DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Doç. Dr. Abdurrahman KIRTEPE
Giriş Tarihi : 16-02-2021 19:05

EKOREKREASYON

İnsanların daha kaliteli bir yaşam sürmeleri ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı için ihtiyaç duyulan rekreasyon aktivitelerinin gerçekleştiği alanlarda, ekosistemin işleyişine zarar vermeden sorumlu davranış ortaya koyarak olumlu bir etki yaratılmalıdır. Rekreasyon aktiviteleri kişinin mutluluğu ve gelişimine katkı sağlamasının yanında ekolojik çevrenin korunması duyarlılığını da ön plana çıkarır.

Ekorekreasyon; boş zamanlarda yapılan etkinliklerin çevreye ve doğal kaynaklara zarar vermeden, onları koruyarak ya da yok etmeden sorumluluk dahilinde kullanılarak gerçekleştirilmesidir. Günümüzde teknoloji alanındaki gelişmelerin yaşanması, insanların boş zamanlarını çok daha önemli bir hale getirerek, bireyleri huzurlu ve daha sakin ortamlarda bulunmaya yönlendirmiştir. Bu yönlendirmeyle birlikte insanlar kapalı alanlarda vakit geçirmekten uzak, doğa kaynaklı ortamda vakit geçirebileceği açık alanları tercih etmeye başlamışlardır. Bu anlayışla birlikte insanların doğaya karşı sevgisi artarken aynı zamanda çevreyi koruma bilinci de gelişmektedir. Ekorekreasyon aktiviteleri insanların açık alanlarda yapmış oldukları aktiviteleri kapsamaktadır. Açık alan rekreasyonu (outdoorrecreation); “doğa dostu’’ ya da “yeşil rekreasyon” olarak da ifade edilebilir. Doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, binicilik, kampçılık, izcilik, mağaracılık su ve hava sporları gibi aktiviteler ekorekreasyona örnek olarak verilebilir. Ekorekreasyon aktivitelerinde doğal yaşamın devamlılığı, çevre duyarlılığının oluşması ve doğanın korunarak sonraki nesillere bir miras olarak bırakılması hedeflenmelidir. Özellikle küçük yaştaki çocuklara ekorekreasyonun önemi kavratılarak hem fiziksel hem de mental olarak doğa ile bağlarının güçlenmesi sağlanmalıdır.

Düzensiz kentleşme, aşırı nüfus artışı, yoğun trafik sonucu ortaya çıkan egzoz gazları, hava kirliliği, iş hayatının getirmiş olduğu stres (vb) gibi olumsuzluklardan bir an olsun kurtulmak, betonarme binaların dışında doğayla başbaşa kalmak ve bol oksijenli ortamlarda etkinliklere katılmaya günümüzde daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.  Açık alanlarda gerçekleştirilen bu aktiviteler doğal ortamlar üzerinde bir baskı meydana getirmekte ve bu durum kent dışında gerçekleşen aktivite alanlarının yeniden planlanması, insanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu düzenlemeleri yapacak olanlar yerel yönetimler başta olmak üzere ilgili diğer kurumlardır. Yerel yönetimlerin vatandaşın açık alanlarda daha sağlıklı bir şekilde vakit geçirmesini sağlayacak aktivite alanlarının oluşturulması, gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve vatandaşların bu alanlara ulaşımını sağlayacak bir sistemi kurması gerekmektedir. Bu organizasyonların gerçekleşmesi için uzman bir ekibe ihtiyacı bulunan yerel yönetimlerin Spor Bilimleri Fakültesi’ne bağlı rekreasyon bölümü mezun öğrencilerden istifade etmesi gerekmektedir. Böylece yeni istihdam alanı yaratmış olmakla birlikte vatandaşların açık alan aktivitelerinden profesyonel bir şekilde yararlanmasını sağlayarak daha sağlıklı ve huzurlu bir toplumun yaratılmasına zemin hazırlanacaktır. Doğal yaşam alanlarının giderek azalması, doğal kaynakların hoyratça kullanılması halkın hizmetine sunulması gereken alanlara farklı binalar inşa edilmesi, yapay şekilde oluşturulan parklar ve doğaya insan müdahalesinin zarar verecek şekilde artış göstermesi ekorekreasyon kavramının önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Unutmayalım ki; Cenâb-ı Hak, çevremizdeki herşeyi insanoğlunun istifadesine sunmuştur. Bizlerin çevremize emanet ve mesuliyet bilinci ile yaklaşmamız gerekir. Çevrenin tahrip edilmesi, kaynakların israf edilmesi, zararı yine kendimize dönecek olan bir gerçektir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA