YEREL
Giriş Tarihi : 16-06-2022 16:23   Güncelleme : 16-06-2022 16:25

ARTVİN ARTIK BİR MARKA!

ARTVİN ARTIK BİR MARKA!

Artvin’in değerleri sembollere, sembolleri ürünlere dönüşüyor.

Artvin’e özgü değerlerin tescilli sembollerle yansıtıldığı hediyelik eşyalar, kentin dört bir tarafında açılan mağaza ve online satış üzerinden yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuluyor.

2022/06/1655373137_ardahan_artik_bir_marka_-4.jpg

Kentin kültür ve değerlerini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak amacıyla Artvin valiliği koordinesinde yürütülen proje kapsamında ortaya konan 600’e yakın farklı ürün, il genelinde 17 noktada ve geçtiğimiz günlerde hizmete giren Rize Artvin Havaalanı ile İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfında bulunan mağazalarda satışa çıkarıldı.

Artvin Marka Ürünler Mağazaları adı altında hizmet veren bu yerlerde satışa sunulan, Artvin’in tarih, kültür, doğa ve günlük yaşamına ışık tutan sanat estetik ve marka değeri olan yöresel el yapımı ürünler büyük ilgi görüyor. Hediyelik eşyaların yanı sıra çay, çiçek balı, butko zeytinyağı, kestane balı, çam kozalak reçeli, maviyemiş marmelatı gibi sofralara Artvin’in tadını, kokusunu taşıyan yöresel ürünlerde yer alıyor.

Artvin halkının el emeğinden çıkıp evlere renk getiren geleneksel el sanatlarının bir ürünü olan hediyelik eşyalar hem kentin tanıtımına hem de yöre halkına ek gelir sağlama noktasında da önem arz ediyor. Marka ürünler, el yapımı ürünler ve yöresel ürünler olarak üç farklı kategoride satışı olan mağazalara; Artvin Merkez, Sarp Sınır Kapısı, Yusufeli Merkez, Borçka Karagöl, İbrikli İskelesi, Ardanuç Evi, Şavşat Efkar Tepesi, AVM, Livane Petrol, Kamiloğlu Petrol, Marina Tatil Köyü ve Hopa’da bulunan Kilpa Market gibi yerlerde de ulaşmak mümkün.

Marka ürünler kategorisinde, tişört, sweatshirt, yağmurluk, fular, eşarp, mutfak önlüğü, eşofman gibi tekstil ürünleri ile takı tasarım ürünleri bulunurken; el yapımı ürünlerde, merkez ve ilçelerde bulunan68 usta öğreticinin ellerinden çıkan Ahşap oyuncaklar, maketler, örgü bebekler, aksesuar ürünleri, ev tekstili, magnetler, anahtarlık, masa süsleri, ev yaşam ürünleri gibi birçok çeşit yer alıyor.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç