DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
 OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ - NİLAY YÜKSEL
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ - NİLAY YÜKSEL
Giriş Tarihi : 02-03-2021 21:34

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİNDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARIN TANIMLANMASI VE EĞİTİMİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ?

Okul öncesi eğitim: Mecburi öğrenim çağına gelmemiş çocukların eğitimini ihtiva eden bu yaş grubundaki çocukların beden, zihin ve duygu gelişmesini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak, onları ilköğretime hazırlamak, şartları elverişsiz çevrelerden ve ailelerden gelen çocuklar için ortak, sistemli ve elverişli bir yetişme ortamı sağlamak, kabiliyetlerinin gelişmesine yardım etmek amaçlarına yönelik, ilköğretim bütünlüğü içinde yer alan bir eğitim devresidir.

Okul öncesi eğitim, çocuğun doğduğu günden; İlkokula başladığı güne kadar geçen yılları kapsayan ve çocukların daha sonraki yaşamlarında önemli roller oynayan zihinsel ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, eğitim sürecini kapsar.

“Erken çocukluk eğitimi” olarak da adlandırılan okul öncesi eğitim, çocuğun doğumundan, ilköğretime başladığı güne kadar geçirdiği dönemi kapsamına alan ve çocukların tüm gelişimlerini, toplumun kültürel değerleri doğrultusunda gerçekleştirmeye çalışan, duyguların gelişimini ve algılama gücünü arttırarak akıl yürütme sürecinde çocuklara yardımcı olan ve yaratıcılığını geliştiren; çocukların milli, manevi, ahlaki, kültürel ve insani değerlere bağlılığını sağlayan; kendini ifade etmesine, öz denetimlerini sağlayabilmesine ve bağımsızlık kazanmasına olanak sağlayan, sistemli bir eğitim sürecidir.

ÖZEL EĞİTİM VE ÖNEMİ

Özel eğitim, özel eğitim gerektiren bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların özür ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitimdir. Özel gereksinimi olan bireylerin, mümkün olan en erken dönemde, gereksinimlerine uygun eğitim ortamlarında, uygun yöntemler ve araç-gereçler kullanılarak desteklenmesi var olan kapasitelerini en üst seviyede kullanabilmeleri açısından önemlidir. Ayrıca bu bireylerin toplumca kendilerinden beklenen rol ve sorumluluklar ile gelişimsel görevlerini yerine getirebilmeleri, kendilerine en uygun özel eğitim hizmetinden yararlanabilmelerine bağlıdır

1) Özel eğitim gerektiren tüm bireyler, ilgi, istek, yeterlilik ve yetenekleri doğrultusunda ve ölçüsünde özel eğitim hizmetlerinden yararlandırılır.

2) Özel eğitime erken başlamak esastır.

3) Özel eğitim hizmetleri, özel eğitim gerektiren bireyleri sosyal ve fiziksel çevrelerinden mümkün olduğu kadar ayırmadan planlanır ve yürütülür.

4) Özel eğitim gerektiren bireyler için bireysel eğitim planı geliştirilmesi ve eğitim programlarının bireyselleştirilerek uygulanması esastır.

5) Ailelerin, özel eğitim sürecinin her boyutuna aktif katılımlarının sağlanması esastır.

6) Özel eğitim politikalarının geliştirilmesinde, özel eğitim gerektiren bireylerin örgütlerinin görüşlerine önem verilir.

7) Özel eğitim hizmetleri, özel eğitim gerektiren bireylerin toplumla etkileşim ve karşılıklı uyum sağlama sürecini kapsayacak şekilde planlanmalıdır.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN ÇOCUKLARIN FARKEDİLMESİ VE KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİ

Kaynaştırma eğitimi Farklı özel gereksinimlere sahip olan okul öncesi yaş grubundaki çocukların normal gelişim gösteren akranları ile aynı ortamlarda gerekli sınıf içi ve sınıf dışı destekler sağlanarak eğitim almaları, tarihsel süreç içerisinde entegrasyon, kaynaştırma ya da bütünleştirme yaklaşımları kapsamında 70’li yıllardan beri kullanılagelen bir uygulamadır.

Öğretmenler özel gereksinime sahip olduğu düşünülen çocukların erken tanı ve tedavisinin yapılması; çocukların yeterliliklerinin saptanması ve becerilerinin yeterlilik seviyelerine yükseltilmesi, gelişim özelliklerine uygun eğitim kurumlarına yönlendirilmeleri ve sınıf ortamının iyi bir şekilde yapılandırılmasına imkân sağlar. Öğretmenler sınıflarında bulunan normal gelişim gösteren çocukların özel gereksinim gösteren çocukla kaynaşması için çabalamalıdır.

Rehberlik araştırma merkezlerinin düzenli olarak okulöncesi kurumlarında gelişimsel değerlendirme çalışmalarını yürütmesi, okulöncesi öğretmen ve yöneticilerine özel gereksinimli çocukların tanılanması konusunda seminerler verilmesi, tanısı konulmuş çocukların gelişim özelliklerine uygun özel eğitim kurumlarına yerleştirilmesi, öğretmenlerin özel gereksinimli çocukların gelişimlerini daha iyi bir şekilde desteklemesi konusunda eğitim verilmesi, okulöncesi öğretmen adaylarının lisans eğitim süresince özel eğitim konusunda uygulamalı derslerle desteklenerek bu konuda yeterliliğe sahip öğretmen olmaya hazır hale getirilmesi gerektiği öneri olarak sunulmuştur.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİNİN GÖZÜYLE ÖZEL EĞİTİM

İlk kez bir özel eğitim öğrencisiyle çalışacaksanız sakın endişelenmeyin. Önce öğrenciyi tanıyın ve aileyle görüşmeler yapın. Çok iyi bir gözlemci olun. Bu çocukların en ufak başarılarında desteklenmesi ve elde ettikleri başarılarının üstüne bir tuğla daha koyulmasını sağlayın. Çocuk başarılı oldukça dozuna göre ödüllendirilmeli, teşvik edilmeli onların daha çok başarılı olmaları için ailenin, öğretmenin ve destek eğitim merkezlerinin, çevresinin yardım etmesi gerekmektedir. Buradaki en önemli amaç ailenin bu duruma alışması, kabullenmesi ve desteği ile birlikte çocuğun günlük yaşamda daha özgür bir birey olmasını sağlamaktır. Özel gereksinimli öğrencilerimiz de diğer çocuklar gibi bir birey olarak algılanmalı, duygu ve düşünceleri dikkate alınarak özgür bir birey olmaları yolunda yanlarında olarak onlara yol göstermek temel amacımızdır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA