YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2022 14:22   Güncelleme : 25-05-2022 14:22

F.Ü’de öncelikli alanlar çalışma grubu toplantısı yapıldı

F.Ü’de öncelikli alanlar çalışma grubu toplantısı yapıldı

2021 yılı sonu itibarı ile Türkiye’deki ilk 20 üniversite arasına girerek Araştırma Üniversitesi unvanını almaya hak kazanan Fırat Üniversitesi’nde çalışma kümeleri toplantıları başladı.

Prof. Dr. Mustafa Temizer Konferans Salonunda düzenlenen toplantılara öncelikli alanlar arasında yer alan “Dil ve Edebiyat” ve “Deprem Çalışmaları” ile ilgili çalışmalar yürüten bütün akademisyenler katıldı.

Araştırma Üniversitesi süreçleri hakkında bilgiler veren Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Fırat Üniversitesi’nin Araştırma Üniversitesi olarak öncelikli 9 alanda Ülkemizdeki bilimsel çalışmalara yön vereceğini, köklü geçmişi ile Fırat Üniversitesi’nin alanında ulusal ve uluslararası tanınırlığı yüksek araştırmacılara sahip olduğunu belirterek gösterdikleri başarılardan ötürü akademisyenleri tebrik etti.

YÖK tarafından onaylanan öncelikli 9 alanda detaylı bilimsel çalışmaların etki ve çıktı odaklı sürdürülmesi için gerekli koordinasyonun sağlanacağını ifade eden Prof. Dr. Göktaş, Araştırma Üniversitesi olmak kadar ilerleyen süreçte Araştırma Üniversiteleri arasında kalıcı olmanın önemli olduğunu bunun için tüm alanlarda özellikle araştırma projelerinin artması gerektiğini belirtti. Oluşturulacak kümelerle takım çalışmalarının sağlanacağını, başta TÜBİTAK ve AB olmak üzere kurum dışı fonlar sağlayan kuruluşlara sunulan projelerin sayısını arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Göktaş, önümüzdeki günlerde diğer öncelikli alanlarda çalışan akademisyenlerle de toplantılar düzenlenerek yılsonuna kadar kamu-üniversite-sanayi işbirliğinde önemli çalışmalar yapılmasını hedeflediklerini ifade etti.

 

 

mehmet karakılıçmehmet karakılıç