YEREL
Giriş Tarihi : 08-03-2022 15:53

DABAK’DAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

DABAK’DAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Türk Ocakları Elazığ Şube Başkanı Vahit Dabak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Dabak, mesajında şunları söyledi;

“Türk Milletinin asil kadınları…

Her millet kutsiyet atfettiği değerini yüceltmek adına özel günlere rağbet gösterir. Hangi kültürün numunesi olursa olsun tahsis edilen bu özel günlerde değer verilenler senede bir gün de olsa hatırlatılmak ve anılmak istenir. Bugün Dünya Kadınlar Günü olması hasebiyle bizde kadınlarımızı hatırlamaya namzediz. Ama unutulmaması gereken bir şey var ki bizler kadınlarımızı senede bir gün değil; bir an olsa bile hatırdan çıkaracak kadar vefasız değiliz. 

Kadınlara vefa göstermek her insanoğluna borçtur. Türkler de tarih boyunca kadına olan vefa borcunu layıkıyla ödemişlerdir. Türkler en iptidai dönemlerinde bile kadına gereken önemi vermekten en ufak bir beis görmemişlerdir. Anaerkil bir toplum olmamasına karşın Türkler, tarihlerinin her döneminde kadını el üstünde tutmuş, devletin en üst kademelerine kadınlarının ismini kazımışlardır. Bu nedenle milattan sonra sekizinci yüzyılda yazılan Orhun Kitabeleri’nde Türk kadının (İlbilge Hatun) ismi geçer. Kadın, Türk devlet teşkilatında üst düzey görevleri üstlenir, yeri gelir devletin başına geçer.

Oysa ki aynı dönemde dünyanın muhtelif yerlerinde kadının esamisi okunmaz. Arap coğrafyasında parayla alınıp satılan kadınlar çocukken diri diri toprağa gömülürler. Kimi zaman şeytanlıkla nitelendirilen kadınlar Avrupa’da bağnazcasına yakılırlar.  Hatta Batı, Türklerden yüzyıllar sonra kadının toplum içerisindeki statüsünü kabul etmeye başlar. 20. yüzyılda bile çağdaş(!) Avrupa’nın göbeğinde olmasına karşın, sosyal haklarını kazanamayan, oy kullanamayan kadınların olduğu bilinir.

Bu nedenle devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında kadına seçme seçilme hakkını vererek geçmişten gelen Türklerdeki kadını baş tacı etme anlayışını tekrar diriltmiştir. Bugün Atamızın yüce mirasından istifade eden Türk kadını adını sanını yükseklere taşımış ve her alanda kendisine biçilen vazifeyi yerine getirmiştir. Zira Atamız; “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” diyerek, Türk kadının layık olduğu yeri göstermiştir.

Fakat kadınlara dair tarihimizde övünmemizi sağlayacak binlerce etmene rağmen günümüzde kadın cinayetleri ve kadına karşı işlenen şiddet eylemlerindeki artış korkutucudur. Türk örf ve ananelerine aykırı bu tutumlar marjinalleşen ve öz benliğinden uzaklaşanların bireylerin acziyet hallerini yansıtmaktadır. Sosyal dejenerasyonda rol oynayan kültürel erozyonlar sayesinde durum her geçen gün daha da vahimleşmektedir. Ortaya çıkan bu olumsuz tablonun tersine çevrilmesi ise kültürüne, kimliğine, vatanına ve milletine bağlı nesillerin yetiştirilmesiyle mümkündür. Kadın hem toplumun eğitilmesi hem de yüceltilmesi için vazgeçilmez bir unsurdur. Bu nedenle kadına verilen önem paralelinde güçlü bir milleti meydana getirmek mümkündür.

Elazığ Türk Ocağı olarak geleceğin nesillerini ve vatanperver evlatlarını yetiştiren ve yetiştirecek olan tüm kadınlarımızın gününü kutluyoruz…

ONLAR ANNELERİMİZ, EŞLERİMİZ, ÇOCUKLARIMIZ !

Sizler birer Tomris Hatun, Halide (Edip ADIVAR) Onbaşı, Nezahat (BAYSAL) Onbaşı, Şerife Bacı, Erzurumlu Kara Fatma (Seher ERDEN), Halime (KOCABIYIK) Çavuş, İzbeli Hafız Selman Hatun, Gülnar Hatun, Çete Emir Ayşe, Gördesli Makbule hatun, Tayyar Rahmiye Hatun ve Nene Hatunsunuz. Şehit Fethi Sekinin Eşi Rabia hatun, Eren BÜLBÜL’ün annesi Ayşe Hatun Şehit Fırat Yılmaz ÇAKIROĞLU’nun annesi Özlem Hatunsunuz.

     Bu yüce Ruhlu kadınların şahsında bir güne sığdırılamayacak kadar değerli kadınlarımız. Kadının Siyasi, Sosyal ve İktisadi yaşamımızda daha çok yer alması, Başta en ağır işçi ev kadınlarımız ve tüm çalışan kadınlarımızın hayat standartının yükseltilmesi, kadına şiddet, Zulüm kadın ölümlerinin bir an önce önüne geçilmesi temennim ile 8 Mart Dünya kadınlar gününüzü kutlarım.”

mehmet karakılıçmehmet karakılıç