YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2022 10:21   Güncelleme : 05-01-2022 10:21

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde Anestezili MR Çekimlerine Başlandı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde Anestezili MR Çekimlerine Başlandı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde bayılma, korku, kaygı, endişe gibi durumları yaşayan hastalar için Anestezili MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) çekimlerine başlandı.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, MR çekimini yaptıramayan, nefes darlığı, bayılma, korku, kaygı, endişe gibi durumları yaşayan hastalara anestezili MR çekimlerine başlanıldı.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, “Anestezili MR çekimleri, bebekler, çocuklar, fobisi olan yetişkinler, bunama durumu olan yaşlılar, mental retarde olan ve belirli bir pozisyonda uzun süre kalamayacak olan hastalar için uygulanacak. Bu yöntemle hastanın vücuduna verilen anestezi sonucunda hasta uyku durumuna girerek MR tüpüne uyurken sokulur. Böylece hastanın her ne sebepten olursa olsun hareket etme durumu da engellenmiş olur. Hastalarımıza işlem öncesi ve sonrası hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılarak işlem uygulanmaktadır. Bu yöntem uzman hekimlerin gözetiminde ve kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Uygulama görüntüleme merkezimiz içerisinde yapılmakta,  MR çekimi bittikten sonra derlenme odasında hastaların kendilerine gelmeleri ve dinlenmeleri sağlanmaktadır” denildi.

 

 

“HASTALARIMIZ AĞRI DUYMADAN YA DA KORKU HİSSİNE KAPILMADAN RAHATLIKLA BU İŞLEMİ YAPTIRABİLMEKTEDİRLER”

Kapalı alan korkusu gibi nedenler yüzünden MR çekimini yaptıramayan, tanı ve tedavileri geciken hastalara bu yöntemin önemini anlatan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Onur Hanbeyoğlu, “ MR kapalı bir ortamda yapıldığı için kapalı ortam fobisi olan hastalarımızın işlemden çekinmeleri, dolayısıyla da hastalıklarının tanı ve tedavisi gecikebilmektedir. Biz bu tür fobisi olan ya da mental retarde olan, bir takım nörolojik problemleri olan hastalarımıza bu işlemi sedasyon dediğimiz yarı uyku halinde anestezi uygulamasıyla gerçekleştirebiliyoruz. Hastalarımız ağrı duymadan ya da korku hissine kapılmadan rahatlıkla bu işlemi yaptırabilmektedirler.  Hastalarımız MR çekilmesi gereken bir rahatsızlığı varsa ve kapalı alan korkularından dolayı işlemden kaçınıyorlar ise bize başvurabilirler. Biz bu işlemleri anestezi altında gayet güvenli, yetkin uzmanlarımızca yapmaktayız” dedi.