YEREL
Giriş Tarihi : 24-05-2022 15:47   Güncelleme : 24-05-2022 15:49

ETSO'da Avrupa İSG Modeli Sempozyumu Gerçekleştirildi

ETSO'da Avrupa İSG Modeli Sempozyumu Gerçekleştirildi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda Avrupa iş sağlığı güvenliği modeli sempozyumu açılış toplantısı gerçekleştirildi

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Çevrimiçi Etkileşimli Risk Değerlendirme Sistemi Projesi kapsamında Avrupa İSG Modeli Sempozyumu açılış toplantısı, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

ETSO Başkanı Asilhan Arslan ve katılımcıların yer aldığı toplantıya online olarak Avrupa Birliği Delegasyon temsilcileriyle proje yöneticileri de katıldı.

Resim

ARSLAN: “YENİ SİSTEM İLE İŞLETMELERE ZAMAN VE PARA TASARRUFU SAĞLAYACAK””

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan, proje hedef gruplarının madencilik sektörü şirketlerinden seçileceğini ve çalışanların iş sağlığı güvenliği konusunda farkındalığının arttırılması ve yeni yaklaşımlar sunulmasının hedeflendiğini kaydetti. Arslan, “Projemizin amacı Avrupa Birliği ülkelerinden yaygınlaşan Online interaktif iş sağlığı güvenliği uygulamalarının Türkiye’de bir ilk pilot uygulama olarak Elazığ Ticaret Sanayi Odası üyeleri için de alınması amaçlanmaktadır. İlk etapta madencilik sektörü için geliştirilecek sistem ile mevcut durumda fiziksel olarak yerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmeleri bu yeni sistem ile işletmelere zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca sistem ile ulusal düzeyde iş sağlığı güvenliği uygulamalarını yerel düzeyde uygulamalarının verimliliği bilinilirliği ve veri tabanı oluşturulmasın katkı sağlanacaktır” dedi.

ARSLAN: PROJENİN ETKİLERİ ÖLÜMLÜ VEYA YARALANAN İŞ KAZALARININ SAYISININ AZALTILMASI”

Arslan, projenin ardından beklentileri de söyledi.  Arslan, “Projenin beklenen etkileri ölümlü veya yaralanan iş kazalarının sayısının azaltılması, meslek hastalığı sayısının azaltılmasıdır. Bu eğitime katılanlara 27 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenecek törenle sertifikaları takdim edilecektir” dedi.

Projenin 18 ay süreceğe ifade edildi.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç