YEREL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 23:15   Güncelleme : 20-10-2021 23:18

Elazığ, 11. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda

Elazığ, 11. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği'nin desteğiyle organize edilen Antalya 11. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı'nda açılan stantta Elâzığ’a özgü yöresel ürünler de yer aldı.

20-24 Ekim tarihleri arasında “Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganıyla Antalya’da düzenlenen 11. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda Elazığ’ a özgü tescilli ürünler de yer aldı. Fuara FKA’nın faaliyet gösterdiği TRB1 Bölgesinde yer alan illerden firmalar ve kurumlar katıldı. Elazığ’ın birçok coğrafi işaret tescilli ürünü tanıtıldı.

Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Cengiz Öz fuarla ilgili yaptığı bilgilendirmede Elazığ ürünlerine vatandaşların yoğun ilgisinin olduğunu aktardı.

11. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarında Elazığ ürünlerinden en çok ilgi gören ürün ise Elazığ Üzümü oldu.

ETSO Başkanı Arslan fuar ile ilgili değerlendirmesinde, “Bu yıl 11’incisi düzenlenen YÖREX Fuarı yöresel ürünlerin ve coğrafi işaretlerin markalaşması ve ticari değer kazanması yolunda önemli bir buluşma noktası haline gelmiştir.  Bu organizasyon coğrafi işaret üreticileri ile ulusal perakendecileri ve e-ticaret portallarını  bir araya getirerek, ikili iş görüşmeleri yapmalarına imkan sağlamaktadır. Elazığ yöresel ürünler bakımından belki de ülkemizdeki en zengin illerin başında geliyor. Çok sayıda markalaşmayı hak eden ürünümüz var. Oda olarak tüm paydaşlarımızla birlikte coğrafi işaretli ürünlerimizin sayısının artırılması hususunda da çok önemli bir süreç başlatmış bulunmaktayız. Bunun meyvelerini de toplamaya başladık. Oda olarak hedefimiz önümüzdeki yıl sonuna kadar bugün 5 olan Coğrafi İşaretli Ürün sayısının 20’ye yükselmesidir. Bu topraklardan çıkan ürünlerin değerini, önce biz bilmezsek, dış pazarlara hiçbir şekilde anlatamayız. Kırsaldan göçün önlenmesi, istihdamın artması, kadın iş gücünün yükselmesi ve ilimizin yerel ürünlerinin markalaşması ancak bu yolla mümkündür. Bu nedenle önceliğimiz kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkmaktan geçiyor.” ifadelerinde bulundu.