DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
 Uzman Öğretici Melek BARULAY
Uzman Öğretici Melek BARULAY
Giriş Tarihi : 09-02-2021 19:59

ÖĞRETİMDE MATERYALLERİN ÖNEMİ

Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin öğrenmelerini ve gelişimini destekleyen en önemli unsurlardan biriside eğitimin gerçekleştiği esnada öğrenmeyi destekleyen materyallerdir. Bu materyaller özel gereksinimli bireylerin olumlu yönde ilerleme kaydedebilmesi için bireysel eğitim imkânı sunan okullarda almış oldukları eğitim hizmetinin kalitesi ile yakından ilgilidir.

Bu eğitim sürecinde uzman eğitici; eğitime dolaylı yoldan katılan bir katılımcı değil, aksine çocuğun bir çerçeve bulmasına ve sosyal çevredeki çeşitli yetenekleri geliştirmesine yardımcı olan kişidir. Eğitimci, çocuğun direkt gelişimine etki etmemekte, çocuğa sosyal yaşamda sunulmayan imkânları da sunarak, kişilik gelişimini bireysel olarak gerçekleştirilmesini garantilemektedir.

Özel gereksinimli bireyler diğer bireyler gibi hayatlarını bağımsız bir şekilde idame ettirebilmeleri için günlük yaşamda gerekli bazı davranışları öğrenmeleri, bunları uygulamaya geçirmeleri gerekir. Özel gereksinimli bireyler görerek, dokunarak, uygulama yaparak kalıcı bir öğrenme sağlarlar. En iyi öğrendiğimiz şeyler kendi kendimize yaparak öğrendiğimiz şeylerdir. En iyi öğretim somuttan soyuta ve basitten karmaşığa doğrudur. Eğitimci, öğretim materyallerini bunları göz önüne alarak tasarlamalı ve öğrenciye sunmalıdır.

Önemli olan farklı gelişim alanları için çeşitli materyal geliştirmektir. Öyle ki her çocuk kendini kişisel yeteneğine göre geliştirebilsin ve öğrenebilsin. Özel gereksinimli çocukların kavramları öğrenebilmesi için materyallerin eğitici yönü olmalı ve kavramları öğretmede hedef ve kazanımlara uygun içerikler ile donatılmalıdır.

Materyal tasarımında duyuya, pratik hayata ve matematik becerilere yönelim attırılmaktadır. Matematik materyalleri ile çocuk matematiksel yapıları eylem sonucu öğrenir. Bu materyaller sistem vurgusunun kolay anlaşılması için aracı niteliktedirler.

Pratik hayat materyalleri öz bakım becerilerini kapsamaktadır. Bu materyaller çocuğun gelişimini destekler niteliktedir. Giyinme- çıkarma, ayakkabı bağcığı bağlama-sökme, fermuar açma-kapama, düğme ilikleme, diş fırçalama, beden temizliği, tuvalet adabı gibi beceriler bireyin yetişkin yardımına ihtiyaç duymadan bağımsız bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar.

Duyu materyalleri nesne, olay veya bireylerin insanın iç dünyasında uyandırdığı izlenimler olarak ele alınır. Duyular hem kişisel gelişim hem de bilişsel süreç için çok önemlidir. Duyular aracılığıyla algılanan renkler, kokular ve şekiller birçok açıdan bireye katkı sağlar. Bu duyular bilinçlendirildiğinde bir üst basamağa geçilir. Duyu materyalleri belli duyulara göre hazırlanır. Renk, şekil, ağırlık, hacim, tat, ve koku algılaması olarak ele alınır.

Özel eğitime yönelik hazırlanan eğitsel materyaller çocukların çok yönlü gelişimlerini destekler ve günlük yaşam becerilerini bağımsız olarak gerçekleştirmeleri için imkân sağlar.

Zihinsel Engelli Bireyler İçin Nasıl Materyaller Tasarlamalıyız?

Zihinsel engelli bireylerimiz için daha çok dokunsal materyaller ve bireye kazandırılacak kazanıma uygunlukta materyaller hazırlamalıyız. Güvenilir, sağlam ve amaca uygun olmalıdır. Rengine, dokusuna, boyutuna, desenine kadar incelendiğinde eğitsel bir amaç taşımalıdır.

İşitme Engelli Bireyler İçin Nasıl Materyaller Tasarlamalıyız?

İşitme engelli bireylerin cihazları varsa ses temelli materyaller olmalıdır. Sesi alabilecekleri, öğrenciyi konuşmaya teşvik edici içerikte materyaller olmalıdır.

Görme Engelli Bireyler İçin Nasıl Materyaller Tasarlamalıyız?

Belirli bir oranda görme yetisine sahip bireyler için ışık takibi yapabilecekleri karanlık odalarda çalışabilecekleri ve takip edecekleri pürüzlü bir ortam olmalıdır. Görme yetisine sahip olmayan bir birey içinse günlük yaşamlarında sürekli kullanacakları rehber sopaların kullanımını öğretmeye yönelik çalışmalar olmalıdır.

Braille alfabeleri hazırlanmalıdır ve bu materyallerle bireyin seviyesine uygun alanında uzman kişiler tarafından eğitime süreklilik kazandırılmalıdır.

Bedensel Engelli Bireyler İçin Nasıl Materyaller Tasarlamalıyız?

Bedensel engelli bireylerin motor becerilerini ve de el-göz koordinasyonunu geliştirebilecekleri materyaller olmalı. Hem duyuya hem de fiziğe dayalı öğretimi destekler nitelik taşımalıdır.

Otizmli Bireyler İçin Nasıl Materyaller Tasarlamalıyız?

Otizmli bireyler için daha çok resimli ve günlük yaşamdan uyarlanmış, rengine, dokusuna ve bütünlüğüne dikkat edilmiş materyaller olmalıdır. Odaklanma becerisini geliştirmeye ve dikkat eksikliğini geliştirmeye yönelik materyallerde mutlaka olmalıdır.

NELER SÖYLENDİ?
@
 Uzman Öğretici Melek BARULAY

Uzman Öğretici Melek BARULAY

DİĞER YAZILARI ÖĞRETİMDE MATERYALLERİN ÖNEMİ 09-02-2021 19:59
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA