YEREL
Giriş Tarihi : 15-05-2021 09:26   Güncelleme : 15-05-2021 09:26

Başkan Şerifoğulları iki yıllık süreci değerlendirdi

Başkan Şerifoğulları iki yıllık süreci değerlendirdi

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları Kanal Fırat ve Kanal23 ortak yayınında gündeme dair konuları değerlendirdi.

Kanal Fırat Televizyonu ve Kanal 23 Televizyonu’nda ortak yayınlanan programın konuğu olan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın açıklamalarından satır başları şöyle;

ŞERİFOĞULLARI FİLİSTİN'E YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Maalesef bayramı buruk geçiriyoruz. Başka bir neden de katil devlet İsrail’i yılardır Filistin’e uyguladığı zulüm. Filistinli vatandaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzu her zaman söylüyoruz katil İsrail’i de lanetliyoruz. Bu katliamda sivil Filistinli kardeşlerimiz maalesef hayatlarını kaybediyor topraklarını kaybediyor. Yıllardan beri zulüm var ilk defa Fransız komutan Napolyon Bonopart’ın Yahudi devletinin kurulması fikriyle birlikte, theodor herzl’in  bir devlet kurma girişimlerini başlatması akabinde 1917 yılında birinci dünya savaşıyla birlikte Osmanlının hakimiyetini kaybetmesi üzerine gözyaşı ve zulüm 1917’den itibaren başladı. bugüne kadarda sürekli bir gözyaşı var, sürekli bir zulüm var sürekli bir katliam var bu katliamda sivil Filistinli kardeşlerimiz maalesef hayatlarını kaybediyor. İsrail’i her seferinde lanetlediğimizi de en yüksek sesle sesleniyoruz. Diplomatik anlamda da Filistin’in bundan sonra katliamlara maruz kalmamasına da Cumhurbaşkanımız görüşmelerini yapıyor. Yıllardan beri zulüm var.

2 YILLIK GÖREV SÜRECİ

Öncelikle zaman çok hızlı geçiyor görev süremiz dün gibi geliyor. Seçim öncesi vaatlerimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Her yıl çalışmalarımızı vatandaşlarımıza tanıtmak için lansmanlar düzenlemek istiyorduk ancak geçen yıl yaşadığımız olaylardan dolayı yapamadık. Deprem sonrası bakanlarımızla çalışmalarımızı sürdürdük. 20 bin konutumuzun ihalelerinin yapılması, inşaatlarının başlaması ve inşası bitenleri teslim konusunda iyi bir noktadayız. 2 yıllık bir tanıtım toplantısı yaptık tabi daha çok vatandaşımızı davet etmek isterdik ancak pandemi dolayısıyla kısıtlıydı imkanlarımız. 2 yıl içerisinde çok önemli ve çok büyük işler başardık. Hemşehrilerimize verdiğimiz sözlerimizi tutma adına iş arkadaşlarımızla birlikte elimizden geldiğince çalışıyoruz. Görev süremiz boyunca ekibimizle birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Lansmanda da söylediğim gibi bu şehrin sorunlarını hızla bu gayretle bunları halledeceğiz.

FUAR ALANI VE KONGRE MERKEZİ

Fuar ve Kongre Alanı geçmişini çok iyi biliyorsunuz. Rahmetli Hamza Bey döneminde konuşuldu ama 1994 1995 yılında bahsediyoruz. O günden bugüne kısır tartışmalar ile bugüne geldik. Seçim öncesinde projelerimiz arasında buda vardı ve mutlaka yapacağımızı söylemiştik. Projelerimizde hayalperest davranmadığımızı ve şehrin sorunlarını çözeceğimizi belirtmiştik. İlgili derneklerimizle ve kurumlarımızla bir araya gelerek Fuar Alanı’nın nereye yapılacağını istişare ederek karar aldık, ben yaptım oldu diye bir şey yok. Gerekli istişareler sonucunda şuan ki yerinde yapma kararı aldık. Proje çalışması yaparken de yine gerekli kurumlara danıştık. Fuar Alanı Eylül ayında inşallah bitecek. Türkiye’nin en büyük ve en güzel Kitap Fuarı ile açılışını yapacağız. Toplamda 25 bin metrekare alanda yaptık projemizi 6 aylık çok kısa bir süre içerisinde yaptık. 3. Yıl lansman törenimizi de burada yapacağız. 6 bin kişilik kapasite ile konser ve mitingler için de kullanılabilecek.

KAPALI ÇARŞIDA TEK TİP CEPHE İYİLEŞTİRMESİ SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMASI YAPTIK

Biz tabi iki yıllık tanıtım toplantısında bahsetmiştik. Vaat etmiş olduğumuz 11 ana başlıklı 100 projenin 56’sını gerçekleştirdik. 8 tanesini de söz vermeden gerçekleştirdik. Çok projeyi gerçekleştirdik. Hızlı hızlı projelerimizden bahsedeyim. Biz projelerimizi hayata geçirirken hızlı bir şekilde inşaatının yapıp bitirilmesi noktasında arkadaşlarımıza çok net bir talimatımız var. Kapalı çarşımız yıllardan beri Elazığ’ımızın göz bebeği diye tarif ettiğimiz ifade ettiğimiz ama maalesef içine girdiğimizde çok ciddi manada görüntü kirliliği olan bir yapı bir alandı. Bizer göreve geldikten sonra hızlı bir şekilde bunun projesini gerçekleştirerek hızlı bir şekilde yapım ihalesini gerçekleştirdik. 100 günlük süre içerisinde de kapalı çarşımızı 116 dükkanda tek tip cephe iyileştirmesi sokak sağlıklaştırmasını yaparak bitirdik ve hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Kapalı çarşımızın akabinde yapacağımız ve kapalı çarşımızı daha anlamlı kılacak projemiz var oda ticaret doğduğu sokaklara dönüyor projemizin ikinci etabı. Burada da inşallah kapalı çarşıdan başlayarak. Kapalı çarşımızın akabinde yapacağımız ve kapalı çarşımızı daha anlamlı kılacak projemiz var. Kapalı çarşıdan başlayarak bakırcılar sokak eski bit meydanı diye bahsettiğimiz Saray Caminin orası ciddi manada proje biterse kapalı çarşımız çok daha anlamlı hale gelecek.

ESKİ VALİLİK BİNASI VE KENT MÜZESİ

Eski Valilik Binası bize ait değil Valiliğe ait bir alan. Daha önce de orada Kent Müzesi ile ilgili bir düşünce oluşmuş. Bu proje için daha önceki valimizle bir konuşma yapmıştık. Şehrin Kent Müzesi için bir beklentisi olmuştu. Kent Müzesi yapılması ile ilgili bir karar alınmıştı inşallah Valimiz ile birlikte projeyi onaylayarak ihalesini yaparız. O alanı bizim yer altı projemiz ile birleştirip çok güzel bir proje haline gelebilir.

 “TRAFİK SORUNU BÜYÜK ÖLÇÜDE BİTECEK”

Şehrimizin en büyük problemlerinden birisi de otopark. Trafik sorunu otopark sorunundan dolayı doğuyor. Şehrin merkezinde yapacağımız 2 yer altı otoparkı ile şehir merkezinde ki sorun kalkacak. Yer altı otoparklarımızın işletmesini biz yapacağız. Biz yapacağımız hiçbir projeyi kiralamayacağız. Belediyemiz eli ile çalıştıracağız. Şehir içerisinde çalışmakta zor şehir merkezi içindeki çalışmaları hızla bitirmeye gayret ediyoruz. Öğretmen evinin yanına yapacağımız meydan çok önemli Ahmet Aytar Meydanı ile birleştiğinde mitingler konserler orada olacak ayrıca deprem için toplanma alanı olarak kullanacağız. Şehrimiz için önemli iki meydan kazandıracağız.

HARPUT’A YAPACAĞIMIZ YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’ndan almamız gereken birkaç izin söz konusu. O yazışmalarımızı tamamladıktan sonra hızlı bir şekilde ihalesi yapılan yerin müteahhitte yer teslimi yapılacak. Çok çok güzel bir proje olacak. Harput’a gelen hemşehrilerimiz dışarıdan gelen turistler o yürüyüş yolunu mutlaka kullanacak biz bunu çok iyi biliyoruz. Hüseynik’e kadar yürüyerek oradaki o doğal güzel havayı teneffüs edecek hem de farklı bir aktivite olmuş olacak. Harput’u bu şekildeki projelerimizle ihya etmeye çalışıyoruz.  İnşallah görev süremiz bitene kadar Harput’a yapacağımız yatırımlar devam edecek. En önem vermiş olduğumuz projelerden birisi de bedesten projesi oraya da inşallah önümüzdeki yıl başlayacağız. Şuan da biliyorsunuz Harput koruma amaçlı imar planı maalesef hala uzadı devam ediyor. İşte sürekli bu ay bitecek deniyor bize sürekli bakanlıkta işte işlem görülüyor. Eksik görüyorlar gönderiyorlar eksiği tamamlıyoruz tekrar bakıyorlar bir ay sonra bir eksik maalesef sıkıntılı bir süreç. Bürokrasinin uzadığı bizim de işlerimizi aksattığı bir süreçle karşı karşıyayız.

ŞEHRİN DOĞU BÖLÜMÜ

Doğu bölgeleri, doğu mahalleleri atıl durumda kalmış. Biz böyle bakmıyoruz. Bu tür alanların bakir alanlar olduğu, kesinlikle daha fazla iş yapılacağı kanaati bizde hasıl oldu. Hayata geçirdiğimiz projelerimiz var, yapacağımız projeler var. Karşıyaka’daki iskan evleri çok kötü bir durumdaydı. Bizler buranın kentsel dönüşüm eliyle dönüşmesi noktasında TOKİ başkanımızla görüştükten sonra programa aldık. Sonrasında deprem oldu. Depremle birlikte süreç tamamlandı. Şu anda vatandaşlarımız Karşıyaka’daki konutlarında yaşamlarını sürdürüyorlar. Karşıyaka’dan başlayıp gar meydanına kadar o alan Doğu bölgesi diye tabir edilen maalesef kötü görüntülere söz konusu olmuş bir alan. Şehrimizin Doğu girişinden şehrimize gelen vatandaşların görüşlerini düzeltmek adına yapılan çalışmalarımız var.

ODUN AMBARI

Odun ambarını Karşıyaka’nın arka tarafına götürüyoruz. Orada mahalleyi etkilemeyecek bir alana Odun Ambarı yerini yaptık. 1 veya 2 aya Odun Ambarı’nı taşıyacağız. Eski yeri devlet hazinesiydi. Alanı Emniyete tahsis ettik. Orada Çevik Kuvvet’in yapımı hakkında konuşmalar oldu ilerleyen süreçte.

TRAKTÖRCÜLER SİTESİ

13 dönümlük alanda traktörcüler sitemizin olması daha iyi olacak. Projeye başladık 3-4 ay içerisinde bitecek İnşallah. Traktörcüler sitesi bizim için önemli bir konuydu çünkü seçim öncesinde en sık gelen şikayet bina altlarında traktör bayisi olmasıydı. Görüntü kirliliği, kaldırımın üzerinde, yol kenarında traktörlerin sergilenmemesi noktasında bir talep vardı. Biz söz verdik, yapacağız dedik. İnşaatımız başladı. İnşaatımızı 4 ay içerisinde bitireceğiz. Oradaki derme çatma dükkanlarda faaliyet sürdüren vatandaşlar var. Onları hep bir araya toplayacağız akabinde hemen yanında eski terminal binamız var.

TERMİNAL BİNASI

Vatandaşların terminal alanına girdiğinde ne kadar kötü bir görüntü ile karşılaştığını biliyoruz. Güney Çevre Yoluna taşıyoruz. Hicret Mahallemize taşıyoruz. Hem Hicret hem Aksaray mahallemize katkı sağlayacak alanımız var. 110 dönümlük bir kültür park yapacağız. Hem terminalimiz hem kültür parkımız Hicret ve Aksaray Mahalle’mize katkı sağlayacak.

ŞORŞOR DERESİ

Oradaki vatandaşlarımız o kanaldan ciddi anlamda rahatsızdı. Şorşor deresi ilimizin önemli problemlerinden bir tanesi. Şorşor deresinin birinci etabı geçen dönem yaptık. İkinci etabı Kesrik, Aksaray ve Hicret Mahallesi’nden geçen kısmı maalesef yapamadık. Biz milletvekillerimizle birlikte bu konuyu çözmek için ciddi mesai harcadık. Bu DSİ’nin yapacağı bir işti. Biz bakanlarımıza gittik. DSİ Genel Müdürüne gittik. KİK süreci devam ediyor. Sonuçlandıktan sonra hem Kesrik, Hicret ve Aksaray Mahallemiz gelişecek. Orada yaşayan vatandaşlarımız daha güzel yaşayacak.

KENT KÖY YAŞAM ALANI PROJESİ

Çaydaçıra mahallesine değer katacak bir proje oldu. Çaydaçıra mahallesinde kent köyümüzü inşa ettik bitirdik. 45 bin metre karelik alanda yaklaşık 42 bin metre karesini yeşil peyzaj alanı olarak tasarladık. Düşünün Türkiye’nin her tarafında millet bahçeleri yapılıyor. Millet bahçesi bizim şehrimizde yapılan 35 metre kare biz 45 bin metre kare kent köy parkı inşa ettik tamamladık. Hemşehrilerimizin hizmetine sunduk ve oradaki vatandaşların memnuniyeti oraya gittiğimizde vatandaşlardan görüyoruz. Şehrin merkezinde şehir hayatından uzaklaşıp çocuklarımızın köy hayatına teneffüs edebileceği o havayı soluyabileceği bir alan oluşturmak istedik. Bu alanda yürüyüş yolları bisiklet yolları köy kıraathanesi köy meydanı yel değirmeni su değirmeni gibi ve mini hayvanat bahçesi şeklinde tasarladığımız bir alanla birlikte çok güzel parkımızı çok güzel projemizi hayata getirdik. Şehrimizin her bölgesinden insanlar oraya gidip o güzelliğin farkına varacak. Açılışını bayramdan sonraki süreçte yapacağız. 2021 yılında bitirmiş olduğumuz projeleri her ay bir iki tane açılışla hemşehrilerimize tanıtımını yapacağız.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

Yapmış olduğumuz bir çok projeyi deprem ve pandemi nedeniyle tanıtma imkanı bulamadık. Engelsiz yaşam merkezimi çok önemli bir proje. Eski çağrı tıp merkezi olarak bilinen yer Elazığ Belediyesi’ne ait olan bir yerdi. Orayı yıkıp çalışmamıza başladık. Bu yılın sonuna gelmeden nasip olursa 2 ay içerisinde açılışını yapacağız. Burada engeli kardeşlerimiz gün içerisinde çeşitli aktiviteler yaparak aileleri de o mekana gelerek güvenli bir şekilde sosyal ve kültürel faaliyetlere katkı sunacağımız bu çalışmamamızı tamamlayıp kardeşlerimizin hizmetine sunacağız.

YOL ÇALIŞMALARI

Geldiğimiz günden itibaren ulaşıma ve trafiğe, trafik sorununun çözümüne çok fazla önem veriyoruz. Bizler planlamamızı yaparken hem çalışma arkadaşlarımızla istişare ederken hem de sivil toplum kuruluşları şehrimizin kanaat önderi denilen o bölgede o mahallede yaşayan vatanlarımıza danışarak çalışmalarımızı yapıyoruz.

Bu işlerden bir tanesi Keban Yolu. Keban yolu 4 şeritliydi orayı 6 şeride çıkardık. Akgün kavşağındaki trafik sorununu çözdük. Bu problemi çökerken oraya görsellik kattık.

Ataşehir ile Hicret Mahallesi’ndeki mesafeyi 2 dakikaya indirdik. Oradaki yol 8 şeritli yol olarak yapıldı. İnşallah ikinci etaptaki çalışmamızı Ataşehir, Hicret ve Çevre yolunu birbirine bağlayacak. Burası protokol yolu olarak kullanılacak. Havaalanından gelen misafirlerimiz o yolu kullanacak.

Trafik probleminin oluşmaması ve en batıda oturan hemşerilerimizin hastaneye çok rahatlıkla ulaşabilmesi adına kanal boyunun birinci etabı 2019 yılının sonunda tamamlandı. İkinci etabı da Harput’la Hüseynik arasındaki yol için Kolordu’nun içinden geçmemiz gerekiyordu. Rahmetli Paşa’mızdan ricacı olduk. O da bizi kırmadı. Kolordu’nun içerisinde Harput’la Ulukent’i bağladığımız yolu kısa süre içerisinde bitirdik ve vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.

Çaydaçıra Mahallesi’ni Keban yoluyla bağlantısını sağlayacak yolu bitirdik. Keban Yolu’ndan Sağlık İl Müdürlüğü’nün oradan geçip İl Özel İdare'nin önünden geçen yoluda bitirdik. İsrafı önlemek adına geldiğimiz günden beri bir çabamız var en fazla hassas olduğum nokta burası. Burada yetimin garibin hakkı var kul hakkına girmeden bu hususa dikkat edeceğiz. Doğrudur alt yapıya gireceğiz neredeyse şehrimizin her sokağını kazacağız. Bu yüzden çok acil olmadığı sürece kaldırım işine girmiyoruz.

ALTYAPININ MUTLAKA BİZİM DÖNEMİMİZDE HALLEDECEĞİMİZİ İFADE ETMİŞTİK

İsrafı önlemek adına geldiğimiz günden beri bir çabamız var en fazla hassas olduğum nokta burası. Burada yetimin garibin hakkı var kul hakkına girmeden bu hususa dikkat edeceğiz. Doğrudur alt yapıya gireceğiz neredeyse şehrimizin her sokağını kazacağız. Bu yüzden çok acil olmadığı sürece kaldırım işine girmiyoruz. Yapmış olduğumuz yerlerde mutlaka çok çok önceden yapılmış çok eskimiş çok tahrip olmuş yerlerle ilgili bölgeleri ya esnafı ya muhtarı bize talepte bulunurlar bizde programa alırız. Bizde programlar neticesinde de kaldırımları yaparız. Doğrudur altyapıya gireceğiz altyapıyla birlikte neredeyse şehrimizin hemen hemen her caddesini her sokağını kazacağız. Kazarken de evsel bağlantıları yapabilme adına kaldırımlardan geçeceğiz ve kaldırımlar tekrar yenilenecek. Bunun içinde çok fazla yapmamaya gayret ediyoruz. İhtiyaç görülen çok fazla sıkıntılı yerler dışında iki yıllık süre zarfında kaldırım işine çok fazla girmedik ve giremeyeceğiz de ama altyapıyla birlikte tamamiyle şehrin asfaltının kaldırımının yenilenmesi söz konusu. Altyapı tabi bizim seçim öncesi dört ay boyunca sürekli dillendirdiğimiz mutlaka yapacağız dediğimiz bizim gelecekte siyasetimize sebepte olsa biz şehrimizin 30 yıllarını 40 yıllarını düşünerek altyapının mutlaka bizim dönemimizde halledeceğimizi ifade etmiştik. Bugün yine aynı noktadayız. Tabi biraz prosedürden kaynaklanan gecikme söz konu. Biz İLBANK’dan alacağımız ödenekle alt yapıyı gerçekleştireceğiz. Yağmurlama, kanalizasyon projeleriyle ilgili projemiz hazır. Sadece İLBANK’la JAYKA kredisinin alıp yapımına başlayacağız. JAYKA kredisi olduğu için ilgili kurumun yapması gerekiyor. Bölge Müdürlüğümüzle toplantı yapıyoruz. Bakanımız Murat Kurum beyefendi geldiğinde JAYKA kredisinin yapılacağı ve çalışmayla ilgili talimatta bulundu.

CİDDİ MANADA SUYUMUZUN YETERSİZ OLDUĞU HERKES TARAFINDAN BİLİNİYOR

Ciddi manada suyumuzun yetersiz olduğu herkes tarafından biliniyor. Akabinde hızlı bir şekilde biz Hamzabey içme suyunun şehrimize verilmesiyle alakalı çalışmalar başlattık. DSİ Bölge Müdürlüğü ile birlikte projeler hazırladık. Hamzabey’den Elazığ Belediyesi bütçesinden 7.5 milyonluk projeyle bir hat çektik. Bugün şehrimizde sıkıntı yaşanmıyorsa bu Hamzebey’den aldığımız sudan kaynaklanıyor. Derin kuyulardan aldığımız su şehrimize yetmiyordu. Yeşil alanlardan aldığımız su yetmiyordu. Mevcut kuyularımı kafi gelmiyordu. Hamzabey’de arıtma tesisi tamamlanmıştı. Doğukent’teki tesislerimize hat çekerek Hamzabey suyunu kullanıyoruz.Suyun yetersizliği noktasında şu an bir sıkıntımız yok. İnşallah yaz aylarının sonuna kadar da su sıkıntısı yaşamayacağız. Bazı su kesintileri arızlardan kaynaklanıyor. Günde 40-45 arıza oluyor. Bunun yapılması da için suyu kesmemiz gerekiyor. Vatandaşımızdan aldığımız ihbarlar su patlağı var şeklinde. Ekiplerimiz bu patlağı giderebilmek için asfaltı kazıyor, boruyu yapıyor. 2-3 saatlik su kesintisi yaşanıyor. 30-35 yıllık artık miladını doldurmuş borulardan kaynaklı arızalar. Bu proje yapılırken 2045 yılına kadar Elazığ’ın içme suyu sıkıntısının olmayacağı projelenmiş. Arıtma tesisi yapılmış. Barajla arıtma tesisi arasındaki 81.5 kilometrelik isale hattı tamamlanmış. Şehrimizdeki 11 tane depoya hatlar çekilecek. Hamzabey suyunu tamamen kullanacağız. Bu suyu biz kullanırken ilçe ve beldelerimiz de Hamzabey’den içme suyu kullanacak. Bizim ekibimiz DSİ bölge müdürlüğündeki arkadaşlarla konuşuyorlar. Şu anda Hamzabey’i besleme adına Tarhana Çayı’ndan da Hamzabey’e su aktarmayla ilgili çalışmalar başlamış. İnşallah bir sorun yaşamayız. Tamamen DSİ Bölge ve genel müdürlüğü tarafından yapılmış bittikten sonra Elazığ ve ilçe belediyelerine devri yapılarak, masrafın da bu belediyeler tarafından ödenmesi konusunda da bir protokol söz konusu. Bir 600-700 milyonluk bir yükte bizi bekliyor. Hiç yağmur yağmazsa bile Eylül ayı sonuna kadar su sıkıntısı yaşamayacağız.

KARAÇALI SUYUNUN YETERSİZLİĞİNDEN ALAKALI BİR PROBLEMİMİZ VAR

Malumunuz Karaçalı suyu şehrimizi için çok önemli çok kıymetli bir su. Herkes bidonlarını alıp karaçalı çeşmelerinden su dolduruyorlar. O suyu içiyorlar. Karaçalı suyunun yetersizliğinden alakalı bir problemimiz var. Tabi yetersizlikte kayıp kaçak oranlarının artması. Bizim sularımızda yüzde 60’lık kayıp kaçak oranı var. Biz bu kayıp kaçak oranını yüzde 10’a düşürdüğümüzde bir problem yaşamayacağız. Her mahallede muhakkak 2-3 tane karaçalı çeşmemiz var. Çeşmelerin sayısı arttıkça su sorunu oluyor.  Şu anda bize 100’ün üzerinde hayırseverin müracaatı var. Biz karaçalı çeşmesi yapmak istiyoruz diye talepler var. Biz bu hayırsever vatandaşlarımızın taleplerini karşılayamıyoruz.

ABDULLAHPAŞA MAHALLESİ

Söz veripte çözemediğimiz konulardan bir tanesi. Abdullahpaşa’da depremle birlikte TOKİ tarafından 2500 tane konut yapılıyor. Daha çok ağır hasarlı evlerin olduğu bir alan. Yaptığımız koordinasyon toplantılarında her mahalleye yapılacak evleri konuşuyorduk ve Abdullahpaşa’ya da 2500 konutun yapılması planlandı. Bakanımızla yaptığımız istişarelerde ve milletvekillerimizin de dahil olduğu, TOKİ yetkilileri ile, Bakanlığın müdürleri hep birlikte yapmış olduğumuz toplantı neticesinde Elazığ Belediyesi tarafından yapılması yönünde karar çıktı. Burda en önemli sorun hazine arazisi oldu. Burada hem vatandaşların kendi arazileri hem de hazine arazisi var. Hazine arazileri Elazığ Belediyesi’ne dahil edildi. Trafo ile Opel arasında ki adalarda hızla vatandaşlımız ile görüştük. Bir yıl geçti gecikmenin tek sebebi Elazığ belediyesi değil. Bazı adalarda vatandaşlar belediye yapmasın müteahhitte vereceğiz o yüzden imza da vermediler. Bu süreç devam ederken bu adalara proje yaptık vatandaşlarımızın düşünceleri doğrultusunda genelde 135 metrekare de karar kıldık. sadece bir adada 149 metrekare talebi geldi. Anlaşmalardan sonrası hızlı bir şekilde ihaleye çıktık. İlk ihaleyi yaptık maalesef kimse teklif atmadı. İkinci ihale hazırlanırken acaba bizde mi sorun var diye döndük tekrar inceledik.

 “3 İHALE YAPTIK, 1 TANE ELAZIĞLI MÜTEAHHİT TEKLİF ATMADI”

3 tane ihale yaptık maalesef 2 ihaleye teklif atan olmadı. 1’inde yine vatandaşlarımızın aleyhine olacak ve vatandaşlardan alamayacağımız paralar ihalede taahhüt edildi. Biz süreci tamamlamışız her şeyi bitirmişiz, projeler tamamlanmış, ruhsat kısmı bitmiş ihaleye girecek ve bir gün sonra inşası başlayacak böyle bir süreci tamamlamışız ancak biz daha orayı yapmayla alakalı bir karar kılmadan, Elazığlı müttehitler orada gezerken  vatandaşlara ya belediye buraya girmesin TOKİ buraya girmesin biz yaparız diyorlardı ama 3 tane ihale yaptık 1 tanesi teklif atmadı.

İhaleye gireceğiz, vatandaşı yormayan teklif atacaklar. Maalesef gelen olmadı. Bu da fazla konut üretip satamayız, sıkıntı yaşar mıyız bu nedenlerden biri olabilir. Maliyetlerin yükselmesi olabilir. Ticari alanların yüzde 75’ini mütehite veriyoruz. Biz Elazığ Belediyesi olarak istediğimiz sadece yüzde 25. Biz daha öne toplantı yaptık. Bizim orada sözümüz var. Buralar hazineden Elâzığ Belediyesi’ne riskli alan olarak geçmiş. Bu arazilerin vatandaşa verilirken bir bedel konulması lazım. Bu bedel 100 TL değil 10 TL değil 1 TL olacak demişiz. Temsili rakam vermişiz. Bugün o arsaların maliyet 2 bin 500 TL’dir. Biz yüzde 75’lik hakkımızdan kesinlikle feragat ediyoruz, temsili olarak yüzde 25 alıyoruz. İhaleye giren müteahhitler çok yüksek fiyat attı. Bizim bu parayı vatandaşa ödeyeceksiniz deme şansımız yok.

Bakanımızla, bakan yardımcısıyla görüşeceğiz. Burayı yapacağız. Bu cenaze yerde kalmayacak. Tekrar gözden geçirip TOKİ eliyle yaptırabilir miyiz onu soracağız. TOKİ 20 bin konut yapıyor. TOKİ yapamaz derlerse biz İLBANK’a kredi başvurunda bulunacağız. Biz yapacağız. Vatandaşın cebinden en az para çıkacak şekilde yapmak istiyoruz. Elazığ Belediyesi olarak kar etmek istemiyoruz. Vatandaşlarımızın evlerine bir an önce taşınmasını istiyoruz. Bu sorunu çözmek istiyoruz.

İMAR BARIŞI İLE 2018 YILINDA BU BÖLGENİN İMARI YAPILDI

Bahçesine köyüne dönenler tekrar güvenli evlerine dönecekler. Bahsettiğimiz alan küçük alan 1310 hak sahibi alanı. Artık kat sahipliği ile ilgili tasarruf yapma şansımız yok. 1310 hak sahibi olan alanda sekiz kat verme şansımız kalmadı. Burada vatandaşların tek serzenişi gecikme bunun nedeni de Elazığ belediyesi değil. Hem bakanlık neticesinde Abdullahpaşa batı sitesinde yeni bir çalışmayı yeni bir görüşmeyi Ankara’ya gidince yapacağız.

1983 yılındaki gecekondulaşmayla ilgili yapılan yapılar ve bunların tapuları yok. İmar barışı ile 2018 yılında bu bölgenin imarı yapıldı. Yaklaşık 1200 Necmettin Erbakan bulvarına cephe olan yerlere 10 kat arkasına 8 kat daha arkasına 5 kat şeklinde imar yapıldı.

ELAZIĞ BELEDİYESİ OLARAK ÇALIŞMALARIMIZ YAPTIK BİTİRDİK ASKIYA ÇIKTIK İTİRAZLARI ALDIK

Bu sorunun biran önce çözülmesi noktasında Elazığ belediyesi olarak çalışmalarımız yaptık bitirdik askıya çıktık itirazları aldık.

Şuurlandırmadan sonraki süreçte milli emlak müdürlüğünüm şuurlandırmayı mahkemeye vermesiyle başladı. Bakanımıza izah ettiler bizde kendisine u sorunun çözülmesiyle ilgili talepte bulunduk. İnşallah mahkeme neticesinde sorun kalmayacak vatandaşlarımız tapularını alacak. Problem mahkemeden kaynaklı belediyeden kaynaklı bir problem yok. Şuurlandırmalar neticesinde en az itirazları aldık. Biz herkesi kendi yerinde arsaları vatandaşlarla birbirine ortak edip şuurlandırmaya gittik.

BİZ BÖLGE VE MEZHEP AYRIMI YAPMIYORUZ

Bakanımıza konuyu izah ettik inşallah hızlı bir şekilde çözülür. İnşallah çözüme kavuşur vatandaşlar evlerine kavuşur. Biz alevi vatandaşlarımızla ilgi bir konu değil. Alevi vatandaşlarımız işte biz Aleviyiz diye mi bir şey var. Kesinlikle öyle bir konusu söz konusu olamaz. Buranın imarı, kat yüksekliğiyle alakalı hiçbir problem yok. Buranın imarıyla alakalı şikayet eden hiç kimse yok. Göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizi doğu batı, kuzey güney diye ayırmadık. Bizim zengin fakir ayrımı yapmadığımızı, gelişmemiş sıkıntılı bölgelere hizmet götürmemizle alakalı yaptığımız çalışmalar ortadadır. Ne Alevi ne Sunni ayrımı yapıyoruz, ne doğu batı ne kuzey güney ayrımı yapıyoruz. Yıldız Bağları, Fevziçakmak, Esentepe mahalleleri. En hızlı başlayıp bitirdiğimiz projelerden bir tanesi. Seçim zamanı her mahalleye gittik. Bizim o bölgeye gittiğimizde oradaki gençlerin talebi bu bölgeye kütüphane yapılması talepleri vardı. İl dijital kütüphaneyi Yıldız Bağları Fevziçakmak Mahallesi’ne yapıyoruz.

ESENTEPE, FEVZİÇAKMAK VE YILDIZBAĞLARI MAHALLERİNE YÜZDE 10 EMSAL ARTIŞI VERDİK

Biz imar çalışması yaparken mecliste Esentepe, Fevziçakmak ve Yıldızbağları mahallesine emsal olarak yüzde 10 artış yapmak için verdiğimiz mücadeleye şahitsiniz. Murat Erkoç ve Cafer Yeşil de bunlara şahit. Biz hem Murat Bey’le hem de Cafer Bey’le istişare edip orada binaların yapılması ve oradaki vatandaşların cebinden daha az para çıkabilmesi adına emsal artışları verdik. Biz o artışları verirken Esentepe, Fevziçakmak ve Yıldızbağları mahallerine yüzde 10 emsal artışı verdik. Biz istişare ettik. Bir kat fazla mı verelim yoksa yüzde 10 emsal artışı mı verelim dedik Cafer Bey’ler ile istişaremizde. Biz şehrin geri kalmış bölgelerine pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

İMAR PLANI

Herkesin malumu 2016 yılında revize imar planı yapıldı. O günkü düşüncemizle tamamıyla dönüşüme yönelik yapıldı. Amacımız eski yapı stoğunun erimesi ve yeni binaların çoğalmasıydı. Revize imar planını tekrar revize etmemizin nedeni aynı bölgedeki parsel bazlı katların kaldırılması adına bir yere verilmiş olan 10 katı 12 kata çıkarmadık. Çok nadirdir kat yüksekliği verdiğimiz yer. Biz 10 katlık emsali 5 katlı bir yere bütünleşmek adına 8 kat 2 emsal yaptık. Farkı 8’e düşürdük. Aynı bölgede aynı mahallede bir tane vatandaş ya da birisi diyemez ki şu parselin imarı farklı şunun farklı. Biz adaleti sağlamak adına bu eşitliği sağlamak adına bu revize planını yaptık.

Mayıs ayında imar planını sonuçlandırdık, neticelendirdik. Bazı yerleri bloktan bitişiğe döndük. İlk etapta Sarayatik, İzzetpaşa, Nailbey, Kültür, Mustafapaşa, Rüstempaşa bu bölgelerin bitişik nizam dışında çözülmesinin zor olduğunu biliyorduk. İlk çalışmamızı bu şekilde yapmıştık. Şehrin diğer bölgelerini de blok nizam şeklinde planlamıştık. Deprem sonrasında Üniversitemizden gelen hocalarımızın ve yetkililerin yaptığı programlarda bitişik nizamın şehre ihanet olduğunu, şehri 50 yıl geriye götürdüğünü ifade eden konuşmalar yaptılar. Ama şehir merkezinin bitişik nizam dışında yapımının mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz.

Biz parsel bazlıya geçtik. Ticari aksları Gazi Caddesi gibi, Vali Fahribey gibi, hastane Caddesi gibi bu aksların dışında blok nizam olup yüzde 40’ın dışında kullanma şansları yok. İmar planımız şu anda mahkemelik. Bilirkişi çalışmaları devam ediyor. Raporlarını sundular. Bizler onların tezlerini çürütebilme adına, yapmış olduğumuz uygulamanın doğruluğu noktasındaki görüşmelerimizi bildirdik. Mahkeme neticesinde yeniden karar verilecek.

12 katlarda 5 metrelik çekme mesafesini kullanmadığımız taktirde yine zindan gibi yollar olacak. Bir plan yapılırken şehrin 40-50 yılını düşünmek lazım.

VATANDAŞ ARAZİSİNİ UCUZ FİYATA VERMEYECEK

Meryem dağıyla alakalı vatandaşın çok çok az arazisi var. Orada hazine arazisi var. TOKİ bir çalışma yapmış. Çalışmayı kendisi yapıyor. Bunun dışında bizim yapmış olduğumuz revize imar planının mahkeme sonucu neticelendikten sonra eğer bir yer imara açılacaksa arsa mafyalarının önüne geçebilme adına, vatandaşların arsalarını koruyabilme adına bir yıl önceden ilan edeceğiz. 1 yıl önceden imar çalışmamı olacak diye gerekirse büyük yazı yazacağız. Vatandaş arazisini ucuz fiyata vermeyecek. Keban yolu üzerindeki alanlarda şehir hastanesinin olduğu alanlarda çok azla talep geliyor. Mahkeme süreci neticelendikten sonra meclisteki arkadaşlarımızla istiare ederiz. Gerçekten yeni alanların açılmasıyla ilgili genel bir açıklama yapacak olursak açacağımız kanalların şehrin merkezinde kalan arsaların maliyetlerini yükseltmemesi adına ve yapılacak konutların maliyetlerini düşürebilmek adına yeni imar yerlerinin açılmasında bir beis görmüyoruz.

GÜNCEL BORÇ 564 MİLYON LİRA

Biz belediyeyi devraldığımız zaman toplam borç 618 milyon liraydı şimdi yaptığımız yatırımları da hesaba kattığımız halde şuan toplam borç 564 milyon lira. Tabi EBUAŞ bizi çok zorladı. Borcunu ödemeye devam ettiğimiz halde kur farkından dolayı borcu bitiremedik. Tabi inşallah bitireceğiz. Şuan güncel borç 564 milyon lira.

GENEL SEÇİMLER

Ben sahadan almış olduğum izlenim ve seçim başarısından bahsetmek istiyorum. Biz sürekli sahadayız vatandaşlar sıkıntılardan bahsediyorlar. Güzelliklerden bahsediyorlar. Parti ayrımı gözetmeksizin hizmet yapmayla alakalı bir görüşümüz var. Ama bununla birlikte AK Partili bir Belediye Başkanıyım. Elazığ mertliğiyle birlikte her şeyi çatır çatır yüzümüze söylüyor. Ben çok net söylüyorum; Allah şahittir ben vatandaşın gözündeki o ışıltıyı görmezsem siyaset yapmayacağım.

 “5-0 YAPMA ŞANSIMIZ VAR, YAPARIZ”

Biz iddialı partiyiz 3-0 yapmışız, 4-1 yapmışız. Yine 5-0 yapma şansımız var. Yaparız da. İnşallah yapılacak ilk seçimde de AK Parti en yüksek oy oranıyla seçimden ayrılacaktır. Biz bugünden o iddiayı ortaya koyamazsak hedefe ulaşma şansımız yok. CHP’nin 2-0 dediği ortamda realite oluyor da 5-0’ı bin oyla kaçırmış bir parti söylediğinde neden olmasın Biz 5-0 yaparız Allah’ın izniyle.

TİCARİ ALAN VE FIRIN SORUNUNU ÇÖZME GAYRETİNDEYİZ

Aksaray mahallesinde yapılmış olan 301 konutluk alan da tek bir ticari alanın yapılmadığını bilioruz ve bakanımız geldiğinde iftara da gittiğimizde sayın bakanımızla buraya mutlaka ticari bir alanın yapılmasıyla ilgili bir durum söz konusu. Bakanımız bununla ilgili talimat verdi. Çatalçeşme bölgesi yemişlik bölgesi bu bölgelerde ticari alanlarla ilgili çok büyük problem yok. Fırın alanlarıyla ilgili problem var.

Sayın bakanım buraya ticari alan yapılmasıyla ilgili görüştük. Fırıncılar oda başkanını Ankara’ya götürdük TOKİ başkanımıza götürdük. Planlama yapıldı oradaki problem inşallah çözülecek. Ulaşımla alakalı pandemiyle alakalı sıkıntılar var. Pandemi nedeniyle sefer sayılarımız azaltıldı zaten çok fazla sefer sayısı yapmıyoruz. Çok fazla ulaşımın kullanılmasını istemiyoruz ama arkadaşımıza söyleriz hızlı bir şekilde çalışma yapar bu problemi çözeriz basit bir konu.

PAZAR YERİ SORUNU

Mahallelinin yüksek talebi hem pazarcılar başkanıyla görüşürüz. Pazar alanı yaparsınız pazarcılar orada gidip Pazar kurmazsa oda büyük bir problem. Hilalkent mahallesinde kapalı semt pazarı yapılmış. Pazar işlememiş çalıştırılamamış. Biz o Pazar alanını değerlendirmek adına o yapılmış olan masrafı da koruyabilme adına şimdi orayı tamamiyle ticari bir alana dönüştürüyoruz. Sosyal ve ticari tesis alanına dönüştürüyoruz etrafını kapatarak. Hicret mahallesinde pazar talebi varsa pazarcılar odası dernek Başkanıyla görüşüp kapalı Pazar yeri alanı yaparız. Çaydaçıra mahallesinde Pazar yeri sıkıntısı var. Bununla ilgili diğer mahallelerimizde problem varsa biz muhtarlarımızla iyi ilişkiler kurmuş, sürekli görüşüyoruz mahallelerinin sıkıntılarını sürekli bize iletiyorlar. Bizler bunların çözümünde hızlı bir şekilde yapıp hemşehrilerimizin hizmetin sunacağız.

ELAZIĞSPOR

Elazığspor bizim göz bebeğimiz, Elazığspor bizim aşkımız. Ben ömrümü spora ömrümü vermiş biriyim. Başkanlığa geldiğimiz günden beri Elazığspor’a destek vermişiz. Elazığ’ın en büyük reklam kaynağı. Tanıtım noktasında hem ulusal hem uluslararasındaki en önemli argümanı. Düşmüş olduğu bu durum bizim canımızı acıtıyor. Biz bu kadar gayret sarf ederken, Elazığspor’un sorunlarına çözüm ararken bizim kapımıza geldiklerinde biz çözüm ararken son maçta ikinci golle birlikte başkanın onları söylemesi bizi üzdü. Biz bunları yaparken biz mevcut başkana, mevcut yönetime yapmadık. Yarın olsa yine yapacağız Elazığspor’u düşmüş olduğu bu durumdan kurtarmak için ne yapmamız gerekiyorsa yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

ELAZIĞSPOR’A DESTEKLER

Transfer tahtasını açamadığımız zaman o sporcuları o gün elimizde tutsaydık belki de küme düşmeyecektik. Prim destekleri, yardımlarla bugüne kadar takımı getirdik. 26 tane personeli Elazığ Belediyesi bünyesine aldık. 2 yıllık bedeli 3 milyon TL’dir. O personelleri EBUAŞ bünyesine aldık. Yine Elazığspor’a hizmet ediyorlar. Sadece forma kampanyasını çıkalım 10 milyon desteğimiz oldu. Forma kampanyasında herkesin desteği oldu. Biz kampanya yaptık. Güvendiler. Bütün iş adamları hemen hemen kampanyamıza katıldılar. 2 milyon 500 bin TL’si Elazığspor’un kasasına girdi. Deprem olmasaydı belki diğer taahhüt verenler de verecekti. Bu kadar iş yapmışız, destek olmuşuz, yanlarında olmaya çalışmışız.

 “ELAZIĞSPOR’A VERİLEN PARALARLA ELAZIĞ YENİDEN İNŞA EDİLİR”

Kulübün ligde kalması için başkandan ve yönetiminden fazlasını Elazığ Belediye Başkanı olarak ben yapmışım. Milletvekillerim destek vermiş, siyasilerimiz destek vermiş. Milletvekillerimiz ceplerinden para vererek destek vermişler. Herkes elini değil bedenini taşın altına koymuş. Ama geldiğimiz bu noktada küme düşmüşüz. Bu süreçte baştan sona kadar Elazığspor’a kadar ne kadar minibüsler verildiğini, ne kadar imardan rantlar verildiğini herkes çok iyi biliyor. Elazığspor’a verilen paralarla Elazığ yeniden inşa edilir. Elazığ inşa edilmezse Harput ihya edilir.

 “ELAZIĞSPOR BAŞKANIN BU TAVRI SONRASI ARTIK BELEDİYE'NİN TEK KURUŞUNU VERMEM”

Başkanlar bir defa sorgulansın, yöneticiler bir defa sorgulansın kimin suçu varsa. Elazığspor sevdalıları bunları sorgulasın. Her şeyi yaparsın, üzerine düşen vazifeyi fazlasıyla yaparsın takım düşer suçlu siyasiler olur. Bunu kabullenmiyoruz. Ben çok net konuşmayı severim. Bu başkanın bu tavrıyla ben bu saatten sonra Elazığ Belediyesi’nin tek kuruşunu Elazığspor’a vermeyeceğim. Taraftar grupları diyebilir kardeşim babanın parasını mı veriyorsun. Ben babamın parasından daha kıymetli olan fakir fukaranın parasını veriyorum