DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
ERDEM ÇINAR
ERDEM ÇINAR
Giriş Tarihi : 24-11-2020 19:48

ANLAŞMALI BOŞANMA

Bu haftaki makalemde, günümüzde en yaygın boşanma davası çeşidi olan “anlaşmalı boşanma” davasından bahsedeceğim.

Anlaşmalı boşanma, her iki tarafın hür iradeleriyle boşanmayı ve boşanmadan sonraki hukuki durumları hakim önünde kabul ederek boşanmalarıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Hakim tarafından kabul edilebilmesi için Türk Medeni Kanunu’nda bazı şartlar getirmiştir.

- Evlilik ilişkisinin en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir. Evlilik ilişkisinden kasıt, taraflar arasında yapılan resmi nikahtan itibaren en az bir yıllık bir sürenin geçmiş olmasıdır. Taraflar arasında imam nikahı, nişanlılık ya da birlikte yaşama gibi hallerde geçen süre 1 yıllık süreye dahil edilemez.

- Eşlerin mahkemeye beraber başvurmuş olması ya da bir eşin açtığı boşanma davasını diğer eşin kabul etmiş olması gerekmektedir. Tarafların ortak bir dilekçe ile başvurmaları sonucu anlaşmalı boşanma gerçekleşebileceği gibi, eşlerden birinin usulüne uygun olarak açmış olduğu boşanma davasındaki tüm talepleri diğer tarafın kabul etmesi ile de anlaşmalı boşanma gerçekleşebilir. Ayrıca, boşanma davası çekişmeli olarak açılmış ve devam etmekte iken tarafların anlaşmalı boşanma iradelerini açıklayan protokolü mahkemeye sunmaları ya da duruşma esnasında anlaşma şartlarını duruşma zaptına geçirmeleri ile de anlaşmalı boşanma gerçekleşebilir.

- Tarafların hakim huzurunda boşanma iradelerini açıklamaları gerekmektedir. Tarafların baskı altında olmadan özgürce boşanma iradesinde olduğunun tespiti için, tarafların boşanma iradelerini hakim huzurunda bizzat açıklamaları gerekmektedir. Boşanma, kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğu için boşanma avukatının tarafların yerine geçerek boşanma iradesini açıklaması mümkün değildir.

- Boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu ile ilgili anlaşma hükümlerinin, yani tarafların, hakime sunmuş oldukları anlaşma şartlarındaki maddi-manevi tazminat, nafaka (iştirak ve yoksulluk nafakası), çocukların velayeti, çocuklar ile kişisel münasebet gibi hususların hakim tarafından uygun bulunması gerekmektedir.

Yukarıda sayılan şartların tamamı mevcut ise, hakim tarafların boşanmalarına karar verecektir. Bu şartların birisi dahi mevcut değilse, hakim tarafların anlaşmalı boşanma taleplerini reddedecektir.

Boşanmanın mali sonuçları (nafaka, maddi ve manevi tazminat, mal paylaşımı) ile çocukların durumu (velayet, çocukla şahsi münasebet) gibi hususlarda çözülmesi gereken birçok önemli hukuki sorun ortaya çıkabileceğinden; anlaşmalı boşanma protokolünün mutlaka bir avukat tarafından hazırlanması büyük önem arz etmektedir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA