DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
PSİKOLOG NİLAY ALADAĞ
PSİKOLOG NİLAY ALADAĞ
Giriş Tarihi : 19-01-2021 18:02
Güncelleme : 19-01-2021 22:38

OYUN TERAPİSİ

OYUN TERAPİSİ NEDİR ?

Oyun terapisi tedirgin çocukların içe atılmış isteklerini, bilinçdışı korku ve yılgılarını öğrenmek, davranış bozukluklarını gidermek için başvurulan bir tekniktir. Oyun terapisinde çocuk özgürce oynayabileceği bir odaya konmaktadır. Bu odada bilinçdışından kaynaklanan kızgınlıklarını, korkularını oyuncaklara geçirerek ortaya çıkarmakta ve yaşamaktadır. Gerek duydukça çocuğa sorular sormakta, yorum yapmakta ve gerektikçe aydınlatıcı bilgiler verilmektedir. Çocukların uyumlu ve mutlu bir şekilde yaşamalarını hedefleyen gelişimsel bir terapi tekniğidir. Bu teknik çocuk psikologlarının uygulayabileceği bir tekniktir.

OYUN TERAPİSTİ HANGİ VAKALARLA ÇALIŞIR ?

Oyun terapisti 3-11 yaş arası çocuklarla genelde karmaşık yaşam olayları ve psikolojik zorluklardan şikayetçi vakalarla çalışır. Öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği hiperaktivite, yaşam olaylarından kaynaklanan zorluklar, aile içi şiddet, travma, çocukluk çağı depresyonu, kaygı bozukluğu, duygusal ihmal ve istismar, dil ve konuşma güçlükleri  bu vakalardan bazılarıdır. Profesyonel anlamda eğitim almış olan bir oyun terapisti çocuğa içgörü kazanması, içsel çatışmalarının azalması ve duygusal kökenli okuma-yazma zorlukları ile başa çıkmasında yardımcı olur.

OYUN TERAPİSİ NE İŞE YARAR ?

Oyun hayatın şartlarına uyumda güçlük çeken çocukları tedavide en uygun metottur. Çocuklar kendilerini kelimelerle ifade edebilecek zihni yeteneklerden mahrum oldukları için, kendilerini oyun üzerinden daha akıcı bir şekilde ifade ederler. Bu terapi şekli onlara kendilerini en rahat şekilde ifade edebilecekleri ortamları sunar.

 BİR ÇOCUĞUN OYUN TERAPİSİNE İHTİYACI OLDUĞUNA NASIL KARAR VERİRSİNİZ ?

Çocuklar, evdeki ve ya okuldaki değişimlere adaptasyonda, aileden birinin ölümünde, ebeveynin boşanmasında, zor dönemlerden geçebilirler. Bazı çocukların bu dönemlerde diğerlerinden daha çok desteğe ihtiyacı olur. Çocuğun hayatındaki ebeveyn, öğretmen veya başka bir yetişkin, çocuk hakkında endişe duyarsa oyun terapisi yardımcı olabilir.

OYUN TERAPİSİ İLE ÇOCUKLA EVDE OYUN OYNAMANIN FARKI NEDİR?

Oyun terapisti oyun odasında empati, kabul ediliş ve anlayış havasını oluşturabilmek üzere eğitim almıştır. Oyun terapisi ile oyun aynı şey demek değildir. Bu terapi şekli çocukların hayat şartlarına doğal olarak verdiği reaksyonları ortaya dökmesine imkan verir. Eğitimli bir oyun terapistinin varlığı çocuğun kendini kabul edilmiş ve anlaşılmış olarak hissetmesine ve ya zor durumların farkına varabilmesine uygun ortam sağlar .

Çocuğunuzu Neden Psikoloğa  Götürmelisiniz?

Hala pek çok ebeveyn için tabu olan çocuk psikoloğu, ertelendiği zamanlarda sorunların çözüme ulaşmasını geciktirerek problemin daha kötü hale gelmesine neden olabiliyor. Gitmeyi reddeden aileler çocuklarının sağlıklı, mutlu ve huzurlu geleceğini tehlikeye atıyor.

Çocuğumu Hangi Durumlarda Psikoloğa Götürmeliyim?

Çocukların zihinsel gelişimini takip eden ve onların yaşayabilecekleri olası problemler için danışmanlık hizmeti veren psikologlar, çocuklara daha sağlıklı bir gelecek inşa etmeyi amaçlar. Çocuk psikolog ve danışmanlık merkezlerine danışmanız gereken durumlar ise şunlardır;

Çocuğunuzda aşırı inatçılık varsa

Sıklıkla yalan söylüyorsa ve bağlanma problemi yaşıyorsa

Paylaşmayı reddediyorsa

Oyun ya da teknoloji bağımlılığı olduğunu düşünüyorsanız

Akademik konularda okulda problem yaşıyorsanız

Uyku alışkanlığı edinemediyse

Sosyal çevrede ya da sınıfta uyum sorunları yaşıyorsa

Beslenme alışkanlığı ya da tuvalet eğitimiyle ilgili sorunlar varsa

Yukarıdaki durumlar ve daha pek çok farklı problem için ebeveyn danışmanlığı alabilir, hem aileniz hem de çocuğunuz için daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Çocukları Psikoloğa Götürmenin Faydaları

Danışmanlığına başvurmak için çocuğunuzun herhangi bir sorun yaşaması gerektiğini düşünmek yanlış bir inanıştır. 0-6 yaş döneminde gelişim sürecinin en önemli aşamasında olan çocuklar için gelişim kontrolü yaptırmak ve bu gelişim kontrolü için psikolog desteği almak ebeveynlere çocuk hakkında pek çok faydalı bilgi sağlayacaktır.

Psikolog çocuğunuzun gelişimini desteklemek için neler yapabileceğiniz konusunda önerilerde bulunacak, onun zayıf ve güçlü yönlerini keşfetmeniz için size yol gösterecektir. Çocuk psikolog ve danışmanlık merkezlerinde alacağınız destek ile çocuğunuzla daha sağlıklı iletişim kurmayı öğrenecek, yaşına uygun oyun ve oyuncaklar konusunda bilgi edineceksiniz.

Psikolog çocuğunuzun içinde bulunduğu dönemle ilgili bilgi vererek bu dönemde dikkat etmeniz gereken konular hakkında sizi aydınlatacaktır. Böylece olası sorunlara önceden hazırlıklı olacak ve önlem alma şansına sahip olacaksınız. Çocuk psikoloğu çocuğunuzdaki olası uyum ve davranış bozukluklarını saptayabilecek, tedavi yöntemleri için yol gösterici olacaktır.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PSİKOLOG NİLAY ALADAĞ

PSİKOLOG NİLAY ALADAĞ

DİĞER YAZILARI OYUN TERAPİSİ 19-01-2021 18:02
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA