YEREL
Giriş Tarihi : 14-01-2022 09:49   Güncelleme : 14-01-2022 09:49

Başkan Arslan Bloomberg TV’nin Konuğu Oldu

Başkan Arslan Bloomberg TV’nin Konuğu Oldu

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan Bloomberg HT’de yayınlanan "Günden Kalanlar" Programı’nın konuğu oldu

Bloomberg HT‘de yayınlanan "Günden Kalanlar" programı’nın konuğu Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan oldu.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, döviz kurlarındaki artışları değerlendirerek, inşaat sektöründe yaşanan olumsuzlukları dile getirdi.

 “DÖVİZ KURLARININ YÜKSELMESİ ÖNCESİNDE SANAYİ KULLANIM ORANLARI OLDUKÇA İYİYDİ”

Elazığ Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, 1 Ocak itibariyle elektirik ve doğalgaz fiyatlarının günlük fiyat endeksleri üzerinden hesaplaması sanayicilerin maliyetlerini güncellemesi noktasında ciddi problemler oluşturduğunu dile getirdi. Arslan, “Gerçekten döviz kurlarının yükselmesi öncesinde kadar sanayi üretiminde son derece keyifli gelişmeler vardı sanayi kullanım oranları oldukça iyiydi. Döviz artışıyla birlikte maalesef gerileme görüyoruz. Üretici firmalarımız maliyetlerini buna bağlı olarak satış rakamlarını oluşturmakta bugünlerde oldukça zorlanıyorlar. Bunun tabiki ihracata bakan yönüyle de olumsuz etkileri var hakeza iç piyasada da. Son zamanlarda açıklanan özellikle 1 Ocak itibariyle doğalgaz fiyatlarının bir önceki yılın tüketim oranlarına göre yeniden fiyatlandırma yapılması ve aynı şekilde elektrik tüketimini de günlük fiyat endeksleri üzerinden hesaplaması sanayicilerin maliyetlerini güncellemesi noktasında ciddi problemler oluşturdu. Buda sanayicilerimizi korumacı yaklaşıma itti. Böylelikle de maalesef enflasyonu biraz daha tetikleyen bir unsur oldu. Açıkçası iç piyasada da öngörülebilirliğin düşüklüğü ile birlikte talep darlığını görüyoruz. Mevsimsel sebeplerden arındırsak bile gerçekten bizi bu dönemde endişelendirmeye başladı. Umuyorum bunlardan kısa sürede çıkacağız” dedi.

 “İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İMALAT MİKTARI OLDUKÇA DÜŞMÜŞ DURUMDA”

Elazığ Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, inşaat sektöründe artan maliyetlerin etkisiyle imalat yapılmadığını söyledi. Arslan, “Devletimiz de ithalat yapmak zorunda kaldı. Eğer sene başında bunlar çok iyi bir şekilde hesaplanıp regüle edilirse ve dünya piyasalarından ki rakamlara eşdeğer fiyatlar TMO tarafından çiftçilerimize alım garantisi şekliyle açıklanırsa inanıyorum ki hem paramız içeride kalacaktır hem de daha stabil bir üretim modeli olacaktır. Bununda enflasyona olumlu yansımasını bekliyoruz. İnşaat sektörü biliyorsunuz ülkemizin lokomotif sektörü bizim ilimizde de olduğu gibi artan maliyetler müteahhitlerimizin imalat yapamamasına sebep oldu çünkü satışlarını birçoğu önceden gerçekleştirmişti ve bu fiyatların satış fiyatlarıyla daha önceki maliyetlerine göre planlanmıştı ve oluşturulmuştu ama şuan güncel imalatlarda fiyatların son derece yüksek boyutta bu da inşaat sektöründe imalat miktarını oldukça düşürmüş durumda. Açıkçası sezona daha çok korumacı yaklaşımla sektör girecek bununda endişelerini yaşıyoruz. Çünkü inşaatın istihdama ve içerdeki para döngüsüne olumlu yansımaları çok fazla. Bu sektörde de tarım sektöründe de çünkü malum dünya konjektörü gıda sektöründe tüm ürünlerde ciddi bir enflasyon oluştu bunun önüne geçmenin yolu da çiftçiye güven verme çiftçinin üretim miktarını arttırma ve uluslararası piyasada rekabet edebilmesinden geçmekte. Bunu tesis etme adına Tarım Ve Orman Bakanlığımızın, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın, Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın koordineli bir şekilde şartları belirlemesi ve çiftçinin yetiştirdiği ürüne doğru fiyatın yapılmasını son derece önemli buluyoruz. Sezonun kaçırılması halinde ciddi anlamda gıda ürünlerine erişilebilirlikte problemler oluşabilir Allah korusun olağanüstü gıda yönetim sistemine gidilebilir. Bunun önüne geçilebilir şuan bu mümkün bu şekliyle de gerekli adımların atılmasını açıkçası bekliyoruz” dedi.