DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
AV. LEVENT ÇEŞME
AV. LEVENT ÇEŞME
Giriş Tarihi : 16-02-2021 19:03

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ VE BAŞVURU USULÜ (4)

Geçen yazılarımızda görevli ve yetkili tüketici hakem heyetlerinin belirlenmesi üzerinde durulmuştu. Bu yazımızda ise ilk yazımızda kısaca değinilen tüketici hakem heyetlerine başvuru sorunları üzerinde durulacaktır.

Tüketici hakem heyetine nasıl başvurulacağı Yönetmeliğin 11'nci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre: tüketici, şahsen başvurabileceği gibi avukatı aracılığıyla da başvurabilir. Başvurular elden yapılabileceği gibi posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet uygulaması üzerinden kısa adı "TÜBİS" olan Tüketici Bilgi Sistemi ile de yapılabilir.

Elektronik ortamda yapılacak başvuruların Tüketici Bilgi Sistemi ile yapılması zorunludur. Bu yolla yapılan başvuruların geçerli olabilmesi için başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması, varsa bilgi ve belgelerin sisteme yüklenmiş olması gereklidir.

Elden ve posta yoluyla yapılacak başvuruların ise Ticaret Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan başvuru formu veya Yönetmeliğin 11'nci maddesinde yer alan unsurları içeren dilekçe ile yapılabilecektir.

Başvuru formu kullanılmadan dilekçe ile yapılacak başvurularda;

1. Başvuru sahibinin adı, soyadı

2. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası

3. Adresi ve varsa diğer iletişim bilgileri

4. Şikayet edilene ilişkin bilgiler

5. Talep

6. Türk Lirası cinsinden uyuşmazlık değeri (Uyuşmazlık değerinin döviz cinsinden olması durumunda, söz konusu değer başvuru tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının belirlediği efektif döviz satış kuru esas alınarak Türk Lirasına çevrilir.) bulunması zorunludur.  

Mevzuat düzenlemesine bakıldığında başvuru dilekçesinde yukarıda belirtilen unsurların bulunması zorunludur. Unsurlardan birinin eksik olması halinde tüketici hakem heyetinin nasıl bir usul işlemi yapması gerektiğine dair mevzuatta düzenlemeye yer verilmemiştir. Ancak, uygulamada mevcut eksikliğin giderilmesi için başvurucuya ihtar yapılmakta, eksikliğin giderilmemesi halinde başvuru şartları yokluğu nedeni ile başvurunun usulden reddine karar verilmektedir.

Başvuruya, delil oluşturan belgelerin eklenmesi zorunlu mudur?. Zorunlu değildir; çünkü, Yönetmeliğin 11'nci maddesine göre "varsa" delil oluşturan ilgili belgelerin eklenmesi istenilmektedir. Eğer kişinin elinde uyuşmazlıklar ilgili delil oluşturacak bir belge başvuru anında bulunmamakta ise tüketici hakem heyetine başvuru yapılmasında engel bulunmamaktadır. Zira, Yönetmeliğin 12'nci maddesinin 1'nci fıkrasına göre tüketici hakem heyeti, uyuşmazlık konusuna ilişkin her türlü bilgi ve belgeyi taraflardan, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan isteyebilecektir. Bu nedenle ispata yarar delillerin eklenmemesi başvurunun kabul edilmesine engel değildir. Başvuru formu alınıp TÜRBİS sistemine kayıt edilmelidir.

Bilgi ve belgelerin eklenmesi sorununa gelecek hafta devam edeceğim.

Görüşmek dileğiyle.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA