DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
UZMAN ÖĞRETİCİ NESLİHAN TORĞUT
UZMAN ÖĞRETİCİ NESLİHAN TORĞUT
Giriş Tarihi : 09-03-2021 19:47

DOWN SENDROMU

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu genetik bir farklılıktır, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile Sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendromlu bireylerde bu sayı 3 adet 21 kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir.

Kaç Tip Down Sendromu Vardır?

3 tip Down Sendromu vardır.

Trisomy 21: Down Sendromu nüfusunun %90-%95’ini oluşturan standart tiptir.

Translokasyon: Down Sendromu nüfusunun %3-%5 beşini oluşturan tiptir.

Mozaik: Down Sendromu nüfusunun %2-%5 oluşturmaktadır.

Down Sendromunun Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Kendine özel tipik yüz görünümü ile belirgindir.

El ayasında normalde çift olması gereken avuç içi çizgisi tektir.

Epikantik katlama nedeni ile badem şeklinde göz yapısı vardır.

Boyun kısadır.

Burun yapısı basık kemerlidir.

Karın yapısı gevşek ve bombelidir.

Düşük kas tonusu olması nedeniyle bebeklerin başlarını tutamamaları, yürüme zorlukları, sarkık dil yapısı olması halinde Down Sendromu düşünülebilir.

Bu belirtilerin hepsinin bir arada olması gerekmemektedir. Fiziksel farklılıkların çoğu sağlık sorununa neden olmamakla birlikte,rahatsızlığın teşhisinde rol oynarlar.Uygulanacak tedavilerle fiziksel aktivitelerin rahat yapılması sağlanabilir.

Down Sendromu Bulunan Çocuklardaki Nörolojik Farklar Nelerdir?

Çocukların %80’inde bulunan kas gevşekliği nedeni ile oturma, yürüme, başlarını tutma gibi beceriler sonradan kazanılabilir.Çocuklarda olan öğrenme güçlüğü ancak 1 yaşından sonra kendini belli eder.Bu yüzden özel eğitim almaları gerekir.

Down Sendromlu Çocukların Zekâ Gelişimleri Nasıl Olur?

 Bu çocukların zekâ seviyeleri farklılıklar gösterebilir. Bebeklik çağlarında diğer çocuklar gibi olsalar da ilerleyen yaşlarda sıkıntılar meydana gelecektir. Bu çocukların erken dönemde eğitim almaları zeka düzeylerinde ve becerilerinde gelişmelere neden olur. Böylelikle yaşam seviyeleri artarak normal bir yaşam sürecek seviyeye ulaşırlar.

Down Sendromu Bulunan Çocukların Eğitimleri Nasıl Olur?

Öğrenme yetenekleri kısıtlı olan çocukların topluma kazandırılması ve mutlu bir yaşam süre bilmeleri için özel eğitime ve İlgiye gereksinimleri vardır.

Verilecek eğitimin doğumla birlikte başlaması en idealidir. Eğitimin annede başlaması çocuğun öğrenme yeteneğinin daha hızlı gelişmesine neden olmaktadır.

Eğitim planlı ve programlı olarak bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Bebekler 2 aylık olduğunda fizik tedavi süreci başlamalıdır. Fizyoterapistler tarafından egzersizleri yapılmalı, evde ailesi tarafından günlük bakımları uygulanmalıdır.

Çocuğum Neler Yapabilir?

Eskiden okuyamaz bile denilen bu bireyler artık lise hatta üniversite bitirebilmekte, ikinci bir dil öğrenebilmekte, çalışabilmekte, bağımsız hayatlar sürebilmektedirler. Bu yüzden hayallerimize sınır koymamalıyız. Çocuğumuzu doğru değerlendirerek ayaklarını yere bastığı gelecek için planlar yapmanın onun mutluluğunun anahtarı olduğunu da unutmamalıyız.

“Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileğiyle…”

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
DcMriJnkQLbHW 1 ay önce
LsJmcnWx
LKmubZhJeRDUSMHq 1 ay önce
pfbqNZTMYEHIV
UZMAN ÖĞRETİCİ NESLİHAN TORĞUT

UZMAN ÖĞRETİCİ NESLİHAN TORĞUT

DİĞER YAZILARI DOWN SENDROMU 09-03-2021 19:47
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA