DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Giriş Tarihi : 13-04-2021 20:05

PANDEMİ SÜRECİNDE EBEVEYNLERİN ROLLERİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi gencinden yaşlısına herkesi etkiledi. Bu dönemde ebeveynlerle birlikte çocuklar da pandemiden etkilenen kişiler oldular. Ailede ki tüm bireylerin evde olması çocuklarla birlikte eğlenceli ve yeni aktiviteler yapılmasına fırsat sağlayıp ilişkilerin kuvvetlenmesine sebep oldu. Diğer taraftan kendi iş hayatlarının sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıp online eğitim nedeniyle gün boyu evde zaman geçirmek zorunda kalan çocuklarıyla ilgilenmeye çalışan pek çok anne baba bu durumdan sıkıldıklarını belirtiyorlar.

Çocukların eğitim hayatları dışında oyun oynamaya ihtiyaçları olduğu hepimizin bildiği bir gerçektir. Çocuklarınızla eğitsel oyunlar oynarken anne baba olarak sizlerde mutlaka oyunlardan keyif almaya, eğlenmeye ve dinlenmeye çalışmalısınız. Böylelikle bir anlıkta olsa stresten ve yorgunluktan uzaklaşabilirsiniz. Bu dönemde çocukların moral ve motivasyonlarının yüksek olması ebevyenlerin ruh sağlıklarıyla yakından ilgilidir. Ebeveynler kendilerini rahatlatacak aktivitelere yönlendikçe çocuklarda buna bağlı olarak kendilerini daha rahat ve huzurlu hissedeceklerdir.

Ev içinde tv izleme ve telefondan uzak durmak için oyun aktiviteleri dışında anne ve babanın kitap okuma etkinliği, birlikte yemek hazırlama, çocuklarına yatak toplamasını öğretme gibi alışkanlıklar edindirmek fayda sağlayacaktır. Ebeveynlerin çocuklara bu sürecin geçici olduğunu ve sağlığımız için belirlenen kurallara uymamız gerektiğini anlaşılır bir şekilde izah etmesi gerekmektedir. Dışarı çıkmak isteyen çocukların isteklerine sinirli bir şekilde karşılık vermeden onların dikkatlerini başka yöne çekecek uğraşlar bulmalı ve onları sakin bir şekilde dinlemek lazımdır.

Pandemi döneminde yasakların olmadığı saatlerde, bisiklete binmek, açık havada yürüyüşe çıkmak ve evde egzersiz yapmak hem bedensel hem de ruh sağlığınız için önemlidir. Anne ve babaların çocuklarıyla birlikte spora ayıracakları zaman kendilerini daha iyi hissetmelerine ve ilişkilerinin daha kuvvetli hale gelmesine yardımcı olacaktır. Ebeveynlerin bu dönemde hareketli bir yaşam tarzını uygulamaları çocuklarına örnek olmaları açısından fayda sağlayacaktır.

Pandemi döneminde ebeveynlerin çocuklarıyla şakalaşmaları, onlarla daha fazla ilgilenmeleri, onların enerjilerini harcayacakları eğitsel oyunlarla vakit geçirmeleri, yürüyüş yapmaları ve ev içi egzersiz hareketlerini yapmaları bu süreci en az kayıpla geçirmelerine neden olacaktır.

Sağlıklı ve huzurlu günlerde buluşmak ümidiyle…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA