DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Giriş Tarihi : 02-03-2021 21:31

ŞEHİRLERDE PARKLARIN ÖNEMİ

Gelişmiş dünya kentlerinde insanların serbest zamanlarını değerlendirdikleri açık alan rekreasyon aktivitelerinin gerçekleştiği devasa büyüklükte parklar ve yeşil alanlar bulunmaktadır. Bu parklarda birçok ağaç türlerinin barındığı, hayvanat bahçeleri, çeşitli sportif aktiviteleri, kır bahçeleri, kafeteryaların ve kondisyon istasyonlarının olduğu alanlar oluşturulmuştur.  New York Central Park, Londra Hyde Park, Münih English Garden ve Amsterdam Vondel Park belli başlı örnekler olarak gösterilebilir. Ülkemizde ise Anadolu’nun en büyük rekreasyon alanı olarak gösterilen Kırıkkale’deki Irmak İstasyonu’ndan başlayarak Kızılırmak vadisi boyunca uzanan bölgede yer alan Yeşil Vadi rekreasyon alanının 2017 yılı itibariyle ilk etap çalışmalarının bittiği ifade edilmektedir.

Dünya’da parklara verilebilecek en iyi örnekler arasında Central Park yer almaktadır. 1857 yılında açılan parkın yıllık ortalama 35 milyon ziyaretçisi olduğu ifade edilmektedir. Bu park Amerika’da en fazla ziyaret edilen kent parkı olarak gösterilmektedir. Birçok konserin, televizyon şovlarının ve film sahnelerinin çekildiği bu park dünyanın en ünlü parkı olma ayrıcalığını taşımaktadır. Bu parkta spor ve egzersiz,tarihi semboller, konser alanları, amfi tiyatro, botanik bahçeler, buz pateni pisti, kayak alanı, hayvanat bahçesi, kuş gözlem noktaları, kafeler, çocuk ve yetişkinler için oyun alanları yer almakta ve sınırsız rekreasyonel bir zenginliğe sahiptir. Yaklaşık 160 yıl öncesinde halkın hizmetine sunulmuş bu park ABD’de yaşayan vatandaşların daha sağlıklı bir yaşam sürmelerinde önemli bir yere sahiptir.

Ülkemizde şehirler hızla büyüme trendine girmiş fakat insanların yaşam kalitelerinin aynı oranda bir artış gösterdiğini düşünmüyorum. İş hayatının getirmiş olduğu stres, vatandaşların barınma,yeme-içme, eğitim gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılamada karşılaştığı güçlükler, iş yeri çalışma koşullarında karşılaştığı zorluklarla birlikte gürültü, çevre ve hava kirliliğinin meydana getirdiği olumsuzluklar vatandaşların yaşam kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Az katlı bahçeli evlerin yerlerini artık çok katlı binaların aldığı, yeşil alanların sayısının hızla azaldığı, kafamızı gökyüzüne kaldırırken kocaman binaların görüldüğü bir zamanı yaşamaktayız. İnsanların bu olumsuzluklardan bir an olsun kurtulmalarını sağlayacak olan yegâne yerler parklardır. İş arasında çıkıp dolaşabileceği, evine döndüğünde ailesi ve arkadaşlarını götürebileceği, yemek yiyebileceği, spor yapabileceği, kuş sesi dinleyebileceği, kolayca ulaşabileceği park alanlarını hizmete sokmak gerekmektedir. Toplumun bütün kesiminden insanların cinsiyete dayalı bir ayrım olmaksızın kullanabilir, fiziksel ve ruhsal sağlığının korunmasının yanında çevresel kalitenin artırılması için parkların yapılması zorunlu bir durumdur.

Şimdi hepimiz düşünelim! Evimize ve iş yerimize yakın kaç park bulunmaktadır?Bu parklar ihtiyaçlara cevap vermekte midir? İnsanların yaşam kalitelerinin artması sadece yapılan yollar ve köprülerle bağlantılı değildir. Yok edilen her yeşil alan ve hayata geçirilmeyen açık hava rekreasyon alanları geleceğimizden, mutluluğumuzdan ve sağlığımızdan çalmaktadır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA