahipliği yapmaktan memnun olduklarını, yüz yüze sunum yapılması için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını söyleyerek Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ile Prof. Dr. Hasan Bulut şahsında organize komitesi, katılım sağlayan öğretim elemanları ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ise konuşmasında, Uygulamalı Matematik ve Mühendislik Bilimleri alanındaki son gelişmelerin tartışıldığı, fikir alışverişinde bulunulduğu ve bu alanda genç akademisyenlere yeni ufuklar açılmasında katkı sunacağına inandığı konferansın hayırlı olması temennisinde bulunarak ev sahibi Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve organize komitesine teşekkür etti.

Kapanış oturumunda konuşan sempozyum organize komitesi başkanı Prof. Dr. Hasan Bulut ve Prof. Dr. Zakia Hammouch, başkan yardımcısı Doç. Dr. Hacı Mehmet Başkonuş, Prof. Dr. Ercan Çelik ve Prof. Dr. Alaattin Esen ise daha önce dört kez düzenledikleri konferansı Van’da yapmak istediklerini, bu hususta Sayın Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve ekibinin kendilerine her türlü imkânı sunduklarını, Fırat Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ın konferansın düzenlenmesinde büyük emeği olduğunu, üç gün devam eden etkinliğin büyük bir başarı ile tamamlandığını, bilhassa çevrimiçi sunumlarda hiçbir aksilikle karşılaşmadıklarını belirterek Van Yüzüncü Yıl, Fırat ile Fas Moulay İsmail üniversitelerine, organize komitesi ve tüm katılımcı hocalara şükranlarını belirtti.