DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Giriş Tarihi : 04-05-2021 20:17

SPOR TURİZMİ

Eğlenmek, dinlenmek, yeni yerleri görmek ve keşfetmek gibi amaçlar doğrultusunda yapılan seyahatler turizm olarak ifade ediliyor. Turizmin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda değeri her geçen gün artmaktadır. Diğer taraftan, sporun hem eğlendirici hem de dinlendirici özelliklerin olması son yıllarda turistlerin daha fazla ilgisini çekmeye başlaması ve böylece sporun turizm sektöründeki potansiyeli daha fazla ortaya çıkmıştır.
Spor ve turizm, birbirleriyle iç içe olan iki sektördür. Bu iki sektör turizm amaçlı satılan araç gereçleri, yapılan tesisleri, organize edilen aktiviteleri ve bu aktivitelerin ekonomik girdileri göz önüne alındığı zaman ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Uluslararası kamuoyunu ve farklı ülkelerde yaşayan insanları etkilemede onların dikkatlerini üzerine çekmede ve gönüllerini fethetmek için spor diplomasisine büyük sorumluluklar düşmektedir. Spor turizmi bir ülkenin spor alanındaki var olan potansiyelinin etkin ve verimli şekilde kullanılması için öncü rolünü üstlenmektedir. Spor diplomasisi ne kadar başarılı olursa uluslararası arenada ülkeyi temsil eden antrenörü, sporcusu ve diğer önemli kurullarda yer alan yönetim kademesindeki kişiler ülkenin tanıtımını ve gücünü göstermeleri açısından kendilerine olan güvenleri artar ve başarılı olurlar.
Uluslararası etkinlikler kapsamında yer alan spor organizasyonları sayesinde birçok ülkenin ve buna bağlı olarak şehirlerin tanıtımı yapılmaktadır. Dünyanın en büyük ve en prestijli organizasyonları olarak görülen Olimpiyat Oyunları, Dünya ve Avrupa Futbol Şampiyonaları, Formula 1, Wimbledon Tenis Şampiyonası gibi organizasyonlarının her geçen yıl daha fazla ilgi görmekle birlikte sporcu ve izleyici katılımı da artmaktadır.
Türkiye, iklim özelliklerinden dolayı spor turizmi potansiyeli yüksek olan ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’de spor turizm, kapsamında yapılan sporlar arasında ağırlıklı olarak futbol ve golf olarak dikkat çekmektedir. Oysa ülkemiz iklim özellikleri açısından deniz, dağ, su altı, nehir, göl, kanyon gibi alternatif spor faaliyetlerine uygun yapıya sahiptir. Türkiye son yıllarda tesisleşme anlamında gerçekleştirdiği büyük yatırımlarla spor tesisi eksikliğini azaltmış durumdadır. Coğrafi konumu ve doğal mekânlarıyla büyük bir spor turizmi potansiyeline sahiptir. Özellikle bisiklet, dağ bisikleti, motosiklet, otomobil sporları, dağcılık ve rafting gibi ekstrem sporlar için de uygun bir ülke konumundadır.
2016 yılında Rio da gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunlarında turistler tarafından yapılan harcama yaklaşık 12 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizde böylesine devasa organizasyonların gerçekleşmesi için diplomasinin çok iyi çalışması, ülkemizin spor turizm potansiyelinin gerçek anlamda ortaya konulması, uluslararası medyada ülkemizin tanıtımına sık yer verilmesi ve 12 ay spor turizmine uygun olan şartların ülkemizde bulunduğunu çok iyi bir şekilde anlatılmalıdır.Bu organizasyonların ülkemizde gerçekleşmesi hem ne kadar güvenli bir ülke hem de spor turizmi ülkesi olduğumuzun gösterilmesi açısından önem arz etmektedir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA