YEREL
Giriş Tarihi : 04-05-2022 18:15

Elazığ Şehir Meclisi: Altyapı sorunu biran önce çözülmeli

Elazığ Şehir Meclisi: Altyapı sorunu biran önce çözülmeli

Elazığ Şehir Meclisi, yağışlarla ilgili açıklama yaparak, son birkaç yıldır yaşanan yağmur felaketleri göstermiştir ki alt yapı sorununun biran önce çözülmesi gerekmektedir” denildi.

Elazığ Şehir Meclisi, yağışın ardından Elazığ’ın sele teslim olması ile ilgili açıklama yaptı.

“ALT YAPI SORUNUNUN BİRAN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Şehir Meclisi açıklamasında, “İlimizde meydana gelen yağışlar bir daha göstermiştir ki, insanoğlunun tabiatın doğal dengesi ile oynayarak oluşturduğu yaşam alanları tabiat olayları karşısında insanı korumasız ve çaresiz bırakıyor. Doğal tahliye koridorları olan bütün derelerin doldurulup imara açıldığı, yeni yaşam alanlarına çevrildiği yerlerde yaşanan yağış felaketi sadece doldurulan dere ve etrafını değil şehrin tamamını tehdit ediyor.   Uzun yıllara dayanan doğal akış koridorları olan derelerin kapatılmasının bedelini elbette ki mevcut Belediyemize yüklemiyoruz. Ancak son birkaç yıldır yaşanan yağmur felaketleri göstermiştir ki alt Yapı sorununun biran önce çözülmesi gerekmektedir” denildi.

“YAĞMUR FELAKETİ İLERDE DAHA BÜYÜK TEHDİTLER OLUŞTURABİLİR”

Açıklamada, “Belediyemizin ivedilikle uygulayacağı Altyapı yenileme sürecinde vatandaşlarımızda fedakarlık göstererek bu sürecin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine destek olmalıdır. Aksi taktirde ileriki yıllarda artan nüfus ve yeni yapılaşma alanlarını da göz önüne aldığımızda daha büyük tehlikeler bizi beklemektedir. Belediyemizce Altyapı ihalesi biran önce gerçekleştirilmeli yağmur suları deşarj şebekeleri döşenmeli, şehirde mevcut kapatılmış doğal akış ve tahliye koridorları aktif hale getirilmelidir. Şehirleşmemizi gerçekleştirirken ekolojik dengeyi ve tabiatı dikkate almazsak Doğanın dengesini bozarak yeni yaşam alanları oluşturmaya devam edersek yaşanabilecek felaketleri tahmin etmek zor olmayacak.  Bugün can kaybı olmadan anlattığımız yağmur felaketi ilerde daha büyük tehditler oluşturabilir. Deprem felaketinde yakaladığımız şehrin yeniden imarı fırsatını kullanamayan Elazığ umarım yağmur felaketlerinden sonra Altyapı sürecini doğru yönetir. Şehri yönetenler yeni yaşam alanları oluştururken tabiatı ve doğal dengeyi de dikkate alırsa, felaketlerden ders çıkararak yaşam alanları oluştururlarsa can ve mal kayıpları yaşanmaz” ifadelerine yer verildi.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç