YEREL
Giriş Tarihi : 14-01-2021 20:30   Güncelleme : 14-01-2021 20:30

BAKLAGİL YEM BİTKİLERİ DEMONSTRASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

BAKLAGİL YEM BİTKİLERİ DEMONSTRASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Kadir Ateş, teknik personel ve arazi sahibinin katılımıyla Elazığ Merkeze bağlı Sarıçubuk köyünde baklagil ekimi gerçekleştirildi.

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü baklagil yem bitkileri demonstrasyon çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak; Yem Bitkileri üretim alanını genişleterek, üretim maliyetlerini düşürmek ve kaba yem açığının giderilmesini sağlayarak et ve süt veriminde artış sağlamak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmekteyiz.

Bu kapsamda merkeze bağlı Sarıçubuk köyünde Mehmet Emin Kaptan' a ait 3 dekarlık alanda, 5 çeşit yem bezelyesi (Kirazlı, Özkaynak, Taşkent, Arda ve GAP Pembesi) ile 1 çeşit mürdümük ( GAP Mavisi) ekimi yapıldı.

Fenolojik gözlemleri ile ilimize uygunluğu İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından takip edilecek demonstrasyon amaçlı ekim çalışmasına; Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Kadir Ateş, teknik personel ve arazi sahibi katıldı.

Söz konusu çalışma sonunda, ilimizde baklagil yem bitkisi tarımı yapacak çiftçilere, hastalık ve zararlılara dayanıklı, verim potansiyeli yüksek çeşitler belirlenerek, tavsiye edilecektir.