DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
EMRAL CÖMERT
EMRAL CÖMERT
Giriş Tarihi : 16-02-2021 19:06

UZAK DOĞU’NUN KUTUP YILDIZI; KONFÜÇYÜS

Milattan önce 551 yılında Çin’de dünyaya gelen Konfüçyüs; bir filozof, düşünür, bazılarına göre dini bir kişiliktir. Temel görüşü erdemli insan ve uyum içinde yaşayan toplum oluşturmaktır.

Konfüçyüs’ü okuyunca bir düşünürün insanlığa katkısının binlerce yıl devam edebileceğini, düşünürlerin değerinin iyi anlaşılması gerektiğini anladım. Bu büyük düşünürün 10 özlü sözünü yazdım. Üzerinde düşününce çok güzel tespitler ve ifadeler olduğunu görüyoruz.

1-Bir işi bilen yapar.

Az bilen akıl verir.

Bilmeyen eleştirir.

Yapmayan çamur atar.

2- Üç büyük tehlike: Akıllı insanların duygusuz oluşu, duygulu insanların etkisiz oluşu ve etkili insanların akılsız oluşu.

3- Bildiğini bilenin arkasından gidiniz. Bilmediğini bilene öğretiniz. Bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

4- Eş seçmek, kitap seçmeye benzer; iyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir ama içeriği sağlam olmadıkça sonunu getirmek zordur.

5- Elde edilecek bir çıkarı olduğu halde adaleti düşünen, tehlike karşısında hayatını hiçe sayan ve eski taahhütlerini unutmayan insan mükemmel bir insandır.

6- Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner.

7- Sadakat ve bağlılığı en öne yerleştir; kendin kadar iyi olmayanlarla ilişki kurma ve hata yaptığında değiştirmekten çekinme.

8- Bir öğrenci dostluğu sordu. Konfüçyüs dedi ki: Doğruyu konuş ve onları iyi yollara yönelt. Eğer uymazlarsa o zaman dur ve kendini onlar için alçaltma.

9- Üç çeşit dost yararlı, üç çeşidi ise zararlıdır. Dostlar dürüst, içten ve bilgili oldukları zaman yararlıdırlar. Sahteci, yaltakçı ve fırsatçı olduklarında ise, zararlıdırlar.

10- Eğitimli insanlar öncelikle adalete değer verir. Eğitimli insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca asi, küçük insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca haydut olurlar.

Konfüçyüs 2500 yıl önce toplumsal kalitenin önemini anlamış, kaliteli insan yetiştirmenin en önemli öncelik olduğunu kavramıştır. Toplumların kültürü, hayata bakışı, beraber yaşama isteği ülkenin ömrünü uzatmada maddi güçten çok daha önemlidir. Erdemli insan yetiştirmek toplumların ilk amacı olmalı. İnsan kalitesini artıramayan milletler; emperyalistlerin satın alacağı karaktersiz insanların ortaya çıkmasını önleyemezler.

    Türkiye’mizde maalesef rahat satılan insanlar çıkıyor. Askeri milli yetiştirdiğimizi zannediyorduk, generallerimizin ABD’ye satıldığına şahit olduk. Bugün ABD emperyalizmine kuyruksallayan siyasetçilerimizin, bürokratlarımızın olduğunu görüyoruz.

Konfüçyüs’ten günümüze çok zaman geçti. Hala erdemli insan yetiştirmenin ilk hedef olması gerektiğini anlayamadık.  Kaliteli insan ve uyumlu toplum oluşturmanın birinci öncelik olacağı ümidiyle, toplumsal kaliteyi artırma cabasında olanlara selam ve saygılar sunuyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA