DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Uzman Öğretici Hilal ZAVALLIOĞLU
Uzman Öğretici Hilal ZAVALLIOĞLU
Giriş Tarihi : 20-04-2021 21:36

ÖZEL EĞİTİMDE ERKEN TANI VE ERKEN EĞİTİMİN ÖNEMİ

Herkesçe kabul gören bir gerekliliktir ki engelleri ancak eğitimle aşabiliriz.

Özel gereksinimli bireylerin durumu ne kadar erken teşhis edilirse ve alanında uzman kişiler tarafından tanılanırsa bireyin öncelikli gereksinimleri o kadar erken belirlenmiş olur.

ÖZEL EĞİTİME İHTİYAÇ NASIL BELİRLENİR?

1- Tıbbi tanılama ve değerlendirme: Üniversitelerin çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniği, çocuk nörolojisi, gelişimsel pediatri gibi bölümlerde ve kliniklerdeki alanda uzman kişiler tarafından yapılır.

2- Gelişimsel ve eğitsel değerlendirme: Üniversitelerin özel eğitim çocuk gelişimi ve eğitimi gibi bölümlerdeki uzman kişiler ve alanda çalışanlar tarafından yapılır.

ERKEN GELİŞİMSEL ÖZEL EĞİTİMİN ÖNEMİ

0-6 yaş çocuk gelişimi için kritik dönem olarak adlandırılmaktadır. Gelişimin en hızlı olduğu ve öğrenmeye en açık olduğu dönem olması sebebiyle bu döneme kritik dönem denilir. Bu dönemde özel gereksinimli çocukların erken yaşta tanılanmaları ve ailelerin uzman kişilere yönlendirilmelidir. Örneğin bir görme engelli bebek ile zihinsel engelli bebeğin öğrenme biçimleri başka olacağından engel türüne ve gelişim düzeyine göre bir çerçeve çizilerek ailelerin eğitime katkıda sağlanması gerekmektedir. İlk aşamada ailelerin psikolojik olarak desteklenmesi çocuğun engelini tamamen kabul ettikten sonra da eğitimine doğrudan katkı sağlaması için gelişimi hakkında düzenli olarak değerlendirme yapılarak yönlendirilmesi gerekmektedir. Böylece aile hem çocuğun gelişiminin farkına varacak, hem de zayıf yönlerini güçlendirmek ve güçlü yanlarını arttırmak için yapması gerekenler hakkında fikir sahibi olacaktır. Tüm bunlar sonucunda kritik dönem içerisinde engelli çocuğun potansiyeli doğrultusunda en üst seviyeye gelmesi sağlanmış olacaktır.

Bir çocuğun engelli olması doğum öncesi (akraba evliliği, alkol ve uyuşturucu kullanımı, doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımı…), doğum anında(oksijensiz kalma, sezeryan doğum…) ve doğum sonrası (kazalar, hastalık, ateşli havale…) etmenlerden kaynaklanabilir.

Erken müdahale, öğretme ve öğrenme deneyimleri sağlayarak çocuğun yeterliliklerinin arttırılması, sağaltım hizmetleri sunarak var olan problemin iyileştirilmesi, yetersizliklerin önlenmesi ve gerekirse eğitim araç-gereç desteklerinin sağlanmasını içerir. Erken müdahale, var olan hasarı ortadan kaldırmayı değil, mevcut işlevlerin kullanılabilmesini ve daha fazla kaybın ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlar.

AİLELER NE YAPABİLİR?

 Yeni doğmuş bir bebeğin engeli ilk bakışta ve rutin olarak uygulanan testlerle tespit edilemeyebilir. Bu anlamda en çok iş ebeveyne düşmektedir. Onlar çocuklarının gelişimini en yakından takip eden ve gören kişiler olarak çocuğun genel gelişiminde herhangi bir olumsuzluk olduğunda en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek tanılamasını yaptırmaları gerekmektedir. Bu hem engelin erken tanılanmasına hem de akabinde gerekli özel eğitime erken başlanılmasına vesile olur.

Aileler bulundukları il ilçede ki rehberlik araştırma merkezleri bünyesinde bu amaç doğrultusunda kurulan Özel eğitim hizmetleri bölümüne erken tanılama ve yönlendirme için başvurup gerekli olan hizmetten yararlanabilirler çocuğun engeli erken tanı ve teşhis ile belirlendikten sonra uygun programlar vasıtasıyla eğitim ile başlanması ve gelişim alanlarının desteği değil normal gelişimi ile paralel olacak şekilde açıp kapatılmaya çalışılmaktadır. Aile olabilecek tüm olasılıkları düşünmeli, göz önünde bulundurulmalı ve erken tanının önünde bir engel olarak durmamalıdır. Erken tanının ilk adımı ailede olduğu için ailenin Özel eğitime dair bilgisi oldukça önemsenmelidir. Çocuğun ilerideki yaşamına fiziksel zihinsel dil bilişsel ve diğer gelişim alanlarındaki gelişimi ailenin bu konu hakkında bilgilendirilmesi ne bağlıdır aileden sonraki önemli faktörlerden biri de çevredir çocuk doğal çevresinden soyutlanmamalı ve çocuğun çevresi çocuğa ve aileye engel değil destek olmalıdır. Yani sonuç olarak erken tanı aslında çocuğun eğitimi ile değil tüm bireylerin eğitimi ile başlar bu da demek oluyor ki her bireyde özel eğitime ve özel gereksinimi olan bireylerle ilgili küçük yaşlardan itibaren bilgilendirilmeli ve onlara destek olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki her normal insan bir engelli adayıdır. Her şey engelleri aşacağını inanmakla başlar.

NELER SÖYLENDİ?
@
Uzman Öğretici Hilal ZAVALLIOĞLU

Uzman Öğretici Hilal ZAVALLIOĞLU

DİĞER YAZILARI ÖZEL EĞİTİMDE ERKEN TANI VE ERKEN EĞİTİMİN ÖNEMİ 20-04-2021 21:36
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA