DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
UZMAN ÖĞRETİCİ - MELEK BARULAY
UZMAN ÖĞRETİCİ - MELEK BARULAY
Giriş Tarihi : 03-08-2021 21:20

TUVALET EĞİTİMİ

Hangi yaş aralığında çocuğumun tuvalet eğitimine başlamalıyım ?

Çocuğumun tuvalet eğitimine hazır olduğunu nasıl anlarım?

Gece yatarken çocuğumun altını bağlamalıyım ?

Tuvalet eğitimine devam ederken nasıl bir tutum sergilemeliyiz?

Bu dönemde sergilediğim yanlış davranışlar çocuğumun kişilik gelişimine ve de ilerdeki yaşantısına nasıl etki eder?

Çocuklara hayatı boyunca pek çok eğitim verilir ve verilen bu eğitimlerin en önemlisi tuvalet eğitimidir. Çocuğun aile ortamında tuvalet eğitimini öğrenebildiği 1,5- 3,5 yaşları arası Freud’un Psikoseksüel Gelişim Evrelerinin ikincisi olan Anal Döneme denk gelmektedir.

Her çocuğun bireysel farklılıklarına ve de büzgen kaslarının kontrolünü sağlamaya başladığı dönemi dikkate almalı ve bu yaş aralıklarının çocuğumuza uygunluğunu göz ardı etmeden tuvalet eğitimine başlamalıyız.

ÇOCUĞUNUZUN VÜCUDUNDAKİ BAZI SİNYALLER

Çocuğun tuvaleti geldiğinde evde perdenin, kanepenin ve çiçek saksılarının arkasına saklanıp tuvaletini beze yapması, oyun oynarken tuvaletini beze yaparken duraklaması. Çocuklar daha çok gizli saklı köşeleri tercih ederler.

ÇOCUĞUNUZUN BU SÜRECE HAZIR OLMASI

Fiziksel belirtiler; sabah kuru uyanma, gün içinde uzun süre kuru kalma, oturma-çömelme

hareketlerini rahat bir şekilde yapabilme, giysilerini giyebilme, pantolonunu açıp kapayabilme, ıslak-kuru ayrımını yapabilme gibi belirtileridir.

Mental belirtiler; idrarını ve dışkısını tuvalete veya lazımlığa yapmak isteme, tuvalete gitmeye istekli olma, davranışları taklit etme ve yönergelere uyma, bilişsel becerileri kazanma, tuvaleti sıkıştığı zaman bunu ifade edebilme, idrar ya da dışkısı geldiğini fark etmedir.

Psikolojik belirtiler; ebeveynlerinin takdirini ve onayını kazanma arzusu içinde olma, tuvalette iken korkmadan ve çekinmeden oturabiliyor olma, ebeveynlerinin veya kardeşlerinin tuvaletteki tutumlarını öğrenmek isteme, bezini kirlettiğinde bu durumdan iğreti duyma, çevresindekileri taklit edebilme, ıslak bezle durmak istememe gibi belirtilerdir.

ÇOCUĞUNUZ TUVALET EĞİTİMİNİ KAZANMAYA HAZIRSA YAPMAMIZ GEREKENLER

• Ebeveynin çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu anlaması için davranışlarını ve bedeninin verdiği ipuçlarını takibe alıp gözlemlemelidir.

• Tuvalet eğitimi öncesi çocuğun bezi banyoda değiştirilip bezdeki dışkı çocuğun göreceği şekilde klozete atılabilir bu çocuğunuzun yapılan dışkıların nereye gittiğini anlamlandırmasını sağlayacaktır.

• Tuvalet eğitimi esnasında ebeveynler çocuğu cesaretlendirmeli ve özendirmelidir.

• Çocuk isterse beraber lazımlık ve tuvalet eğitimi için uygun aparatlar almaya gidilebilir.

• Çocuğun sevdiği ve istediği lazımlık alınmalıdır.

• İç çamaşırı, alıştırma külotları çocuğun istediği şekilde alınmalıdır.

• Çocuğun lazımlığı benimsemesi açısından tuvalet eğitimine başlamadan önce lazımlığı tuvaletten başka yerlerde de kullanmasına, üstünde oturup kitap okumak gibi ya da onu oyunlarının bir parçası haline getirmesine izin verin. Bu durumu bastırmaya çalışıp “Aman yavrum lazımlıkla oynanır mı onun yeri tuvalet gibi söylemlerinizden kaçının. Lazımlığın çocuğun kontrolünde olmasına izin verin.

• Çocuğunuzla beraber oyun yoluyla önce oyuncak bebekleri tuvalet senaryosuna katıp daha sonra siz ve çocuğunuzu bu oyunda tuvalet senaryosuna ekleyebilirsiniz.

• Çocuğunuzla tuvalet eğitimine başladığınız zaman lazımlığı alıp tuvalete koyun ve burada yapılması gerektiğini belirtmeniz yeterli olacaktır.

• Eğitim sürecinde çocuğa kolay çıkarılabilen bir külot giydirilmeli, çocuğun tuvaletini rahatlıkla yapabileceği bir ortam oluşturulduktan sonra çocuğa tuvaletin nereye ve nasıl yapacağı gösterilmelidir.

• Çocuğunuzun bezini çıkardıysanız bir daha beze dönmemenizi öneririz. Özellikle gece beze tekrar dönüş sağlanıyor bu çocuğunuzun aklını karıştıracağı gibi tuvaletini ne zaman tutup ne zaman bırakacağını da bilmemesine yol açar ve de gece tuvalete kaldırılma davranışına da olumlu dönüt sağlamasını güçleştirir. Bu durum çocuğumuzun aklını karıştıracağı gibi kontrol edebilme duygusunu da zedeleyecektir.

• Tuvaleti kitap, oyuncak, su oyunları gibi çeşitli etkinliklerle eğlenceli bir yer haline getirebilirsiniz.

• Kitap okuma etkinliği için tuvalet eğitimine yönelik çocuğumuzun yaş seviyesine uygun olarak kitapları tercih edebilirsiniz.  Eğer çocuğunuzun sevdiği tarz da kitaplar varsa onlarla da tuvalette eğitim sürecinde zaman geçirebilirsiniz.

• Ve çocuğunuz tuvaletini tuvalete yaptığı zaman abartı olmayacak şekilde normal kabul görecek ödüller ile ödüllendirmelisiniz.

• Çocuğunuz bu süreçte sizden temizliği bakımdan destek bekleyecektir bu desteği mahrem alanlarına saygı duyarak hafif bir şekilde başımızı yan tarafa çevirip çocuğumuzun özel alanına saygı duyduğumuzu belli edecek şekilde temizliğini yapmamız daha doğru olacaktır.

TUVALET EĞİTİMİNDE ÇOCUKLARA SÖYLENİLMEMESİ GEREKENLER

• Tuvalet alışkanlığı kazandırma sürecinde çocuğunuz sürekli idrarını dışarı ya da lazımlığa oturup kalktıktan hemen sonra yere yapıyorsa “Yavrum daha 10 sn önce orda oturuyordun neden buraya yaptın”  diye tepkiler vermemeliyiz.

• Ya da tam dışarı çıkacaksınız çıkmadan önce çocuğunuzu tuvalete oturttunuz, anne gelmiyor dedi ve tam kapının girişinde idrarını bıraktı. Bu gibi durumlarda gerçekten sabırlı olmak lazım. Nelerle karşılaşacağımızın farkında olmadığımız için bu kadar hayal kırıklığına uğruyoruz.

• Örnek cümleler: Olabilir yavrum kaza oldu bir daha ki sefere tuvalete yaparsın.

ÇOCUĞUM NEDEN TUVALETTEN KORKUYOR?

• Çocuklar dışkılama yaparken özellikle de kakasını yaparken vücudundan bir parçayı oraya yolladıklarını düşünüp korkabiliyorlar. Birkaç sakin, açıklayıcı ve model davranıştan sonra alışmaları daha kolay olmaktadır.

YANLIŞ BİLİNENLER

• Çocuklarda tuvalet eğitimine başladığımız zaman da sıvı alımını arttıralım.

• Sıvı aldıkça daha çok tuvalete gitme ihtiyacı duyacaklar böylelikle bu sürece uyum sağlamış olacaklar.

• Sıvı alımını sadece gece yatmadan önce azaltabiliriz buda çocuğumuzun kuru kalkmasını kolaylaştıracaktır.

TUVALET EĞİTİMİ SÜRECİNDE ÖNERİLER

• Tuvalet eğitimine başlama zamanı çocuktan çocuğa değişiklik göstermektedir. Eğer çocukta bir işaret yoksa tuvalet eğitimine başlanmamalıdır; çünkü çocuk hazır olmadan tuvalet eğitimine başlamaya çalışmak ebeveyn için boşa bir zaman kaybı olabilir ve aynı zamanda çocuk için de bir korku yaratabilir.

• Tuvalet eğitimi alan çocuklar çoğunlukla 24. ayda dışkılarını, 36. ayda da idrarlarını kontrol etmeyi öğrenmektedirler; ancak tuvalet eğitimini edinmenin bireyler arasında farklılık gösterdiğini unutmamak  gerekmektedir, örneğin; tuvalet eğitimi süreci bazı çocuklar için 2-3 gün sürerken, bazı çocuklarda bu süreç aylar alabilir.

• Eğer yaz mevsiminde tuvalet eğitimine başladıysanız öncelikle çocuğumuzun mahrem gelişimini dikkate alıp daha sonra külot alışkanlığı kazandırmayı amaç edinebilirsiniz.

• Yaz aylarında çocuğumuzun mahrem alanlarına saygısızlık içerecek şekilde davranışlardan kaçınmalıyız. Çocuğumuzu çıplak bir şekilde evin içinde ve de bahçe alanlarında bulundurmaktan kaçınmalıyız.

• Tuvalet eğitimini kazandıracağım derken mahrem alanlarına olan saygıyı ve de korumayı azaltabiliriz, bu konuda hassas olalım. 

• Tuvalet eğitimi kazanılırken ara sıra alta kaçırma problemleri yaşanabilmektedir, bu alta kaçırmalar eğer çok sık yaşanmıyorsa çok dikkate alınmamalı ve anlayışlı bir tutum sergilenmelidir. Aksi takdirde çocukta inatlaşma, idrarını ve dışkısını yapmak istememe veya idrarını ve dışkısını bilerek tutma gibi sorunlarla karşılaşılabilir ki bunlar da çocuğun psikolojik gelişimine zarar veren durumlara neden olurlar.

• Eğitim sürecinde geceleri daha sık olmakla birlikte alta kaçırma kazaları yaşanabilmektedir ve siz değerli ebeveynlerimiz bu kazaları doğal olarak karşılamalı, çocuklara karşı anlayışlı, sevgi dolu olmalı, çocukları suçlamamalı, cezalandırmamalısınız.

• Çocuklar duyguları anlayacak yaştadır. Eğer çocuğumuz altına kaçırdıysa dilimizle teskin edip hoşgörüyle yaklaşırken mimiklerimizle, bakışlarımızla bunun tam zıddını yapmamaya özen göstermeliyiz.

• Tuvalet eğitimine hem anne babanın hem de çocuğun hazır olduğu dönemde başlanmalıdır. Yanlış bir zamanda ve hazırlıksız başlamak bu sürecin sağlıksız ve de olumsuz bir şekilde tamamlanmadan uzamasına yol açabilir.

•  Tuvalet eğitimini tek bir kişinin vermesi daha sağlıklıdır ve eğitimi veren kişinin çocuğa karşı yaklaşımı eğitimi birçok açıdan etkilemektedir.

TUVALET EĞİTİMİNDE YANLIŞ DAVRANIŞLARIN ÇOCUK ÜZERİNDE ETKİLERİ

• Çocuk altına kaçırınca cezalandırmak.

Örnek: bir daha altına yaparsan poponu kızartırım!!!

Peki kim cezalandırılır? Tabi ki de suçlular. Çocuk bu süreçte kas kontrolü sağlayamadığı için kendisini suçlar, bu suçu çocuğa yüklemek ne kadar doğru sizce? Çocuk böylelikle suçluluk duygusunu kazanmış olur. Bilmeden ve kendi elinde olmadan gelişen şeylerin suç sayılmasını benimser.

• Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamak.

Örnek: Nimet teyzenin oğlu Alper hemen öğrendi tuvaletini, tuvalete yapmaya peki ya sen niye öğrenemiyorsun bir türlü!!!!

Kıyas yapıldığında çocukta takıntıyı ‘OKB’ yi tetiklemiş olursunuz. Çocuk kendini yetersiz hisseder, kendinden emin olmaz, onun ki oldu benimki neden olmuyor diye içsel sorgulamalara girer.

• Çocuğu zorla götürüp tuvalete oturtmak.

Örnek: bıktım artık kirlettiğin yerleri temizlemekten şimdi buraya oturuyorsun ve tuvaletini yapmadan da kalkmıyorsun !!!

Baskıcı bir aile profiline maruz kalan çocuğun tepkisel olarak bilinçli ya da bilinç dışı olarak istenmedik yerlere tuvaletini yapmasını tetiklemiş olursunuz. Karşı koyma bozukluğu tutumları, mutlak boyun eğme tutumları vs. baskıcı ailede gelişir. Ailede hayır diyemeyen çocuk ilerde dışarıda hiçbir tehlikeye karşı hayır diyemez.

NOT: Bu süreçte çocuklar tuvalette ve tuvaletteki kişilere karşı merak içinde olabilirler. Sıklıkla tuvalete girenin ardından içeri girme, onu izleme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumun mahremiyet gelişimi ve çocuğunuzun ruhsal gelişimini olumsuz etkilememesi için sizi izlemesini izin vermeyin.!!!

Çocuklarınızın bezini ve de üstünü değiştirirken onun kendi bedenine saygı duyup özel alanında ve sakin bir alanda değiştirmeye özen gösterin. Eğer bulunduğunuz ortam açık alansa bunu toplumdan uzak ya da alternatif yollarla çözüm bularak ona özel alan oluşturmanızı öneririm. 

NELER SÖYLENDİ?
@
UZMAN ÖĞRETİCİ - MELEK BARULAY

UZMAN ÖĞRETİCİ - MELEK BARULAY

DİĞER YAZILARI UYARAN EKSİKLİĞİ 21-09-2021 19:07 TUVALET EĞİTİMİ 03-08-2021 21:20
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş614
 • 2Trabzonspor614
 • 3Hatayspor613
 • 4Fenerbahçe613
 • 5Altay612
 • 6Konyaspor612
 • 7Alanyaspor612
 • 8Fatih Karagümrük611
 • 9Kayserispor610
 • 10Gaziantep FK68
 • 11Galatasaray68
 • 12Sivasspor66
 • 13Adana Demirspor66
 • 14Yeni Malatyaspor66
 • 15Göztepe65
 • 16Kasımpaşa65
 • 17Antalyaspor65
 • 18Başakşehir FK63
 • 19Giresunspor61
 • 20Çaykur Rizespor61
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort www.escortperl.com mersin escort aydın escort manisa escort muğla escort tekirdağ escort urfa escort yalova escort fethiye escort
hatay mutlu son denizli mutlu son gaziantep mutlu son iskenderun mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son mutlu son mutlu son
Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son