YEREL
Giriş Tarihi : 15-12-2021 22:39   Güncelleme : 15-12-2021 22:39

Atilla Çerkez: Maaş Artışı Alım Gücünü Yükseltmiyorsa Buna Zam Denemez

Atilla Çerkez: Maaş Artışı Alım Gücünü Yükseltmiyorsa Buna Zam Denemez

Türkiye Kamu Sen Elazığ Temsilciliği son dönemde yaşanan ekonomik sorunlar üzerine bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada yapılan bütün zamların gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Kamu sen son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler, Memur ve Emeklilerin Ekonomik sıkıntıları hakkında basın açıklaması yaptı.

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Atilla Çerkez geçen yıl ve bu yıl arasında gelen zamlara örnek vererek, son on yıl içinde memur maaşlarının sürekli eridiğini kaydetti. Çerkez, “Geçen sene bugünlerde çeyrek altın 724 TL idi bugün 1320 TL, artış %82. Geçen sene bugünlerde 4 kişilik ailenin alık zorunlu harcaması 7.770 TL idi bugün 9642 TL, artış %24. Bir senenin içinde ortalama memur maaşı 567 dolardan 365 dolara geriledi, Erime %35,6. Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk sınırının altında, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır” dedi.

 “2022’DE MEMURA GERÇEK ANLAMDA HİÇ ZAM YAPILMAYACAK”

Atilla Çerkez, bir yıl içinde memurun zorunlu giderler için alım gücünün 1087 TL eridiğini söyledi. Çerkez gelecek olan zammında Mart ayındaki vergiler nedeniyle eriyeceğini dile getirdi. Çerkez, Bakın yalnızca 1 yıl içinde memurun zorunlu giderlere karşı alım gücü aylık tam 1.087 TL eridi. Zaten Ocak ayında alınacak %5 zam, Mart ayı itibarı ile vergi dilimindeki artışa gidecek. Yani bu şartlar altında 2022’de memura gerçek anlamda hiç zam yapılmayacak, maaşlar mum gibi erimeye devam edecektir. Maaş artışı, alım gücünü yükseltmiyorsa, buna zam denmez” ifadelerini kullandı.

 “REEL GELİR ARTIŞI SAĞLANABİLMESİ İÇİN MAAŞLARA REFAH PAYI EKLENMESİ ŞART OLMUŞTUR”

2020 yılında yapılacak bütün maaş artışlarının gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Çerkez, ek zam yapılmasını istedi. Çerkez, “2022 için bütün maaş artışlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı, harcamalarda ki artışı karşılayacak kabul edilebilir bir oransal artış, geçmiş dönemlerde yaşayan kayıpların telafisi için ek zam, reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi şart olmuştur. Ek zam ile zararları karşılayın. Refah payı ile gerçek anlamda zam yapın, alım gücümüzü yükseltin” dedi.