YEREL
Giriş Tarihi : 14-08-2021 18:02   Güncelleme : 14-08-2021 18:02

Başkan Arslan: Hizmetler Sektörüne Sağlanan Destekler Revize Edilmelidir

Başkan Arslan: Hizmetler Sektörüne Sağlanan Destekler Revize Edilmelidir

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, hizmetler sektörüne yönelik sağlanan Devlet Desteklerinin yeniden revize edilerek sektörün ihracata özendirilmesi ve ihracat potansiyelinin yükseltilmesi için öneri raporunu TOBB’a sundu.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Devlet Desteklerinin yeniden revize edilmesi için TOBB’a öneri raporu sundu. Başkan Arslan raporda iş dünyasına verilen Hususi Pasaport şartlarının hafifletilmesi ve hizmetler sektörüne yönelik Devlet Desteklerinin sadeleştirilerek uygulanabilir hale getirilmesini talep etti.

Başkan Arslan değerlendirmesinde, “TOBB tarafından Ülkemiz genelinde Hizmetler Sektörüne yönelik Devlet Destekleriyle ilgili olarak yeniden bir revizyon ihtiyacının olup olmadığı eğer böyle bir talep varsa Odaların görüş ve önerilerini talep etmiştir. Odamız tarafından yapılan Meslek Komite toplantılarında gündeme getirilen konulardan biri de Hizmetler Sektörüne yönelik sağlanan devlet desteklerinin karmaşık ve büyük işletmelerin yararlanabileceği şeklinde olup, yine iş dünyasına verilen hususi pasaport almanın şartlarının da çok ağır olduğu ifade edilmiştir. Alınan bu geri bildirim doğrultusunda Odalar Birliğimize şu iki öneri sunulmuştur:

1-İhracatı teşvik etmek amacıyla 2017/9962 sayılı "İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar" 2018 yılında uygulamaya konulmuştur. Ne var ki Hususi Pasaport Uygulama koşullarını sağlayan firma sayısı azdır. Bu uygulama, çok sayıda küçük firma yerine büyük firmalara avantaj sağlamaktadır.

2-2015/8 sayılı karar ile sağlanan Mal ve hizmet ihracatını destekleyen devlet yardımları daha basit hale getirilmelidir. Ekonomi için kritik öneme sahip ürünler ve hangi aşamada destek verileceği büyük önem taşır. Özellikle hazırlık aşamasında verilen desteklerden daha çok ihracatçının faydalanması sağlanmalıdır.

Bu taleplerimizin TOBB tarafından ilgili Bakanlıklara sunularak iş dünyamızın beklediği şekilde sonuca ulaşmasını beklemekteyiz” ifadelerinde bulundu.