DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Psikolojik Danışman - Beyza KARAHAN
Psikolojik Danışman - Beyza KARAHAN
Giriş Tarihi : 26-01-2021 18:47

YOL ARKADAŞI

“Bu öğrencinin çocuğumun sınıfında olmasını istemiyorum.”

“Ben çocuğumun onlarla karşılaşmasını istemiyorum.”

 “Oğlum kızım onunla oynama.”

“Bu çocuk çok gürültü yapıyor taşının bu evden.”

Yukarıdaki cümlelerde “bu-o-onlar” diye nitelendirilenler çoğu zaman isimlerinin bile bilinmediği “engelli” olarak tarif edilen insanlarımız.

Bir özel eğitim kurumunda iki yılı aşkın süredir psikolojik danışmanlık yapıyorum yukarıda yazılanlar ve yazmaya dahi tahammül edemediğim nice cümlelere şahit oldum. Birçoğunu gözü yaşlı annelerden dinledim, yaşadıkları olayları dinlerken toplumumuzdaki kabul seviyesini bir kez daha sorguladım.

Okulda işim gereği öğrencilerimizin anne ve babaları ile görüşmeler yapıyorum. İlk başladığımda annelerin omuzlarında ağır bir yük taşıdıklarını ve bu yükü taşımak da onlara yardımcı olmam gerektiğini düşünmüştüm.Görüşmeler ilerledikçe yanıldığımı fark ettim.Aileler bir yüke değil hayat boyu ellerini tutmaları gereken bir yol arkadaşına sahipler.

Bir kısmı doğum öncesi bir kısmı doğum sonrası dönemde öğreniyorlar çocukları ile yürüyecekleri yolun engellerle dolu olduğunu. Çocukları için hayaller kurarken çok uzakta olduğunu düşündükleri bir gerçeklik çarpıyor yüzlerine ve seçenekler sunuluyor vazgeçebileceklerine dair. Belki de yoldaki en zorlu engel o seçim. Kendine verilen emanetin elini sıkı sıkıya tutup çeşitli engellerle dolu bir yola giren anne ve babalar ile kesişiyor bizim de yolumuz.

Eğitim sürecine gelene kadar birçok zorlu sınavdan geçiyorlar, başta kendi kabul süreçleri zorluyor onları, kendilerini suçluyorlar sonra etrafındaki insanların suçlamalarına maruz kalıyorlar, yalnız bırakılıyorlar, tutunacak dal ararken bir el uzanıyor ve sımsıkı tutunuyorlar o ele, o an bütün engeller aşılabilir hale geliyor.

Okulumuzda eğitim gören birçok öğrencinin aileleri ile görüşme fırsatım oldu. Fırsat diyorum çünkü hepsi birer halk kahramanı benim gözümde.Yola yoldaş olmayı seçmiş, çocuklarının dilinden dökülecek tek bir kelimeye hasret, bağımsız yürüyebilecekleri anı iple çeken ve insanların koyduğu her engeli aşacak güce sahip kahramanlar.

Bizler eğitim sürecinde öğrencilere birebir destek olmakla beraber ailelerine de destek olmayı amaçlıyoruz. Çıktıkları bu yolda yalnız olmadıklarını bilmeleri için kendi çocukları gibi başka çocukların da olduğunu görmelerini sağlıyoruz.Kendileri ile aynı yolda yürüyen diğer ebeveynlerle bir araya gelmeleri için ortam oluşturuyoruz.Büyük bir kısmının aynı yollardan geçtiğini ve aynı engellerle karşılaştığını fark ediyoruz, engellerle başa çıkma şekillerini birbirleri ile paylaşıp birbirlerine destek olmalarını amaçlıyoruz, yürüdükleri bu yolda onları yalnız bırakmamak için çabalıyoruz. Bazen en mutlu anlarına şahit oluyoruz; bir çocuğun babasına doğru attığı ilk adıma, bir çocuğun ağzından çıkan ilk anne kelimesine, okumayı öğrendikten sonra okuduğu ilk hecelere, yazdığı ilk sözcüklere eşlik ediyoruz. Mutlulukları paylaşıp yorgunluklarını azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çıktıkları bu yolda onlara yol arkadaşı olup yoldaki engellerin üstesinden nasıl gelebileceklerini anlatarak onlara yardımcı olmak edindiğimiz en güzel vazife.

Toplumdan beklentimiz hem kendimizi hem de çocuklarımızı bu farklılıklara saygı duyacak boyuta ulaştırmak. Sınıflarımızda yer vererek, sitelerimizde imkân sağlayarak, parklarda beraber oynayarak yani aslında yapmamız gerekenleri yaparak yürüdükleri yolda engel değil yol arkadaşı olabiliriz.Zihnimizdeki engelleri kaldırdıktan sonra yola taş değil çiçekler koyarız.Koşulsuz, şartsız olduğu gibi kabul edilebilmek dileğiyle.

NELER SÖYLENDİ?
@
Psikolojik Danışman - Beyza KARAHAN

Psikolojik Danışman - Beyza KARAHAN

DİĞER YAZILARI YOL ARKADAŞI 26-01-2021 18:47
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA