DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Çocuk Gelişimi Uzmanı BERNA TAKIŞ
Çocuk Gelişimi Uzmanı BERNA TAKIŞ
Giriş Tarihi : 16-02-2021 19:07

ETKİLEŞİMLİ KİTAP OKUMA NEDİR?

Umut Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Ailesi olarak bireysel seanslarda uyguladığımız bu yöntem;

Temelde kitap okuma etkinliğini anlamlandıran, hedefi olan ve kitabı okuyan ve dinleyenin olmadığı, herkesin okumanın parçası olduğu, gelişim açısından oldukça önemli bir yere sahip olan bir süreçtir. Etkileşimli kitap okuma bir yetişkin ve bir çocuk ile yaşanan kitap okuma sürecinde çeşitli yapılandırmaların kullanıldığı bir süreç. Bu süreçte yetişkin kitap okuyan, çocuk dinleyen iken etkileşimli kitap okumada ise yetişkinde çocukta kitabı yaşayan taraf oluyor. Yetişkin aşamalı olarak kitabı okuma görevini ya da yaşama görevini kendinden çocuğa bırakıyor. Çocuk bu süreçte kitabı okumayı ya da dinlemeyi bir sorumluluk gibi değil de bir oyun gibi görüyor ve keyif alıyor. Yetişkin ile çocuk arasında etkin bir iletişimi temel alan Etkileşimli Kitap Okuma (EKO) uygulamaları ise yetişkinin okuma sırasında aktif dinleyici konumunda olması, çocuğa öykü ile ilgili sorular yönelterek konuşma fırsatları sağlaması, bilinmeyen sözcükleri tanımlaması ve çocuktan gelen yanıtları tekrarlayarak genişletmeler yapması bakımından geleneksel uygulamalardan farklılaşıyor. Erken dönemde yapılan etkileşimli kitap okuma çalışmaları ilerleyen dönemde kitap kültürü, alışkanlığı ve sevgisi edinimi, kelime haznesi gelişimi, erken okuryazarlık gibi birçok alana katkı sağlıyor.

Erken okuryazarlık, çocukların okul öncesi dönemde okuma ve yazmaya ilişkin kazanmaları gereken önkoşul bilgi, beceri ve tutumları içermektedir. Yapılan birçok çalışmada erken okuryazarlık becerilerinin gelecekteki okuma yazma ve akademik becerileri güçlü bir şekilde yordadığı gösterilmiştir. Araştırmalardan elde edilen sonuçlar kısa ve uzun dönemde okul başarısı üzerinde etkili olduğu gözlenen erken okuryazarlık becerilerinin, okul öncesi dönemde desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Yetişkinlerin ev ve okul ortamlarında çocuklarla gerçekleştirdikleri birlikte etkileşimli kitap okuma etkinlikleri de, erken okuryazarlık becerilerinin desteklenmesinde en sık kullanılan müdahale yöntemlerinden birisidir.

Etkileşimli kitap okumanın faydaları nelerdir?

Bir Erken Müdahale Tekniği Olarak Etkileşimli Kitap Okuma Uygulaması Çocukların yaşantılarında kitaplar önemli rol oynar. Bazı anne-babalar ve evde kendisinden küçük kardeşi olan kardeşler çocuğu kitap okumaya yönlendirerek çocuğun yoğun kitap deneyimi ile okula başlamalarını sağlar. Bu çocukların evlerinde resimli kitaplar vardır ve ebeveynlerinin ve kardeşlerinin okumaktan zevk aldıklarını görürler. Resimli kitap okuma çocukların akademik yaşantılarında okumayı öğrenmeleri için gerekli olan sözcük bilgisi, ses yapıları, yazmanın anlamı, dil ve öykü yapıları, dikkat desteği ve öğrenmeden zevk alma gibi pek çok beceriyi sağlar. Resimli kitaplarla yapılan etkileşimli okuma çalışmaları 1989 yılında Amerika Boston şehir hastanesinde başlamış bir modeldir. Bu yaklaşım, okunan metnin bölünmesini destekler ve çocuğun yorum yapmasını, hareket etmesini, gülmesini, alkışlamasını ve öyküye canlılık getiren sorular sormasına fırsat verir. Etkileşimli kitap okuma tekniği ile, yetişkinlerin çocuklara kitap okuma yollarına birçok değişiklikler getirilmiştir. Bu değişikliklerin merkezinde; kitap okuma sırasında çocuğun yetişkinle rolleri değişebileceğini bilmesi yer alır.

• Etkileşimli kitap okuma sürecinin psikolojik yararlarından başlayacak olursak çocuğunuzun bir birey olduğu duygusu, sözcüklerine ve düşüncelerine değer verildiği algısını sağlamak için oldukça yararlıdır. Yapılan yapılandırmalarla birlikte daha çok söz alan, kendi dil ve konuşma beceri düzeyine göre fikrini daha rahat ortaya koyma şansını elde eden her çocuk psikolojik olarak daha sağlıklı bir birey olarak büyüyecektir. Bu, ilerleyen dönemde kendi fikirlerine değer veren bir yetişkin olmasına da yardımcı olacaktır.

• Dil ve konuşma becerilerine katkılarına baktığımız zaman hedeflediğimiz dil ve konuşma becerisinin niteliğine göre kitap okuma etkinliğini şekillendirerek her beceriyi çalışabilmekteyiz. Bu da dil ve konuşma becerilerinde istenilen her türlü ilerlemenin etkileşimli kitap okuma ile sağlanabileceğini göstermektedir. Yapılan birçok bilimsel çalışmada da ifade edici ve alıcı dil becerilerinin ilerlemesinde önemli bir rolü olduğu ortaya konulmuş, çok keyifli değil mi?

• Dil ve konuşma becerilerinde yarattığı farkla dolayısıyla sosyal becerileri de olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Sosyal becerilerdeki bu olumlu etki aynı zamanda psikolojik olarak yaşanan olumlu yaşantıların da sonucudur.

• Gelişimi risk altında olan, zihinsel becerileri sınırda olan bebekler için uygulandığında olumlu sonuçlar alındığı risk durumunun çoğu durumda sonlandığı ve bebeklerin yaşıtlarına yetiştikleri de bilimsel olarak kanıtlanan durumlar arasında. Gelişimi destekleyen bir etkinlik olduğu da söylenebilir.

Etkileşimli kitap okumanın Klasik kitap okumadan farkı nedir?

Klasik kitap okuma etkinliklerinde yetişkin kitabı okur ve çocuk dinler pozisyonundayken, etkileşimli kitap okuma sırasında çocuk öyküyü anlatan pozisyona geçeceğini bilir. Burada yetişkin aktif dinleyici rolüne geçer, soru sorar, bilgi ekler, resimli kitaptaki nesnelerin tanımlarını daha etkili düşünmesi konusunda çocuğa destek olur. Bir kitabı bir kez okuyup kaldırmak yerine birkaç kez çocuğun okuması, dinlemesi, bakması sağlanır. Bir kitabın etkileşimli kitap okuma prensiplerine göre en az üç kez okunması sağlıklıdır. Klasik kitap okumadan farklı olarak kitabı okumadan önce, tek başınıza okuyup hedef sözcükler sayfa sayfa belirlenir. Her sayfaya notlar alınarak süreç daha amaçlı hale getirilir.

NELER SÖYLENDİ?
@
Çocuk Gelişimi Uzmanı BERNA TAKIŞ

Çocuk Gelişimi Uzmanı BERNA TAKIŞ

DİĞER YAZILARI ETKİLEŞİMLİ KİTAP OKUMA NEDİR? 16-02-2021 19:07
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA