YEREL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 20:52   Güncelleme : 01-04-2021 20:52

Türk Ocakları Elazığ Şubesi gündeme ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi

Türk Ocakları Elazığ Şubesi gündeme ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi

Türk Ocakları Elazığ Şubesi Danıştay’ın Andımız kararı ve gündem ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Şube binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında Şube Başkanı Vahit Dabak hazırlanan basın metnini kamuoyu ile paylaştı.

Başkan Dabak; Son zamanlarda ülkemizde milli hissiyatımıza dokunan bazı olaylara şahit olmaktayız. İlk olarak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, okullarda öğrenci andının okunmasını sona erdiren MEB yönetmeliğini iptal eden Danıştay 8. Dairesi'nin kararını bozdu. Bu karara istinaden artık okullarımızda öğrenci andının okunması mümkün değildir. Alınan bu kararın hangi gerekçelere binaen olduğu muammadır diyen Başkan Dabak açıklamasının devamında; “Andımız öğrencilerimizin genç dimağlarına kazınacak evrensel ve her şeyden önemlisi milli kaideleri içermektedir. Andımızın okunmaması ülkemizde bazı çevrelerce olumlu karşılanmıştır. Fakat her şeyden daha üzücü olanı bölücü söylevleri ayyuka çıkanların bu kararı alkışla onaylamasıdır. Bu menfur çevrelerin söylevine göre andımız faşizan ve ırkçı bir söylev olup Türk ve Atatürk kelimeleri dahi yasaklanmalıdır. Fakat bir Millete mensubiyeti bildirmenin, doğru ve çalışkan olmanın, küçüklere sevgiyle ve büyüklere saygıyla yaklaşmanın ırkçılıkla uzaktan yakından alakası yoktur. Üstelik ülküsü yükselmek olmayan bir milletin çağdaşlıktan bigâne kalarak düşeceği kötü durumlar akıldan çıkarılmamalıdır. Ayrıca çocukluklarının milli şuurunu yeterince iyi besleyemeyen bir milletin geleceğine güvenle bakması mümkün değildir. Sonuçta; Elazığ Türk Ocağı olarak andımızla ilgili kararın değiştirilmesini ve andımızın tekrar okullarımızda okutulmasını temenni ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

 “TÜRK İSMİNİN ÇIKARILDIĞINI ÜZÜNTÜYLE ÖĞRENMİŞ BULUNMAKTAYIZ”

Kültür Bakanlığının onayıyla dört ilimizde müzik korolarının içindeki Türk isminin çıkarıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız diyen Dabak açıklamasına devam ederek; “Bu kararın neye istinaden alındığı meçhuldür. Bir milletin vücuda getirdiği sanat mamulü o milletin adıyla anılır. Bu gayet normal olagelen bir durumdur. Fakat hiç sebep yokken Türk adının başka isimlerce ikame edilmesi kafaları kurcalamaktadır. O şehrin kültürel dokusundan imza taşıyan isimlendirmeler pekâlâ Türk ismiyle beraber kullanılabilirdi. Ayrıca yine aynı önergeyle Elazığ Klasik Türk Müziği Korosu'nun ismi Elazığ Kürsübaşı Müzik Topluluğu Müdürlüğü olarak belirlenmiştir. İlimizdeki Kürsübaşı kültürünün müzikle tam manasıyla bağdaştığını söylemek güçtür. Bu kültüre aşina olan büyüklerimizin Harput'ta evlerinde kürsü başına oturup sadece müzik ve koro faaliyeti yürüttüklerini söylemek mümkün değildir. Köklü Harput müzik kültürünü sadece Kürsübaşı kavramına sıkıştırmanın herhangi bir zarureti yoktur.  En nihayetinde Elazığ Türk Ocağı olarak bu isim değişikliklerinin de en kısa zamanda iptal edilmesini temenni ediyoruz.” Dedi.

 “TÜRKMEN DAVASININ EN ÖNEMLİ LİDERLERİNDEN BİRİSİ DE ERŞAT SALİHİ'DİR”

Dabak son olarak Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi gündemi ile ilgili; “Yıllardır kanayan bir yara halini alan Irak Türkmenleri mevzusu; gündemimize suikast, katliam, insan hakları ihlalleri gibi haberlerle düşerek yüreklerimizi dağlamaktadır. Türkmen kardeşlerimizin kelle koltukta davasını müdafaa etmeye çalışan liderlerinin bu uğurda yaptıkları, Türk tarihinin destan sayfalarına girecek mahiyettedir. Türkmen davasının en önemli liderlerinden birisi de Erşat Salihi'dir. Salihi davası uğruna Saddam zulmüne uğramış 7 sene hapis yatmıştır. Bu da yetmemiş sürgün edilmiş ve kardeşini şehit vermiştir. Göreve geldiği 2011 yılından bu yana Türkmen davasına eşsiz katkılar sağlayan böylesine dava eri bir mücahidin istifa etmek durumunda kalması esef vericidir. Hiç şüphesiz ki Erşat Salihi’nin lideri olduğu bir Türkmen cephesi kazanımlar açısından daha avantajlı teröre karşı daha güçlü olacaktır. Türkmen davasının hem askeri hem diplomatik kanadının gücünü ikiye katladığı dönem Erşat Salihi’nin lider olduğu dönemdir. 2016 yılında Barzani'nin referandumunun başarısız sonuçlanması Erşat Salihi'nin başında bulunduğu Türkmen cephesinin bir kazanımıdır. Biz de Salihi’nin Türkmen davasına yaptıklarını bu şekilde ifade etmeye çalışıyoruz, ama kelimeler kifayetsiz kalıyor zira kendisinin Aytmatov'dan iktibasla ifade ettiği gibi "Bazen kelimeler her şeyi anlatmaya yetmez.” Umarız ki Erşat Salihi'nin bu durumu Türkmen davasını daha zor bir konuma getirmez. Bu vesileyle Irak Türkmen davasının ve Erşat Salihi'nin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Türk'ün boynunun bükülmediği bir dünya dileğiyle” ifadelerini kullandı.