YEREL
Giriş Tarihi : 07-02-2021 18:21   Güncelleme : 07-02-2021 18:21

İMAM EFENDİ’NİN SOHBETNAME’Sİ YAYINLANDI

İMAM EFENDİ’NİN SOHBETNAME’Sİ YAYINLANDI

Elazığ Belediyesi destekleriyle şehrin kültürüne katkı sunmak amacıyla Harput’un Kanaat Önderlerinden İmam Efendi’nin Sohbetnamesi’ni okuyucularla buluşturdu.

 Harput ulemaları arasında yer alan İmam Efendi olarak bilinen Osman Bedrettin’in sohbetleri Elazığ Belediyesi tarafından yeniden kitaplaştırılarak Elazığ kültürüne kazandırıldı.

Kitapta Harput’un en önemli kanaat önderlerinden İmam Efendi’nin sohbetleri sırasında kaleme alınan sohbetleri yer alıyor. Daha önce 3 cilt olarak hazırlanan Sohbetname’nin 4’üncü cildin hazırlanmasıyla eser tek kitap halinde basıldı.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları “Sohbetname “adlı kitabın Elazığ ve ülke açısından bir değer taşıdığını söylerken,  kitabı hazırlayan Cemalettin Emiroğlu da Sohbetname’nin daha fazla okuyucuya ulaşacağını kaydetti.

Hazırlanış aşamasına katkı sunan ve baskısını yapan Celal Arslanoğlu, Osman Bedreddin Hazretlerinin güzide sohbetlerinin tasavvuf yolunun inceliklerini anlattığı eserin oluşumu ve içeriği hakkında bilgiler verdi.

Celal Arslanoğlu; ‘‘Eserimiz 1990 yıllarında Elazığ’ın gerçekten sayılı kanaat önderlerinden Cemalettin Emiroğlu hocamız tarafından islam harfleri ile yazılan notlardan günümüz Türkçesine aktarıldı. Bu eserin kıymeti çok fazla, batının klasikleri denilen eserler ile kıyaslanamaz bile. Bu eserin şimdi yeniden basılmasının nedeni: 1990’larda bu eser 3 cilt olarak ortaya çıktı 4. Cildini de biz bularak bu 4 cildi birleştirdik ve tekrar bastırdık.’’

 ‘’Bu eser 1925’lerde vefat eden İmam Efendinin. Son Osmanlı ulamasıdır bu zat. Askeriyede imamlık yapmıştır. Manevi gücü Harputlular tarafından da çok iyi bilinir. Bu Zat’ın sohbetlerini çok fazla kişi dinlemiş, dinleyen kişilerde sadece dinlememiş aynı zamanda notlar almış.’’

Eserin kahramanlarından bahsederek kitabın yayınlanmasında emeği olan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlularına teşekkür eden Arslanoğlu; ‘‘bu eserin kahramanları: eseri Osmanlıcadan günümüz diline aktaran Cemaleddin Emiroğulu’dur, bu eserin büyük oranda editörlüğünü yapan kişi İmam Efendi’nin oğlu Muhammed Emiroğlu’dur, bu eserin içerisinde büyük oranda emek vermiştir. Cahit Akbalık ve Mustafa Kırmızıgül’de bu kitabın farklı bölümlerinde emekleri olan kişilerdir. Şahin Şerifoğulları başkanımıza bu meseleyi arz ettiler, Şahin beyde önsöz kısmında bir takdim yazısı yazı, Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’na da teşekkür ederim. Bu konuyu kişiselleştirmeyelim bu kitap Elazığ’ın bir değeridir.’’dedi.