SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-12-2020 16:44   Güncelleme : 12-12-2020 16:44

DEMİRHAN: EN GÜVENLİ YOL AŞI YAPTIRMAKTIR

DEMİRHAN: EN GÜVENLİ YOL AŞI YAPTIRMAKTIR

“Korona virüsten korunmak için en güvenli yol aşı yaptırmaktır” diyen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, uzun süredir tartışmalara konu olan Covid-19 aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenleri açıkladı.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi  Prof. Dr. Recep Demirhan, Covid-19 aşısı ile ilgili açıklama yaptı. Korona Virüs hastalığından korunmak açısından en etkili yöntemin aşı olduğunu söyleyen Demirhan, Covid-19 aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladı.

Demirhan yaptığı açıklamada, “Covid-19 pandemisinin  tam olarak ortadan kaldırılamaması nedeniyle, virüse özgün etkili bir tedavi veya aşı bulunana kadar risk devam etmektedir. Aşının üretilmesi korona virüsten (covid-19) korunma açısından son derece önemlidir. Ancak bazı spekülatif bilgileri ortadan kaldırmak açısından aşı ve aşılanma ile ilgili doğru bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasına ihtiyaç duyduğum için aşağıdaki konuları bilgilerinize sunuyorum”dedi.

Covid-19 aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenleri sıralayan Demirhan;

“ 1. Çin'den ülkemize gelecek olan inaktif aşı dışında Nisan ayına kadar başka hiç bir aşı yapma şansımızın olmadığını bilmeliyiz. Nisan ayında ise Erciyes Üniversitesi tarafından üretilen yerli aşımız piyasaya çıkacaktır. Diğer firmaların aşılarının sonuçlarını  bekleyip, görecek kadar kaybedecek vaktimiz ve seçeneğimiz yoktur.

2. Kısa bir süre içinde toplumun büyük kısmının aşılanarak toplum bağışıklığının oluşması zaruridir. Pandemi nedeniyle devletin mecburi aşı yapma yetkisi olmasına rağmen şu anda mecburi değildir.  Aşı olmakta kararsız olanlar kendi ve çevresindeki kişilerin sağlığını riske attıklarının farkında olmalıdırlar.

3. Aşı olan da rahat olmamalı.  Çünkü koruyuculuğun oranı tam olarak bilinmiyor. Koruyuculuk %80-90 oranında olsa bile, %10 yine de bulaşıcılık söz konusu olabilir. Bu aşıdan beklenen *bulaştırıcılığın önlenmesi*dir.

4. Sars ve Ebola salgınlarında aşı yapılamadan virüs iyi yönde mutasyona uğramıştı ancak Covıd-19 virüsünde iyi mutasyon henüz gerçekleşmedi.

5. Ülkemizdeki aşılama oranı %60-70 oranında olursa 1-2 ay içinde toplumun büyük kısmında toplum bağışıklanması sağlanabilir.

6. Hamileler ve çocuklara aşı yapılmayacaktır.

7. İlaç allerjisi ile aşının ilgisi yoktur.

8. Sağlık personeli,Kalp hastalığı, organ nakli, kronik böbrek hastalığı, Tip 2 diabet, kronik akciğer hastalığı, kanıtlanmış immun sistem eksikliği ve 65 yaş üstünde olanlar mutlaka aşılanmalıdır”

 “EN GÜVENLİ YOL AŞI YAPTIRMAKTIR”

Covid-19’dan kurtulmak için en güvenli yolun aşı olduğunu belirten Demirhan,” Değerli bir çocuk hastalıkları hocamızın belirttiği gibi; çocuk doktorları kadar aşı sayesinde hayatların kurtulduğunu gören bir meslek grubu yoktur, yine aynı şekilde, çocuk doktorları kadar aşı olmadığı için kucağında bebeklerin öldüğünü gören bir meslek grubu da yoktur. Sonuç olarak, Korona virüsten (Covid-19) korunmak için en güvenli yol aşı yaptırmaktır.” İfadelerini kullandı.