YEREL
Giriş Tarihi : 04-01-2021 22:23   Güncelleme : 04-01-2021 22:23

KARACA: KAMU BİNALARI İVEDİLİKLE TAMAMLANMALI

KARACA: KAMU BİNALARI İVEDİLİKLE TAMAMLANMALI

Elazığ Şehir Meclisi Platformu Başkanı ve Elazığ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Karaca, Tarım İl Müdürlüğü binasının Zübeyde Hanım Caddesi’ne taşınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Başkan Mehmet Karaca, “binalarının yapım işinin ivedilikle tamamlanması için kamuoyu oluşturulması gerekirken; birlerinin bugün aklına gelen ‘orada/burada/şurada resmi bina yapılmasın’ söylemi, ağır hasarlı binalarda çalışanların ve hizmet alanların hayatlarını bu fanteziye feda etmektir” dedi.

Son günlerde gündemde olan ve kamuoyunda akıl tutulması olarak yorumlanan Tarım İl Müdürlüğü binasının Zübeyde Hanım Caddesi üzerine yapılmak istenmesiyle ilgili Elazığ Şehir Meclisi Platformu Başkanı ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Karaca açıklama yaptı. Mehmet Karaca açıklamasında Tarım İl Müdürlüğü binasının ivedilikle Zübeyde Hanım Caddesi’ne yapılmasıyla ilgili kamuoyu oluşturulması gerektiğini belirtti.

Yer seçimi konusunda yapılan tartışmalara değinen Mehmet Karaca, ağır hasarlı binalarda çalışanların ve hizmet alanların hayatlarının bu tür yer seçimi fantezilerine feda edilmemesi gerektiğini söyledi. Elazığ Şehir Meclisi Platformu Başkanı ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Karaca’nın açıklaması şöyle; Son günlerde yeniden ve tekraren Kamu Kurumlarının (Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü) Zübeyde Hanım Caddesinden çıkarılması konusu tartışılmakta olup, konu her geçen gün farklı bir alana taşınmaktadır. Temel gerekçe olarak bu bölgelerin yeşil alan yapılarak halkın kullanımına açılması dillendirilmiş olsa da; konu ile ilgili bir planlama ve projeksiyonun olmadığı net bir şekilde görülmektedir. İli yönetenler maalesef ki bugüne kadar geleceği planlama ve programlamaya yönelik çalışma metotları belirleyip benimsememişlerdir. Aksine günlük gelişmelere bağlı olarak akıllarına estiği gibi anlık söylem ve uygulamalarla şehri yönetmeye çalışmışlardır.

“ŞEHRİ YÖNETENLERİN BAŞKA BİR DÜŞÜNCESİ YOK MUYDU?”

 Zübeyde Hanım Caddesinde bulunan resmi kurumları değerlendirecek olursak; DSİ 9. Bölge Müdürlüğü, hizmet binası ve lojmanlarını yeni tamamladı. İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü Hizmet binasının inşaatı tamamlanmak üzere ve 2-3 ay gibi kısa bir süre içerisinde hizmet vermeye başlayacaktır. Bu iki kurumun inşaatları buraya yapılırken gelecek planlaması yapılmamış mıydı? Şehri yönetenlerin başka bir düşüncesi yok muydu?        

 “BÖYLE BİR PLANLAMANIN ŞEHRİ YÖNETENLERİN GÜNDEMİNDE OLMADIĞINI NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜYORUZ.”

 Söylendiği gibi başka bir belediye başkanının görevde olduğu ve izinlerin o dönemde verildiği ifadeleri devlet ve yönetim ciddiyetine uymaz ve şehri yönetenlere olan güveni sarsar. Nitekim 2020 yılında 11.05.2020 tarih 2020/63 sayılı Belediye Meclis kararı ile 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği onaylanmış olup 30 gün süreyle askıya çıkarılmış, itirazlar değerlendirilmiş ve yılsonunda kesinleşmiştir.  Son İmar Planı değişikliğini incelediğimizde de bu taşınma hususlarının dikkate alınmadığını ve böyle bir planlamanın şehri yönetenlerin gündeminde olmadığını net bir şekilde görüyoruz. Bu açıdan tartışılan bölgede bulunan resmi kurum alanları için henüz iki ay önce kesinleşen Uygulama İmar Planı incelendiğinde; bu sahanın tamamen resmi kurumlara ayrıldığı, şehrin bu bölge için projeksiyonunun resmi kurum alanı olarak kalacağı Elazığ Belediyesinin kanaati ve kararıdır.

“HASARLI KAMU BİNALARINDA YÜZLERCE PERSONEL ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEKTEDİR”

İlimizde 24 Ocak tarihinde yaşanan depremin ardından kamu binalarının bir kısmı ağır, bir kısmı da orta hasar görmüştür. Aralık ayı içerisinde arka arkaya meydana gelen depremler bu hasarların meydana getireceği yıkılma riskini ciddi anlamda arttırmıştır. Hasarlı kamu binalarında yüzlerce personel çalışmaya devam etmektedir. Yine bu binalardan hizmet alan vatandaşları da dikkate aldığımızda günde binlerce insan yıkılma riski ile karşı karşıya olan binalarda bulunmaktadır.

“BU BİR AKIL TUTULMASIDIR!”

Bu gerçekler ışığında 2021 yılı yatırım programına alınan kamu binalarının yapım işinin ivedilikle tamamlanması için kamuoyu oluşturulması gerekirken; birlerinin bugün aklına gelen “orada/burada/şurada resmi bina yapılmasın” söylemi, ağır hasarlı binalarda çalışanların ve hizmet alanların hayatlarını bu fanteziye feda etmektir. Bu bir akıl tutulmasıdır! Konuyu kamuoyunu takdirine saygıyla arz ediyorum.