YEREL
Giriş Tarihi : 05-07-2021 14:27   Güncelleme : 05-07-2021 14:27

Cumhurbaşkanı Tatar’dan, Rektör Prof. Dr. Göktaş’a ziyaret

Cumhurbaşkanı Tatar’dan, Rektör Prof. Dr. Göktaş’a ziyaret

Kuzey Kıbrıs Tük Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Fırat Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Fahrettin Göktaş’ı ziyaret etti.

Bir dizi Temaslarda bulunmak üzere Elazığ'a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar programının ikinci gününde Fırat Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Fahrettin Göktaş’ı rektörlük makamında ziyaret etti. Ziyarette Tatar’a Elazığ Valisi Erkeya Yırık, Ak Parti Milletvekilleri Sermin Balık ve Zülfü Demirbağ ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’da eşlik etti.

Ziyarette Rektör Prof. Dr. Göktaş üniversitenin öğrenci sayısı, akademik başarısı ve bilimsel araştırmaları hakkında Cumhurbaşkanı Tatar’a bilgi verdi. Göktaş, “ Elazığ’a, ülkemize ve milletimize hizmet eden bir üniversiteyiz, bölgenin sayılı büyük üniversiteleri arasında yer alıyoruz. Hem bilimsel araştırmalara hem de eğitim ve öğretimin kalitesi yönünden her zaman Türkiye’de ilk 20’de yer alan bir üniversiteyiz.” Dedi.

Ziyarette Elazığ ile Kıbrıs’ın derin bağlarına da değinen Göktaş, Elazığ’da Kıbrıs ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, Elazığ'ın yerel basınında çıkan haber ve köşe yazılarından oluşan bilimsel arşiv dosyasını Tatar’a taktim etti.

ARAMIZDA BAĞLAR YOĞUNLAŞARAK DEVAM EDECEK

Ziyaretine ilişkin açıklama yapan Tatar, Burada bulunmaktan memnuniyet duyuruyorum. Kıbrıs ve Türkiye arasında her bölgeden insanlarımız gelmiş oraya yerleşmiş. Aynı zamanda üniversitelerimizde de eğitim gören her bölgeden evlatlarımız ve gençlerimiz vardır. Elazığ’dan da vardır dolayısıyla onları da buradan selamlıyorum. Fırat Üniversitesi 45 bin öğrencisiyle büyük bir camia, büyük bir eğitim merkezi dolayısıyla burada çeşitli fakültelerde dersler veriliyor. Ama bir kez daha ifade etmek istiyorum ki milli şuur, maneviyat ve ülke, bayrak sevdası her eğitim merkezinin en önemli unsurları olması lazım çünkü bir millet ayakta durabiliyorsa büyün bu inançlar işin temel kaynağıdır. Bu bakımdan Fırat Üniversitesi’nde de vatan, bayrak sevgisi ve elbette Türkiye ve Türkiye’nin yanında yer almakta olan Türkiye Anavatan diye o şekilde haşla daha özlemiyle sevgisiyle Kıbrıs Türk Halkının buralarda her zaman var olacağına şahitlik ettim.” İfadelerini kullandı.