YEREL
Giriş Tarihi : 06-02-2021 21:27   Güncelleme : 06-02-2021 21:27

ZİVER HOLDİNG'İN GURUR GÜNÜ

ZİVER HOLDİNG'İN GURUR GÜNÜ

Yeni Tohma köprüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımı ile hizmete açıldı.

Yapımı tamamlanan Tohma Köprüsü’nün açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, köprünün ülkemize kazandırılmasında başrol oynayan Ziver İnşaat’ı unutmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış konuşmasında kısa süre içerisinde Tohma Köprüsü’nün yapımını tamamlayan Ziver İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Demirci’ye teşekkür etti.

Elazığ’ın yıldızı her gün biraz daha parlayan ve ülkemiz yapı sektöründe önemli bir konumda bulunan Ziver Holding tarafından Malatya-Sivas karayolunda bulunan Karakaya Baraj Gölü üzerinde ‘itme sürme yöntemi’ ile inşa edilen Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans katılımı ile ulaşıma açıldı.

Osmangazi Köprüsü’nden sonra aynı sistemle temeli 2018 yılında atılan yeni Tohma köprüsü 517,5 metre uzunluğunda ve 21 metre yükseklik ile 16 metre genişliğinde inşa edildi.

Yapımında 12 bin metreküp beton, 2 bin 700 ton çelik ile 4 bin 360 metre fore kazık kullanılan köprünün kenarları ise deprem izolasyonlu olarak yapıldı. Çift şeritli eski köprünün yanına inşa edilen yeni Tohma Köprüsünün adına ise Şehit Gaffari Güneş’in adı verildi.

DOĞUNUN KARADENİZ’LE BULUŞMASI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini Malatya üzerinden Karadeniz’e bağlayan köprünün açılışı için tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Dolmabahçe Ofis’inden canlı bağlantıyla katıldığı törende ilk olarak konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’yi baştanbaşa kuşatan ulaştırma ve haberleşme projeleri ile sadece bölgenin değil, dünyanın en önemli ticari koridorlarında söz sahibi bir ülke haline geldiklerini söyledi.

Karaismailoğlu, “Yaptığımız her yol, her köprü, her tünel, her havaalanı, her liman inşa edildikleri noktada halkımıza iş oluyor, aş oluyor, bereket getiriyor. Tohma Köprüsü gelişen ve büyüyen Malatya’mızın kalkınmasına ivme kazandıracak, bereketine bereket katacak. Ayrıca bugün Malatya da günümüz şartlarına uygun Malatya’ya yakışan Malatya Havalimanı yeni terminal binamızın temelini atmanın mutluluğu ve gururunu yaşadık. Malatya’ya 9 bin 625 metrekare olan mevcut havalimanı terminal binasının yanına 26 bin 765 metrekare büyüklüğünde yeni bir terminal binası kazandırıyoruz” dedi.

Laf değil, eser siyaseti yapan bir hükümet olarak daha nice iftihar edecekleri projelere imza atacaklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Tohma Köprüsü, 104 kilometrelik ‘Malatya-Hekimhan Projesi kapsamındaki ‘Malatya-Elbistan Ayrımı-Yazıhan-Hekimhan-Kangal yolu üzerinde kuruludur.

Tohma Köprümüz, 517,5 metre uzunluğunda, konvansiyonel betonarme kazıklı altyapı sistemi olan çelik kompozit ikiz kirişli bir köprüdür. İtme-Sürme Yöntemi ile yapılan köprümüzün kirişleri için tam 2 bin 700 ton çelik, 13 bin metreküp demirli beton ve 4 bin 500 ton betonarme demiri kullandık. Köprü imalatında; 146 bin metreküp yarma kazı yaptık. Bu proje ile Malatya-Hekimhan-Sivas arasında kuzey-güney aksında bölünmüş yol bütünlüğü sağlanmıştır. Tohma Köprüsü’nün yapılması ve bölünmüş yol çalışmalarının tamamlanmasıyla mevcut Devlet Yolu’nun ulaşım standardı yükselmiştir.

Bu yol ve köprü ile birlikte, Malatya’nın konforlu, güvenli ve hızlı ulaşım ihtiyacını sağlarken, trafik kazalarını da azaltmış oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da talimatları ile Malatya’da Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu ve diğer protokol üyelerinin kurdele kesimi ile köprü ulaşıma açıldı.

İLİMİZ ADINA GURUR VERİCİ

Geçmişten bugüne gerek şehrimizde gerekse ülkemizin dört bir yanında başta yol, köprü, tünel, baraj ve içme suyu tesisleri inşa eden Ziver Holding, ‘itme sürme yöntemi’ ile inşa edilen Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’nü ihale şartnamesinde belirtilen süreden önce tamamlayarak hizmete açmasıyla hem şehrimize hem de Ziver Holding çalışanlarına büyük bir gurur yaşattı.

Hiç bir sorun yaşanmadan ve zamanından önce tamamlanarak hizmete açılan yeni Tohma Köprüsü, ilimizden çıkan yapı firmalarının nasıl başarılar elde edebileceğinin de kanıtı oldu.