DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
AV. LEVENT ÇEŞME
AV. LEVENT ÇEŞME
Giriş Tarihi : 02-03-2021 21:30

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ VE BAŞVURU USULÜ (6)

Bu hafta da tüketici hakem heyetlerine başvuru usulü sorunlarına devam edeceğim;

Önceki yazılarımızda ifade ettiğimiz üzere tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularda bir tarafın tüketici, diğer tarafın ise satıcı, sağlayıcı, üretici, ithalatçı, kredi veren veya konut finansmanı kuruluşu olması zorunludur. Tüketici taraf, başvuru sahibi olabileceği gibi şikayet edilen de olabilir. Yine satıcı, sağlayıcı, üretici, ithalatçı, kredi veren veya konut finansmanı kuruluşu şikayet edilen olabileceği gibi, başvuru sahibi de olabilir. Çünkü, 6502 sayılı Kanun’un “Başvuru” başlıklı 68 inci maddesine göre, Kanun’la belirlenen parasal sınır altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuru zorunluluğu getirildiği ve başvuruda tüketici, satıcı, sağlayıcı ayırımı yapılmadığı belirtilmiştir. Örneğin, mal satışı sözleşmesi sonunda malı teslim eden ancak alacağını tahsil edemeyen satıcı veya sağlayıcı kanunda belirtilen sınırlar altında kalıyorsa alacağının tahsili için tüketici hakem heyetine başvurmak zorundadır. Aynı şekilde hizmet sunan bir tüzel veya gerçek kişi yaptığı hizmetin bedelini alamadıysa ve alacak miktarı kanunda belirtilen sınırlar altında kalıyorsa alacağını tahsil etmek için tüketici aleyhine tüketici hakem heyetine başvurması gereklidir. 

Burada diğer önemli bir sorun ise, tüketicinin malın sahibi olması gerekip gerekmediğidir. Bu sorunu, 6502 sayılı Kanun'un tanımlar başlıklı 3'ncü maddesi ile çözebilmek mümkündür. Kanun'un 3'ncü maddesinde tüketici, "ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişi" olarak tanımlanmıştır. Tanım dikkate alınırsa tüketici olmanın tek şartı ticari ve mesleki olmayan amaçlarla hareket edilip edilmediğidir. Tüketici olmanın kıstasları içinde malik olmak şartı yer almamaktadır. Bu nedenle, fatura adına düzenlenmemiş olsa da  malı alan veya hizmeti kullanan veya yaralanan kişi de tüketici hakem heyetine başvurabilmelidir. Örneğin hediye olarak alınan bir malın arızalanması halinde tüketici hakem heyetine fatura sahibinin başvurmasını zorunlu kılmak mevzuata ve hayatın olağan akışına aykırı olacaktır. Bu halde maldan veya hizmetten faydalanan yani hediyeyi alan kişinin tüketici hakem heyetine başvurabilmesi mümkün olmalıdır. Ancak tüketici hakem heyetine başvuru yapan kişinin başvuru sırasında faturanın başkası adına olduğunu, kendisinin kullanan veya faydalanan durumunda olduğunu belirtmesi gereklidir.

Başvuruda diğer bir sorun ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin tüketici hakem heyetine başvurup vurmayacağı konusudur. Kanun'un "tüketici" tanımına bakıldığında tüketicilik sıfatı için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunluluğu bulunmamaktadır. Örneğin, tatil amaçlı ülkeye giriş yapan yabancı uyruklu bir kişinin satın aldığı bir mal veya hizmet nedeni ile tüketici hakem heyetine başvurabilmesi elbette mümkündür. Kanun koyucu Yönetmeliğin 23'ncü maddesinin 3'ncü fıkrasında, Türkiye’de ikametgahı bulunmayan yabancı uyruklu tüketicilerin uyuşmazlıklarının tüketici hakem heyetince öncelikle gündeme alınarak sonuçlandırılacağını düzenlemiştir. Buna göre geçici veya sürekli Türkiye’de bulunan ancak T.C. vatandaşı olmayan ve ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden kişi veya kişiler tüketici olarak kabul edilebilecek ve tüketici hakem heyetine başvurabilecektir.

Son olarak vefat eden tüketicinin mirasçılarının tüketici hakem heyetine başvurup vuramayacağı üzerinde durulacak olursa; ölüm ile birlikte mirasçılar murisin terekesi üzerinde elbirliği mülkiyetine sahiptirler. Bu nedenle bir mirasçının tek başına başvurmayı sonuçlandırabilmesi mümkün değildir. Ancak, mirasçılar birlikte başvurursa veya mirasçılardan birinin yapacağı başvuruya diğer mirasçılar icazet verirse veya mirasçılar başvuru konusunda anlaşamazlar ve terekeye temsilci atanırsa ve temsilci başvurursa uyuşmazlık çözümlenebilir.

Gelecek hafta başvuru yapılmasının sonuçları üzerinde duracağım.

Görüşmek dileğiyle.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA