DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
EMRAL CÖMERT
EMRAL CÖMERT
Giriş Tarihi : 19-01-2021 17:35

ÜRETİM İÇİN ENERJİ, İHRACAT İÇİN YOL LAZIM

Türkiye üretim ve ulaşım alt yapısı da istenen noktaya gelemedi. Ne yazık ki: toplum da, enerjinin ve ulaşımın önemini yeterince anlayamayanlar var.

Ülkelerin otoyol uzunluğunu, ihracat miktarını, ithalat miktarı, kişi başına elektrik tüketimi gibi verileri iyi takip etmediğinden, dünyadaki yerimizi bilmiyor, her hangi bir sektörde kapasitemizi değerlendiremiyor, bu sebeple spekülasyonlara maruz kalıyoruz.

 İnsanımızın bilgili ve uyanık olması gerekir. İddiaların araştırılması, yönlendirmelerin sorgulanması lazım. Bazen siyasilerin tek cümlesi zihniyetlerini ortaya koyar. CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu, iktidara geldiğimizde savunma sanayi şirketlerini devletleştireceğiz dedi. Bu ifadenin özel sektörün savunma sanayiye yatırım yapmasını engellemeye yönelik olduğunu herkes anlamalı. Bu ülkede milliyim diyenler, bu kadından rahatsız olmuyorsa, sahte vatanseverlik yapmasın.

Türkler imparatorluklar kurmuş bir millet, o açıdan savunma sanayi çok önemli. Fakat ülkenin en büyük ihtiyacı enerji yatırımı. Enerji tüketimi kalkınmışlığın temel göstergesidir. 2002 yılında Türkiye’nin elektrik enerjisi tüketimi 128 milyar kw idi. 2020 de tüketim 305 milyar kw a çıktı. Bu ülkenin büyüme hızını gösteren güzel bir gösterge. 2002 de Fransa’nın yarısı kadar elektrik tüketen ülkemiz Fransa’yı geride bıraktı. Ülkemizde son yirmi yılda 100 milyar dolardan fazla elektik üretimi için yatırım yapıldı. Toplum, üretimin önemini kavramalı, üretimin artırması için yönetime baskı yapmalı.

Ulaşım, haberleşme ve enerji alt yapısının gelişmesini, oy vermede ilk kriter yapmalıyız. Ülkede bölgeler arası fiyat farklarını azaltmak, ihracatı ve ticareti artırmak, üretilen malların dünyaya pazarlanabilmesini sağlamak için, haberleşme ve ulaşım çok önemli. Ülkemizde yol yapımına karşı çıkan aklı evveller var. Ülkede üretilen üretimlerin, rekabet edilebilir olması için, iyi yolların ve ucuz enerjisinin yeterli olması şart. Ülkemizde yol yapımını artırır elektrik üretiminde yerli kaynakların payını % 80 e çıkarır, elektrikli otomobil, traktör ve iş makineleri yaparsak, o zaman bam başka bir seviyeye geliriz.

Alt yapı ile paralel,  zihinsel dönüşüm gerekir. İdeolojik kölelikten kurtulmuş, öz güveni yerinde, başka milletlerden medet ummayan, kaliteli insan yetiştirmek gerekir. Sebep ne olursa olsun, ülkemizde, dizayn yapsın diye yabancılara göz kırpan kansızların, peşinden gitmemeliyiz.

Türk dünyası fiziki altyapıyı geliştirirken, zihinsel dönüşümü de yaşayacak, emperyalistlere yaranmaya çalışan zavallılara oy vermeyecek diyor, Türk milletinin dünyaya yön vereceğine inananlara, selam ve saygılar sunuyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA