DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
EMRAL CÖMERT
EMRAL CÖMERT
Giriş Tarihi : 06-04-2021 20:24

ESKİDEN HAYATA PAZARLAMAYLA BAŞLAYIN DENİRDİ, ARTIK ÇOCUKLARIMIZI HAYATA E -TİCARETLE HAZIRLAMALIYIZ

Rızkınonda dokuzu ticarettedir diyen bir peygamberin ümmeti ticaretin önemini yeterince kavrayamadı. Üretimin devamlılığı için ticaretin iyi bilinmesi şart. Yeterli üretim yapamasanız dahi iyi ticaretçi iseniz; a ülkesinin malını alır, b ülkesine satar para kazanırsınız. Ticarette günün koşullarına uymak ve yeni şartları ülkemiz lehine çevirmek gerekir. Dijital dünyada ticaret yeniden yapılanıyor. Çocuklarımızı dijital okuryazarlık, E-Ticaret ve yabancı dil açısından iyi eğitip dünya ticaretinden payımıza düşeni almalıyız.

Çocuklarımızı erken yaşta elektronik ticaretle tanıştırmalı, bu mecralarda alışveriş yapmalarını, özellikle bir şeyler satmalarını sağlamalıyız. Şirketler veya küçük esnaf, mallarını pazarlayacak dünyayı ve yeni ticareti bilen pazarlama timleri kurmalı.

Elektronik ticaret, ya da kısaca e-ticaret; 1995 yılından sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması olarak tanımlanabilir.Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.

Elektronik ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, 2000'li yıllardan sonra yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Geleneksel pazarlama yöntemlerine internet olanaklarını da ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin ötesine geçip üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel e-ticaret bağlantıları kurma şansını elde edebilmeye başlamıştır. Eskiden birçok şirket televizyon, gazete, radyo gibi araçları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya uğraşırken, bugün bunlara internet üzerinden reklamcılık da eklenmektedir.

Elektronik ticaret, özellikle KOBİ'ler için çok uygun bir ticaret şeklidir. Elektronik ticaret, ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödenerek teslim alınmasını sağlamaktadır. Potansiyel tüketicilerin dünyanın her yanında pazara arz edilen ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve yeni üreticilerin dünya pazarlarına girmelerine imkân vermektedir. Daha düşük fiyatlı ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi üreticiler arasında rekabetin artmasına ve tüm ticari işlemlerin maliyetinin düşmesine neden olmaktadır.

Elektronik ticaret; üretici ve tüketicileri, özellikle KOBİ'leri, geleneksel ticaret engelleri olan pazara uzaklık, bilgi eksikliği ve talebe uygun üretim yapılamayışı gibi dezavantajlardan kurtarabildiği ölçüde yararlı olacaktır. Ancak elektronik ticaret, ülkelerin tüm ticari sorunlarını (örneğin ulusal tedarik zincirindeki halkaları) çözemez. Elektronik ticaret konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan ülkeler ilk aşamada interneti sadece reklam veya pazar araştırması amacıyla kullanabilirler.

E-ticareti bu kadar gözde kılan unsurlar arasında; e-ticaretin şirket ile hedef kitlesi arasında doğrudan ilişki sağlaması, pazarlamacılara istedikleri bilgileri sunması, hızlı ve düşük maliyetli olması ve tüm bunların elektronik ortamda yapılıyor olması sayılabilir. Diğer olumlu unsurlar arasında ise dağıtımda kolaylık ve ucuzluk, tüketici ile daha rahat etkileşim, anında geri dönüş, dikkat çekicilik, küresel pazarla tanışma, 24 saat hizmet ve anında satış yer alır.

Normal koşullarda ortalama 10 yıl alan markalaşma süreci, elektronik ticaret sayesinde 2 yıla inmiş durumdadır. Bugün "Dünyanın En Büyük 500 Şirketi" listesinde bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan onlarca e-şirket yer almaktadır.

2017 yılında, iki milyar insan mobil bir e-ticaret işlemi gerçekleştirdi. Bu sayı hızla artmaktadır. ABD’de bir İranlı 1,5 milyar dolarlık halı pazarlamakta, bu halıların yarısını Gazi Antep’ten temin etmektedir.

 Elazığ’ın gençleri ilimizden organik ürünler, orcik, dut, geven balı, Baskil kayısısı veya sanayi ürünleri pazarlamaya başlayarak e-ticarete başlayabilir. Gençlerin edilgen ruh halinden kurtulması ve güven kazanması için her şartta para kazanabilecek bilgiye sahip olması gerekir. Bunun için de çocuklarımızı donanımlı yetiştirmemiz gerekir diyor, en kötü şartta dahi mücadele azmini kaybetmeyenlere selam ve saygılar sunuyorum.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA