SPOR
Giriş Tarihi : 16-10-2021 23:00   Güncelleme : 16-10-2021 23:00

Necdet Ayaz,Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan adaylığından çekildiğini açıkladı

Necdet Ayaz,Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan adaylığından çekildiğini açıkladı

Eski Milli Atlet Hemşehrimiz Gençlik Hizmetleri ve Spor Eski İl Müdürü Necdet Ayaz, yazılı bir basın açıklaması yaparak Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan adaylığından çekildiğini bildirdi.

Ayaz, adaylıktan çekilme nedenini ise 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren bugüne kadar yaptığı çalışmalarda etik kurallara uyulmayan, demokratik ve yasal olmayan bu seçim yarışını sürdürmenin doğru olmayacağını olarak açıkladı.

Necdet Ayaz adaylığı konusunda kendisine destek olanlara da teşekkürlerini bildirdi.

İşte o açıklama;

"Değerli Basın Mensupları.

Hepinizin bildiği gibi 27 Eylül 2021 tarihinde TSYD Genel Merkezinde “Doğru, Dürüst ve Saygın Başarılara” sloganıyla Atletizm Federasyonu Başkanlığı’na aday adayı olduğumu açıklamıştım.

Genel olarak spor camiası ve sizler nezdinde aday adaylığımın Türk Atletizmi için olumlu bir adım olduğunun görülmüş olması beni mutlu kıldı. Ancak bu genel kanaatin verdiği enerji ve moralle çalışmaya başlayınca gördüğüm engeller beni ciddi anlamda üzdü. Üzdü çünkü %15 delegenin imzasının alınması tabiri caiz ise adayların dilenci konumuna düşürülmüş olmasıdır. Danıştay’ın iptal kararındaki nedenlerden birinin de bu olduğunu düşünüyorum. Garip olan durum ise bazı federasyonların Danıştay kararına uymayarak seçim yapacak olmasıdır. Bizim federasyonda Danıştay kararına uymayan federasyonlar arasındadır maalesef.  Delege listesinin yayınlandığı 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren yaptığım çalışmalarda aşağıda ki etik olmayan durumlarla karşılaştım.  

Mevcut Federasyon Başkanı, 281 delege listesini ilan etmeden önce başkanlık pozisyonunu kullanarak birçok kulüp ve delegeye ulaşarak ve malzeme dağıtarak imza alınmış olduğu, 

Demokratik ve çoğulcu bir katılımın önlenmesi için de şahsım ve diğer adayların önünün kesilmesine yönelik mükerrer oy oluşturulması çalışmalarının yapılıyor olması.

Faal olmayan antrenör, hakem ve en fazla milli olan sporcular arasında çekilmesi statü gereği olan kurada çok sayıda önemli sporcuların bulunmadığı, 

Mevcut federasyonun yönetim kurulu üyesi olan 4 kişinin önemli bir kulübümüzün delege listesinde yer almış olması.  Yaşamımın her safhasında çalışmalarımda Fair-Play’i, sportmenliği ve ahlaki kuralları ön planda tutan biriyim. İlkelerimden ödün vermeden duruş sergilemeyi, yan yollara ve hilelere sapmadan, başı dik olarak atletizmde “Doğru, Dürüst ve Saygın Başarılar” elde edilmesi için aday olmuştum. 

Ancak, 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren bu güne kadar yaptığım çalışmalarda etik kurallara uyulmayan, demokratik ve yasal olmayan bu seçim yarışını sürdürmemin doğru olmayacağı gerçeğiyle karşılaşmış bulunuyorum. Bu nedenle mensubu olmaktan gurur duyduğum Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı adaylığından çekilmek istiyorum. Bu kararımı da tıpkı adaylığımda olduğu gibi siz saygıdeğer basın mensupları aracılığıyla spor kamuoyuna duyurmak istiyorum.