YEREL
Giriş Tarihi : 29-11-2021 14:51   Güncelleme : 29-11-2021 14:51

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal FÜ’de

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal FÜ’de

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Akademisyenler ve öğrencilerle buluştu.

Gerçekleşen programın ilk bölümünde söyleşiye yer verildi. Daha sonra öğrencilerin katılımı ile konferans da düzenlendi.

Programda TÜBİTAK’ın mevcut durumu öneriler ve görüşler konuşuldu.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Mandal’ın gittiği bütün kurumların çalışmalarında hız kazandırdığını dile getirdi. Göktaş, “Hasan hocamı bildiğim günden beri şöyle bir özelliği var, gittiği bütün kurumlara bir hız, ivme kazandırıyor. YÖK’te, bizim son zamanlarda duyduğumuz birçok aslında yenilik diyebileceğimiz birçok gelişmelerin, birçoğunun mimarı hasan hoca. Aynı şeyi TÜBİTAK’ta da yapıyor. TÜBİTAK’ı ben daha öncede birçok zaman kısa bir özetle söylüyordum. Üç tane destek birimi var onun dışında araştırma yapan çok sayıda enstitü var. Hocamın TÜBİTAK Başkanlığına gelmesinden sonra bu enstitülerde de gerçekten çok ciddi bir hareketlenme oldu” ifadelerini kullandı.

 “BEN ÖĞRENCİLERİMİZE GERÇEKTEN YÜREKTEN GÜVENİYORUM”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Öğrencilere Yönelik Programlarda daha cömert davranmaya çalıştıklarını kaydetti. Mandal, “Öğrencilerimiz mükemmel, Türkiye’nin neresinde olursa olsun. Ben öğrencilerimize gerçekten yürekten güveniyorum, her açıdan güveniyorum.  Hem motivasyonları hem heyecanları hem de sorumlulukları açısından. O yüzden öğrencilere yönelik programlarda daha cömertçe davranmaya çalışıyorum. İnşallah 22 yılın başında hem burslarda olsun hem lisansüstü öğrencilerimiz olsun özellikle doktorada, hem de bu 2209-A, 2209-B programlarında artış yapacağız” dedi.

 “ÖĞRENCİ BÜTÇESİNDEN BAŞKA BİR YERE AKTARIMA MÜSAADE ETMİYORUZ”

Prof. Dr. Mandal, önceliğimiz öğrencilerin burslarını yükseltmek diye konuştu. Mandal, “Bizim şuan birinci önceliğimiz öğrencilerimizin burslarını proje bütçesinin dışında yükseltme noktası. Bursun miktarını arttırıyoruz ama bunu kendi bütçenizin içinden karşılayın noktası olmayacak. Sizin bütçenizin içerisinde özellikle 2021 öncesi neyse tüm destelenen, fasıl aktarımı sürecini olabildiğince esnek tutuyoruz. Kesinlikle öğrenci bütçesinden başka bir yere aktarıma müsaade etmiyoruz” ifadelerini kullandı.