YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 09:51

Başkan Arslan ve Dumandağ, “Başkanlar Konuşuyor” Programına Konuk Oldu

Başkan Arslan ve Dumandağ, “Başkanlar Konuşuyor” Programına Konuk Oldu

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Dünya Gazetesi tarafından hazırlanan “Başkanlar Konuşuyor” programının konukları ETSO Başkanı Asilhan Arslan ve Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ oldu.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Asilhan Arslan ve Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, TOBB ve DÜNYA Gazetesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Başkanlar Konuşuyor” programına konuk oldu.

Arslan ve Dumandağ programda Handan Ceylan, Vahap Munyar ile Hakan Güldağ’ın sorularını yanıtladı.

 Elazığ’ın potansiyeli hakkında bilgi veren Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, artan maliyetlerden dolayı çiftçilerin zor durumda kaldığını söylerken alabalık üretiminin önemine değindi. Dumandağ, “Bizim sulamalarımız hep kuyu sularından tarımımızı suluyoruz bunda tabiki ciddi elektrik maliyetleri var. Girdi maliyetleri artınca artık üretici üretmeden çekinmeye başlıyor. Bunu mutlaka cazibi süre ile sulamamız lazım ki maliyetler artınca vatandaşlar artık tarlasını ekmekten vazgeçiyor tarlalar boş kalıyor.  Sulama projemiz biterse devletin bize verdiği ve vereceği desteklerden mazot desteği, elektrik desteği çünkü her şey elektrik ve mazota bağlı. Biz Elazığ olarak her şeyimiz dışardan taşma suyla değirmenimiz döndürmeye çalışıyoruz.

ETSO Başkanı Asilhan Arslan’da, Depremin Elazığ’ı ciddi derecede etkilediğini söyledi. Arslan, “Ticarete yön veren insanların bunu değerlendirmesi son derece önemli. Evinden kısacak, giyeceğinden kısaca, sosyalleşmesinden tatilinden kısacak arabasını belki satacak o evin taksitini ödemeye çalışacak bununda şehrin içindeki genel ekonomiyi normal standartların dışında hale büründürmesi kaçınılmaz ben buna dikkat çekek istiyorum özellikle ama ona rağmen şehirdeki ticaretteki akış perakendemiz her geçen gün sıkıntıya giriyor hizmet sektörümüzde hakeza insanlarımız bu kısıtlamalara gitmeye başladı kaçınılmaz olarak. İmalatta güzel gelişlerimiz var ihracat rakamlarımız artıyor madencilik sektöründe özellikle Elazığ’ın ihracatının %80’i madencilik ve ona dayalı inşaat malzemelerinin üretiminden kaynaklanıyor. 2021 yılı ihracat rakamımız 335 Milyon dolar, Doğu Anadolu’nun en fazla ihracat yapan ikinci şehri. Bu yılda 2022’nin ilk 3 ayında 99 Milyon doları buldu” dedi.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç