YEREL
Giriş Tarihi : 08-12-2020 18:03   Güncelleme : 08-12-2020 18:03

FIRAT ÜNİVERSİTESİ “DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE”

FIRAT ÜNİVERSİTESİ “DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE”

Amerika Birleşik Devletleri Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. John P. A. IOANNIDIS ve arkadaşları tarafından “Plos Biology" dergisinde yayımlanan dünyanın en etkili bilim insanları listesinde, Fırat Üniversitesi’nden 30 öğretim üyesi, dünyadaki en başarılı bilim insanları olarak yer aldı.

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. IOANNIDIS ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2'lik dilime giren 160 bin kişinin yer aldığı liste “Plos Biology” dergisinde yayımlandı.

Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımladığı derginin etki değerii, çalışmalarına yapılan “atıf sayısı, h-indeks, hm_indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı.

Bilim insanlarının sadece “2019 yılı çalışmaları” dikkate alınarak oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 161.441 bilim insanı sıralanmış; sıralamaya Türkiye’den 857 Öğretim Üyesi girmiş olup, bu listede Fırat Üniversitesi’nden 30 Öğretim Üyesi yer almıştır. Bilim insanlarının kariyerleri boyunca yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak oluşturulan sıralamada ise 159.683 bilim insanı içerisinde Türkiye’den 614, Fırat Üniversitesi’nden ise 20 Öğretim Üyesi yer almıştır.

Listeye Türkiye'den en fazla akademisyeni giren üniversite 45 akademisyenle İTÜ oldu. İTÜ’yü, 30 akademisyenle Fırat Üniversitesi, 29 akademisyenle Koç Ün., 27 akademisyenle Gazi Ün. ve Hacettepe Ün., 24 akademisyenle Bilkent Ün., 23 akademisyenle KTÜ, 22 akademisyenle ODTÜ takip etti.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alan öğretim üyelerini tebrik ederek, başarılar diledi.