DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Av.İrfan SÖNMEZ
Av.İrfan SÖNMEZ
Giriş Tarihi : 21-11-2021 11:19

MUHALEFETİN ZORLUKLARI

Kamuoyu araştırmaları muhalefetin Cumhur ittifakının önüne geçtiğini gösteriyor. AKP ve MHP erirken millet ittifakının bileşenlerinin oy potansiyeli artıyor.

Siyasette değişim ihtimalinin belirmesi ile birlikte bundan sonrası ile ilgili analizler de çoğaldı. Herkes oturduğu düşünce ve ideoloji koltuğundan kendine göre yorumlar yapıyor. Ne kadar objektif olursa olsun, her yorum yorumcunun kültürel kodlarını, dünya görüşünü  ve çokça da temennilerini yansıtır.

Bu değerlendirmeler içinde gerçeğe dokunanların yanında gerçeği dolanmayı tercih edenler de var. Bazıları daha ileri giderek, düşüncelerini paylaşmaktan ziyade empoze etme amacı taşıyor. Bunu anlamak için satır aralarına bakmak kafi. Bir yazıda, bir tarafa yönelik çokça tekrarlanan menfi şeyler varsa o yazının gerçek amacı o tarafla ilgili bir kanaat oluşturmak, diğer tarafı övmeden desteklemektir.

Mesela, muhalefet yükseliyor, kazanma ihtimali artıyor dedikten sonra, ama diye bir parantez açıp muhalefetin vaat ettiği yeni bir şey yok, veya muhalefet aslında başarısız, iktidar muhalefetin politikaları ile değil, kendi yanlışları yüzünden eriyor demek aslında bu partilere oy verenlere boşluğa oynuyorsunuz mesajı vermektir. Aynı tahlilin diğer tarafa verdiği mesaj ise, aslında bunların içi boş, kimi politikalarınızdan vazgeçerseniz kaybettiklerinizi yeniden kazanırsınız mesajıdır. Bu tür analizler iktidardan kopma düşüncesinde olan ama mütereddit seçmeni belki düzelirler beklentisine sokarak yerinde tutma amacı taşıyor.

Muhalefet başarısız ön kabulünden yola çıkarak yapılan analizleri çok doğru bulmadığımı söylemeliyim.

Muhalefetten ne olduğunu kendilerinin bile bilmediği veya somut olarak öneremediği hamleler beklemek,sözü içine bir şey koymadan söylemektir. Muhalefet devrim yapmayacak, bozulanı düzeltecek, ayarı kaçan sistemi onarıp, ülkenin siyasal kültürü ve ihtiyaçlarına uygun hale getirecek. Yönetimdeki dejenerasyona son verecek, kayırmacılığı bitirecek, her alanda adaleti hakim kılacak, kavga ve çatışma siyaseti yerine barış ve proje siyasetini getirecek... Bunu nasıl yapacaklarını, hangi kurumu nasıl ıslah edeceklerini tek tek açıkladılar. Yeni Türkiye'nin üzerine inşa edileceği değerlerin parametreleri için ise altı muhalefet partisinin görüşmeleri devam ediyor.

Bir defa şunu teslim etmek gerekiyor: Muhalefet partileri çok zor şartlar altında siyaset yapıyorlar. Farklı toplum kümelerine ulaşmakta zorluk çekiyorlar. Medyanın tekelleştirildiği, söz hakkının ellerinen alındığı bir zeminde mesajlarını kitlelere duyurmaya çalışıyorlar. Demokratik mücadele kanallarının iktidar tarafından tıkandığı bir yerde topluma ulaşabilmek büyük başarıdır. Zorluk sadece medya ambargosundan ibaret değil, devlet gücünü elinde bulunduran iktidar kimi zaman muhalefeti hapisle tehdit etmekten, terör örgütleri ile özdeşleştirmekten geri durmuyor. Son yerel seçimlerde İYİ Parti lideri sayın Akşener, CB Erdoğan tarafından hapisle tehdit edilmiş, o da "çantam hazır" diye cevap vermişti. Akşener'e yapılan saldırılar- bunlar daha iyi günlerin -denilerek teşvik edilmişti. Davutoğlu,Babacan gibi liderler konuşacak salon bulamadılar. Şehir Üniversitesi gibi bir eğitim kurumu Davutoğlu ile ilişkili diye kapatıldı.  Baskılara rağmen bu liderler partilerini artık görmezden gelinmeyecek bir noktaya getirdiler.  Daha bir kaç gün önce Saray gazetecisi Mehmet Barlas, CHP'yi kapatılma ile tehdit etti. Helalleşme hamlesi ile bir anda gündemi belirleyen Kılıçdaroğlu'na AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, "darbe yapanlar gibi yargılanacaksınız" dedi. Varlıklarını kutuplaşma üzerine kuran partiler sosyal barıştan rahatsız olurlar. Kılıçdaroğlu'na AKP'nin verdiği tepki bu korkudan kaynaklanıyor.

Kamplaşma, kamplaşanları birbirlerini dinleyemez hale getirir. Kulaklarını sağır, gözlerini kör, akıllarını topal eder. Kitlenin, karşı tarafın etki alanına girmemesi için en kestirme yol kutuplaştırma, hasımlaştırma birbirini dinlemez hale getirmektir. AKP kitlesini ancak bu yolla konsolide ederek elde tutabileceğini biliyor. İşte iktidar bunu yapmaya, Kılıçdaroğlu bunu delmeye çalışıyor.Helalleşme politikası biraz da Kılıçdaroğlu'nun bu alana el atma teşebbüsüdür.

Erdoğan, etkisinde kaldığı Necip Fazıl Kısakürek'in, iktidar için "önce Babıali veya onun ifadesiyle Babıadi'nin ele geçirilmesi gerekir" düşüncesinden hareketle önce matbuatı ele geçirdi. Bugün onlarca televizyon, radyo ve gazete AKP'nin mesajlarını kitlelere taşıyor. Muhalefet, bir mikrofonla konuşurken Erdoğan aynı anda onlarca ağız ve mikrofonla konuşuyor. Bu füzeye karşı okla rekabet etmek gibi bir şey.Muhalefetin sesini cılız da olsa duyuran bir iki kanalın da AKP tabanına ulaşma ihtimali çok zayıf. Muhalefet medya yoluyla ancak zaten muhalif olan laik, kentli,demokrat ama aynı zamanda dini değerlere saygılı kitlelere ulaşabiliyor. Muhafazakar, milliyetçi veya sağda yer alan seçmenlere ulaşabilme imkanı çok kısıtlı. Bu kitleler, her gün iktidarın tek taraflı propagandası altında morfinleniyor.Aynı sözleri birçok kaynaktan duymanın etkisinde kalıyorlar. İktidar medyası bir nevi toplumsal gerçeklerle vatandaşın arasına perde koyuyor. Buna rağmen en büyük erime bütün telkin kanallarını elinde bulunduran iktidar partisinde meydana geliyor. Kasım 2015'de yüzde 49.5 oy alan AKP bugün hiç bir ankette yüzde 30'un üzerine çıkamıyor. Bu her üç seçmenden birinin AKP'yi terk etmesi demek. Bu erimenin bir kısmı ekonomik sıkıntıların parti aidiyetini aşacak noktaya gelmesi ise öteki de muhalefetin halkla kurduğu birebir temasın sonucudur.

Akşener'in il ilçe gezileri ile vatandaş kendi kendinin tercümanı olma imkanı buldu. Korkutulan,susturulan insanlar korkularını yenerek konuşmaya başladılar. Her muhalife bir kulpun takıldığı, yargının iktidarın sopası gibi hareket ettiği bir yerde bu korku duvarlarının yıkılması bile büyük başarıdır. Diğer liderlerin de mikrofon tuttuğu insanlar vasıtasıyla AKP'nin medya örtüsü delindi, insanlar az da olsa gerçeği görmeye başladılar.

Ama bütün bu başarılardan daha büyük olan şudur: Çanakkale Savaşını kaybeden İngiltere'nin Savaş Bakanı Winston Churchill; “Anlamıyor musunuz? Biz Çanakkale'de Allah'la savaştık tabi ki  yenilecektik.” diyecekti. Allah'tan kastı, Türk askerinin  ölümü Allah'a kavuşmak olarak bilmesi ve bu şuurla savaşmasıydı. Bu örneği şunun için verdim: muhalefet alelade bir siyasi parti ile mücadele etmiyor. En başta bütün devlet imkanlarını iktidarı için kullanan, kendini devletle özdeşleştiren bir parti ile mücadele ediyor.  AKP,kendisine yönelik her eleştiri ve hamleyi devlete yönelmiş bir saldırı olarak takdim ederek etkisizleştiriyor. Elinde bulundurduğu imkanları karşıtlarını ayartmak için fütursuzca kullanıyor.Muhalefet bu ayartma politikasına karşı da dik durdu. Karamollaoğlu, Uysal gibi liderler  önlerine konulan imkanları ellerinin tersi ile ittiler. Her şeyin alınıp satıldığı bir dünyada ilkeli davranmayı seçtiler. Parti-devlet özdeşliği yüzünden muhalefet eleştiri yaparken kılı kırk yarmak zorunda kalıyor. Ama daha önemlisi, Churchill'in Çanakkale için söylediklerinin bir nevi benzerinin siyasette de tekrarlanması. AKP kendini dinle, İslam'la özdeşleştirerek siyaset yapıyor.Tanrının partisi gibi davranarak muhaliflerini direk Tanrı'nın karşısına oturtuyor. İman ve küfrü AKP'ye oy vermek veya karşıtı olmakla tanımlıyor.Seçim kaybetmeyi Mekke'nin, Medine'nin kaybedilmesi olarak sunuyor. Muhalefeti Tanrının karşısındaki partiler konumuna düşürüyor. Erich Fromm yıllar önce, "insanlar artık Tanrı'yı dinlemiyor, Tanrı adına konuştuğunu söyleyenleri dinliyor," derken işte tam da bunu kast etmişti. İktidar, Tanrı adına konuştuğunu ima ederken, muhalefet halk adına konuşuyor.  Muhaliflerine cehennemi gösteren bu politikaya rağmen muhalefet mesafe alıyor. İktidarın döşediği mayınlara basmamak, bu siyaset dininin gerçek olmadığını, yüce dinimizin bu tür siyasetlerden beri olduğunu göstererek yol alıyor. Önüne yüce Allah'ın ve cehennemin konulduğu bir ortamda bırakınız yol almak, ayakta kalmak bile başarı değil midir? İktidar sadece ne olduğunu veya ne yapacağını anlatmaya çalışırken, muhalefet aynı zamanda ne olmadığını(terörist,dinsiz,Fetöcü) anlatmak zorunda bırakılıyor. Ahlaklı siyasetin olduğu bir yerde siyaset yapmak kolaydır, ancak özel hayatların bile,  "İslam'ın günahı teşhir o günahtan daha günahtır" ölçüsüne rağmen," genel...genel.. diye meydanlara taşındığı bir  zeminde santim santim yürüyerek de olsa bu noktaya gelmek başarıdır. Daha hala tereddüdü olanlar varsa, dün on binlerin toplandığı İyi Partinin Denizli mitingine, Kılıçdaroğlu'nun helalleşme siyasetinin yarattığı olumlu  havaya bakmaları kafidir.

2019'a kadar iktidar halkın umutlarına, muhalefet halkın korkularına sesleniyordu. İktidar şunları şunları yapacağız derken, muhalefet başınıza şunlar şunlar gelecek diyordu. 2019'dan itibaren roller değişti, iktidar proje üretme kapasitesini kaybetti, artık muhalefet toplumun umutlarına, iktidar halkın korkularına hitap ediyor. Korku siyaseti defans, umut siyaseti ofans siyasetidir. AKP uzun zamandır defans yapıyor, topluma umut verecek bir atak yapamıyor. Bunun için muhafazakar kitlenin korkularına tutunmaya çalışıyor. Defans siyasetinden umut siyasetine geçmek bile muhalefet adına önemli bir aşamadır.

Onun için entelektüel görüntüler vererek yapılan, muhalefete yönelik -küçültücü- analizleri bilimsel ve gerçekçi bulmadığımı belirtmeliyim.Doğru olan, evinin yolunu, eşinin- çocuğunun yüzünü unutan bu insanlara destek olmaktır. Muhalefete söyleyecek hiç mi sözüm yok?  Elbette var! Ama bugün o gün değil.

NELER SÖYLENDİ?
@
Av.İrfan SÖNMEZ

Av.İrfan SÖNMEZ

DİĞER YAZILARI Emeviler gitti, Emevilik kaldı 01-12-2021 12:52 MIZRAKLARININ UCUNDAKİ NAS 28-11-2021 23:16 AKLA ÇAĞRI 26-11-2021 10:39 MUHALEFETİN ZORLUKLARI 21-11-2021 11:19 GERÇEKLİK DUYGUSUNU KAYBETMEK 21-11-2021 11:19 İNAT VE DEVLET 17-11-2021 12:42 TANRILAŞMA İHTİRASI 15-11-2021 14:29 DİNLE OYNAMAK 12-11-2021 10:05 BÖLÜCÜLÜK ÜZERİNDEN SİYASİ YARIŞ 09-11-2021 09:42 TEKFİR MİLLİYETÇİLİĞİ 08-11-2021 12:46 Bingöl, Elazığ ve İYİ Parti 08-11-2021 00:08 HALK İYİ OLURSA 05-11-2021 09:46 ETNİK SORUN ASLINDA NEDİR? 03-11-2021 12:43 TEZKERE 01-11-2021 10:26 GELİN İNSAN OLALIM 01-11-2021 10:25 ÇIKIŞ YOLU 28-10-2021 12:01 YARGI, SİYASET VE BÜYÜKELÇİLERİN AÇIKLAMASI 24-10-2021 21:23 BEN HER ŞEYİ BİLİRİM SİYASETİNİN SONU 23-10-2021 18:28 DİN VE MEDENİYET 22-10-2021 10:39 İki korku arasında kararsız seçmen 18-10-2021 04:33 İKTİDAR ÖZELEŞTİRİ YAPMALI 15-10-2021 10:13 DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ VE DİKTA REJİMLERİ 14-10-2021 10:57 BİR HATIRANIN ANLATTIKLARI 11-10-2021 11:58 HALKA RAĞMEN Mİ? 09-10-2021 12:03 YENİ DESPOTİZMLER VE GÖNÜLLÜ KULLUK 09-10-2021 12:03 YERELLEŞME NEREYE GÖTÜRÜR? 04-10-2021 13:28 YENİ DESPOTİZMLER 01-10-2021 11:29 ETNİK PAZARLIK ETNİK BÖLÜNME DEMEKTİR 29-09-2021 11:47 SİYASAL İSLAM VE DİNDARLIK 25-09-2021 20:31 SORUNLARI ETNİKLEŞTİRMEK 24-09-2021 22:42 SURİYE'DE OLAN SURİYE'DE KALMAZ 22-09-2021 07:59 RÜŞVETİ BESLEYEN SOSYOLOJİ 20-09-2021 11:31 DİN VE DEMOKRASİ 16-09-2021 09:15 BİR ŞAMPİYONA VE TEŞEKKÜRÜ HAK EDENLER 14-09-2021 20:39 12 EYLÜL 12-09-2021 19:19 ERDOĞAN'IN ATTIĞI YEM 12-09-2021 19:19 TÜRKİYE DEĞİŞİM İSTİYOR 05-09-2021 18:32 SEÇİM BARAJI NİÇİN DÜŞÜRÜLDÜ 03-09-2021 11:10 ABDULLAH GÜL VE CUMHURBAŞKANLIĞI 02-09-2021 11:27 BİR BAŞARI HİKAYESİ, BİR VEFA ÖRNEĞİ VE AHMET UYGUR 31-08-2021 22:04 EDEPTEN PAYI OLMAYANIN... 28-08-2021 20:04 TALİBAN KİMİN ZAFERİ? 24-08-2021 10:11 İSLAM'A GÖRE MEŞRU HIRSIZLIK, MEŞRU RÜŞVET(!?) 22-08-2021 10:09 ŞEHİTLERİN EDEBİYATINI YAPMAK MI, SIKINTILARINI PAYLAŞMAK MI? 19-08-2021 13:34 TALİBAN VE İSLAM 18-08-2021 12:10 FELAKETLER VE SORUMLULUK 16-08-2021 18:37 IRKÇILIK MI, SIĞINMACI KÜSTAHLIĞI MI? 14-08-2021 12:05 DİNİ İÇİNDEN YIKMAK 10-08-2021 17:45 NEFSİMİN TÜRKİYE'Sİ, EGOMUN REJİMİ 04-08-2021 20:32 DİNİMİZ ONUN NE DEDİĞİ DEĞİL, ONDAN NE ANLADIĞIMIZDIR 30-07-2021 19:25 KÜRT SORUNU DEDİKLERİ 30-07-2021 19:24 GERÇEKLİK DUYGUSUNU KAYBETMEK 23-07-2021 10:54 NAZİZM’E GİDEN YOL 22-07-2021 09:49 SOPA SİYASETİ 19-07-2021 00:42 AKP'NİN İÇİNDEKİ HDP 15-07-2021 12:37 OTOKRASİYE GİDEN YOL, 15 TEMMUZ 13-07-2021 10:05 İSİMLER VE KADERLER-GERÇEK BİR HİKÂYE 11-07-2021 22:54 AKP'YE HDP'DEN KATILIM 10-07-2021 20:25 SİYASİ PUTPERESTLİK 09-07-2021 10:47 PARTİLİ CB SİSTEMİNİN İFLASI 07-07-2021 00:12 AKŞENER'İN AÇTIĞI KAPI: TİKSİNDİRİCİ BORÇ 05-07-2021 10:39 BİR RENGİMİZ ALEVİ, BİR RENGİMİZ TÜRKMEN’DİR 04-07-2021 18:57 YOKSUL DEĞİL, YOLUNAN ÜLKEYİZ 02-07-2021 09:35 HİTLER’LEŞME POTANSİYELİ 01-07-2021 08:46 BOYUN EĞME DİNİ 28-06-2021 09:36 LİDERLER VE ÇEVRELERİ 27-06-2021 11:02 EMEVİLİK HALA YAŞIYOR 25-06-2021 18:07 HDP'YE SALDIRIYI DOĞRU OKUMAK 19-06-2021 08:41 15 TEMMUZ'A ESİR DÜŞMEK 16-06-2021 11:51 KALEM NAMUSTUR, SATILMAZ 11-06-2021 21:20 HERKESİN BİLDİĞİ SIR 09-06-2021 11:15 DÜNÜN FIKHI BUGÜNÜN SİYASETİ 05-06-2021 20:48 CAMİLER KİN ALANI DEĞİL, DİN ALANIDIR 03-06-2021 12:49 FETİH VE BİRLİK 30-05-2021 12:11 EY MUHALEFET, SİZ ÜLKEYİ YÖNETEMEZSİNİZ 28-05-2021 13:44 MİLLETİN SİYASETİ YERİNE İKBAL SİYASETİ 27-05-2021 19:07 ADALETSİZLİĞE KALKAN ELLER 26-05-2021 11:55 ÇÜNKÜ KORKUYORLAR 23-05-2021 11:57 KRAL ÇIPLAK 21-05-2021 23:30 Müslüman Duyarlılığı mı, Siyasi Duyarlılık mı? 16-05-2021 12:10 ÇÖZÜM DİNDE Mİ, DÜNDE Mİ, NASIL BİR DİN ALGISI? 13-05-2021 15:10 DOĞU TÜRKİSTAN, FİLİSTİN VE ÇİFTE STANDART 10-05-2021 14:54 Dünün Fıkhı Bu Günün Gerçekleri 05-05-2021 15:05 DİNİ CEZA HUKUKUNA İNDİRGEMEK 03-05-2021 15:36 HDP'yi Herkes Anladı, Kendi Kürdümüz Anlayamadı 01-05-2021 13:57 ALKOL YASAĞI 30-04-2021 11:43 BU CILIZ TEPKİ NİYE? 27-04-2021 13:43 Biden'ın Kararı, Soykırım Yalanı 25-04-2021 14:09 Milli Egemenlik yahut koyun olmak 23-04-2021 13:38 Dinle Aldatmak 21-04-2021 17:45 Bu Sistem Siyaseti Kandil'e Mahkum Eder 18-04-2021 11:38 İdeolojiler ve putlar 17-04-2021 12:28 Din-Siyaset İlişkisi 14-04-2021 08:29 KUVVETLER AYRILIĞI OLMAYINCA 10-04-2021 15:31 Öcalan'ın şartlı tahliyesi mümkün mü? 09-04-2021 11:33 Emevi-Arap Siyaset Kültürü 02-04-2021 10:18
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1539
 • 2Konyaspor1426
 • 3Hatayspor1526
 • 4Başakşehir FK1525
 • 5Fenerbahçe1424
 • 6Alanyaspor1524
 • 7Galatasaray1523
 • 8Fatih Karagümrük1522
 • 9Beşiktaş1521
 • 10Adana Demirspor1520
 • 11Sivasspor1519
 • 12Giresunspor1519
 • 13Kayserispor1519
 • 14Altay1518
 • 15Antalyaspor1518
 • 16Gaziantep FK1418
 • 17Yeni Malatyaspor1413
 • 18Göztepe1411
 • 19Kasımpaşa1511
 • 20Çaykur Rizespor1410
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort kırıkkale escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu s
Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son