DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
AV. LEVENT ÇEŞME
AV. LEVENT ÇEŞME
Giriş Tarihi : 12-01-2021 18:10

TAZMİNATIN ÖDENMEMESİ HALİNDE SİGORTA TAHKİM KOMİSYONU'NA BAŞVURU USULÜ

Geçen haftaki yazımızda afet sigortası kanunu kapsamında yapılan sigortalama işleminde rizikonun gerçekleşmesi halinde hasar tespitinin nasıl yapılacağı ve tazminatın ödenmesi aşaması incelenmişti.

Bu yazımızda ise meydana gelen hasar tazminatının ödenmemesi halinde gündeme gelen sigorta tahkim komisyonuna başvuru usulü incelenecektir.

Tazminatın, ödenmemesi halinde sigorta tahkim komisyonuna başvurulması gereklidir. (Sigortacılık Kanunu m. 30)

KİMLER BAŞVURABİLİR

 Sigorta tahkim komisyonuna, sigorta tahkim sistemine üye olan kuruluşlarla sigorta sözleşmesi yapan veya bu kuruluşlarla yapılan sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan gerçek veya tüzel kişiler ile güvence hesabından faydalanacak gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Sigorta tahkim sistemine üye olan kuruluşlar sigorta tahkim komisyonunun Web sayfasından öğrenilebilir.

Mevzuat ile zorunlu tutulan sigortalardan kaynaklanan uyuşmazlıklar hariç olmak üzere sigorta tahkim sistemine üye olmayan kuruluşlarla uyuşmazlığa düşülmesi halinde sigorta tahkim komisyonuna başvurulamaz (SK. m. 30/1). Bu nedenle sigorta kuruluşunun tahkim komisyonuna üyelik tarihinin yukarıda belirtilen Web sayfasından kontrol edilmesi önem arz etmektedir.

BAŞVURU

Komisyona başvuru, Komisyonun merkezine ya da başvuru yapan kişinin ikametgahının bulunduğu ya da rizikonun gerçekleştiği yerde Komisyon tarafından kurulmuş büroya şahsen veya posta yolu ile gönderilecek ıslak imzalı başvuru formu ile yapılabilir. Başvuru formunda talebiniz açık ve somut bir şekilde yazılmalı sigorta kuruluşunun hangi taleplerinizi karşılamadığı belirtilmelidir.

Başvuru formuna, kimlik belgesi (sürücü belgesi veya pasaport..)  fotokopisi, mevcut ise sigorta sözleşmesi/poliçesi sureti, başvuru ücretinin yatırıldığına dair belge, sigorta kuruluşuna gönderdiğiniz başvuru dilekçesi, sigorta kuruluşunun başvurunuzu kısmen yada tamamen olumsuz sonuçlandıran şirket yetkililerince imzalanmış nihai cevap yazısı veya başvuru yaptıktan sonra kuruluşun 15 iş günü (trafik sigortasında bu süre 15 gündür) sonunda yazılı cevap vermediğinin ispatına yönelik belgeler ve uyuşmazlığa ilişkin bilgi ve belgeler eklenmelidir. Sigortacılık yapan kuruluşun, başvuru tarihinden itibaren onbeş iş günü içinde yazılı olarak cevap vermemesi de Komisyona başvuru için yeterlidir. (SK. m. 30/13)

Başvuru şahsen veya posta yolu ile yapılabileceği gibi "alternatif uyuşmazlık çözüm yolları ve tahkim komisyonuna müracaat yetkisi" olan vekil aracılığı ile de yapılabilir.

Komisyona başvurulmadan önce sigortacılık yapan kuruluşa gerekli başvurunun yapılması zorunlu, uyuşmazlığın çözümü için mahkemeye, Hukuk Muhakemeleri Kanununa göre tahkime ya da Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulmamış olması gereklidir.

BAŞVURU ÜCRETİ

 Uyuşmazlık çözümü için Komisyona başvuranlardan başvuru ücreti alınır (SK. m. 30/12). Uyuşmazlık tutarı 5000 TL'ye kadar olan başvurular için 100 TL, uyuşmazlık tutarı 5001 ile 10000 TL arasındaki başvurular için 250 TL, uyuşmazlık tutarı 10.001 TL ve 20.000 TL arasındaki başvurularda 350 TL, uyuşmazlık tutarı 20.001 TL ve üzeri  başvurularda uyuşmazlık tutarının %1,5'u ( En az 350TL olmak üzere) olmak üzere başvuru ücretinin Sigorta Tahkim Komisyonun Web sayfasından bildirilen banka hesabına yatırılması ve dekontun açıklama bölümüne başvuru sahibinin adı ve soyadının yazılması gereklidir.

ÖN İNCELEME

Başvuru, öncelikle raportörler tarafından incelenir. Esas hakkında karar veremeyen raportörler en geç onbeş gün içinde ön incelemelerini tamamlayacaktır (Yön. m. 8/3). Raportörler tarafından çözümlendirilemeyen ön inceleme sorunları sigorta hakemince çözümlendirilir. (SK. m. 30/15)

Yapılan ön inceleme sonucunda, dosyanın Komisyon tarafından değerlendirmeye alınamayacağı anlaşılırsa durum talepte bulunana derhal bildirilir ve başvuru ücretinin yüzde doksanı iade edilir. (Yön. m. 16/3)

Ön incelemeyi tamamlayan raportör bu kez dosyayı, uyuşmazlığın çözümü için gerekli olan bilgi ve belge eksikliği açısından inceler; uyuşmazlığın bilgi ve belge eksikliğinden kaynaklandığının anlaşılması halinde raportör durumu yine taraflara bildirir ve dosyayı kapatır.

Yapılan ön inceleme sonunda eksiklik bulunmadığının tespit edilmesi halinde dosya işin esasını çözecek olan hakem/hakemlere teslim edilir.

HAKEMLERİN SEÇİMİ

Uyuşmazlığa bakacak hakem, Komisyon tarafından sigorta hakemi listesinden sıra usulüne göre ve uzmanlık alanları  dikkate alınarak belirlenir. (SK. m. 30/15) Atanan hakem veya hakemler, uyuşmazlığın taraflarına derhal bildirilir. (Yön. m. 16/9)

Uyuşmazlık konusu miktarın onbeşbin Türk Lirasının altında olması halinde hakem heyeti teşekkülü zorunlu olmayıp uyuşmazlık tek hakem tarafından çözülebilir.  Ancak Komisyon  işin niteliğine bağlı olarak en az üç sigorta hakeminden oluşan bir heyet oluşturulmasına karar verebilir. (SK. m. 30/15)

Uyuşmazlık konusu miktarın onbeşbin Türk Lirası ve üzerinde olduğu durumlarda listede hukukçu bulunması halinde, en az biri hukukçu olacak şekilde, en az üç kişiden oluşan heyet teşekkülü zorunludur.

HAKEMLERİN REDDİ

Sigorta hakemleri tarafsız olmak zorundadır. Hakemler Hukuk Usûlü Muhakemeleri Kanununda yer alan hâkimi ret nedenlerine dayanılarak durumun öğrenildiği tarihten itibaren en geç beş iş günü içinde Komisyona verilecek bir dilekçeyle yapılır. Ret talebi üzerine Komisyon müdürü, iki tarafın görüşlerini dinledikten sonra bu konuda en geç beş iş günü içinde karar verir. (SK. m. 30/15)

Gelecek yazımızda tahkim komisyonunun uyuşmazlığı çözüme bağlaması ve Komisyon tarafından verilen kararlara karşı yasal haklar kaleme alınacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş2044
 • 2Galatasaray2039
 • 3Fenerbahçe1939
 • 4Gaziantep FK2035
 • 5Trabzonspor2033
 • 6Hatayspor2032
 • 7Alanyaspor1931
 • 8Fatih Karagümrük2030
 • 9Yeni Malatyaspor2027
 • 10Antalyaspor2026
 • 11Göztepe2025
 • 12Çaykur Rizespor2025
 • 13Sivasspor1924
 • 14Başakşehir FK2024
 • 15Konyaspor2023
 • 16Kasımpaşa1922
 • 17Kayserispor1919
 • 18Gençlerbirliği2019
 • 19MKE Ankaragücü1918
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor2014
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA