YEREL
Giriş Tarihi : 10-11-2020 18:51   Güncelleme : 10-11-2020 18:51

KIŞ LASTİĞİNDE ERKEN MESAİ

KIŞ LASTİĞİNDE ERKEN MESAİ

Kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar kış lastiği taktırmak için lastikçilerin yolunu tuttu, yoğunluğun oluştuğu lastikçilerde araç kuyrukları oluşmaya başladı. Kış lastik takma uygulamasına yaklaşık bir ay kalmasına rahmet yoğunluk bir hayli fazlaydı.

Zorunlu lastik uygulaması ticari araçlarda kullanım zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başlayacak. Hususi araç sürücüleri ise oto lastikçilerin yolunu tedbir amaçlı tutmaya başladı. Lastikçiler de oluşan araç kuyrukları yoğunluğa sebebiyet verdi. Lastik park sahibi Yaşar Uçar ise işlerinin oldukça yoğun olduğunu belirterek, lastik almak isteyen vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Lastik park sahibi Yaşar Uçar ; “Vatandaşlara yönelik, “Kış lastiklerinizi kış gelmeden takmaya başlamalarını önerdi. Lastikte en önemli unsurun kış lastiği alırken kar tanesi ibaresinin üzerinde olmasıdır. Zaten yoğunuz lastiklerimiz hemen müşterilerimize ulaşıyor ve ciddi bir sirkülasyon var. Kimi müşterilerimiz 12. ayda geliyor kış lastiği taktırıyor bu lastiği 10. ayda taktırması lazım. Kar olunca kış lastiği kullanılmaz, kış aylarında kış lastiği kullanılır, yaz aylarında yaz lastiği kullanılır. Biz müşterilerimize 6 ay kış lastiğini 6 ay da yaz lastiğini dönemsel olarak kullanmalarını öneriyoruz. Böylece lastik değiştiği zaman müşterimizin bütçesi de yıpranmıyor. Yola çıkan vatandaşlarımız ani frenlerde, yaz lastikleri takılı olduğu zaman kaza yapma olasılığı artıyor. Kış lastiği kış aylarında emniyetli oluyor. Kış lastiğimizin üzerinde yarıkları oluşuyor bu yarıklara vakum diyoruz. Bu aracımızın emniyetli bir şekilde aracı kaydırmadan yolda hareket etmesini sağıyor. Yaz lastiği kışın frene bastığında 10 metrede duruyorsa kış lastiği 5 metrede durur. Bu da vakumlu ve silikasının özelliğiyle alakalı” dedi.