YEREL
Giriş Tarihi : 28-03-2022 15:07

Araştırma üniversitesi seçilen FÜ’nün odak alan eşleştirmeleri belli oldu

Araştırma üniversitesi seçilen FÜ’nün odak alan eşleştirmeleri belli oldu

YÖK tarafından Araştırma Üniversitesi seçilen üniversitelerin “Üniversite Bazında Odak Alan Eşleştirmeleri” belli oldu. Fırat Üniversitesi’nin de yetkinliğini kanıtladığı ve eşleştirildiği alanlar açıklandı.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar öncülüğünde düzenlenen Yükseköğretim Kurulu Araştırma Üniversiteleri Toplantısı'na katıldı.

Erciyes Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda YÖK Başkanı Özvar’ın yanı sıra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, YÖK Üyeleri ile 3’ü vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 23 Araştırma Üniversitesi rektörü ve ilgili rektör yardımcıları yer aldı.

Gerçekleştirilen toplantıda araştırma üniversiteleri “Üniversite Bazında Odak Alan Eşleştirmeleri” açıklandı.

YÖK Başkanlığının değerlendirmeleri neticesinde Fırat Üniversitesi, 11. Kalkınma Planında yer alan sektör başlıklarından Elektronik (Robotik ve Mekatronik), Makine-Elektrikli Teçhizat (Akışkan Gücü Dinamiği ve Akışkan Makineleri), Otomotiv ve Raylı Sistemler (RaylıSistemler) ve Kimya (Proses Kimyası ve Teknolojisi, Akışkan Dinamiği ve Isı/Kütle Transfer) alanlarında eşleştirmesi gerçekleştirildi.

Ayrıca odak alanlarından Sağlık alanında Klinik Araştırmalar (Endokrinoloji ve Obezite, İmmünoloji) alanları, Fen/Mühendislik alanında Deprem Çalışmaları, Optik, Elektrooptik, Fotonik ve Yapay Zeka Teknolojileri alanları, Sosyal alanında ise Dil ve Edebiyat alanlarında Fırat Üniversitesi yetkinliğini kanıtlayarak eşleştirmelerde yer aldı.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç