YEREL
Giriş Tarihi : 08-11-2021 22:24   Güncelleme : 08-11-2021 22:24

9. Uluslararası İleri Teknolojiler Sempozyumu (IATS’2021) Üniversitemiz Öğretim Üyelerinin  Sempozyum Başkanlığında Gerçekleştirildi

9. Uluslararası İleri Teknolojiler Sempozyumu (IATS’2021) Üniversitemiz Öğretim Üyelerinin  Sempozyum Başkanlığında Gerçekleştirildi

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Hikmet ESEN, Prof.Dr. Niyazi ÖZDEMİR ile birlikte sempozyum başkanlığını yürüttüğü 9th International Advanced Technologies Symposium (IATS’2021) başlıklı sempozyum tamamen online katılımla 27-28 Ekim tarihlerinde 7 farklı ülkeden katılımla 85 bildiri sunularak gerçekleştirildiğini açıkladı. Türkçe ismi Uluslararası İleri Teknolojiler Sempozyumu olan sempozyumun sekizincisini yine Prof. Dr. Niyazi ÖZDEMİR ile birlikte 2017 yılında düzenlediklerini bildiren Prof. Dr. Hikmet ESEN Elazığ’da yapılan 8. IATS sempozyumunda yaklaşık 1000 bildiri ile katılımın sağlandığını, 9. IATS sempozyumunda ise pandemi nedeniyle katılımın daha az olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Hikmet ESEN 2 gün süren sempozyumda online olarak 19 oturum ile bildirilerin hem Türkçe hem de İngilizce dilinde sunulduğunu ve 7 farklı ülkeden davetli konuşmacının sempozyumumuza destek verdiğini belirtti. Prof. Dr. ESEN IATS’ 2021 sempozyumunun Doçentlik atama yönergesine uygun olduğunu ve Mimarlık, Otomotiv, Biyoteknoloji, Kimya, Fizik, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Enerji, Çevre, Gıda, Matematik, Endüstri, Üretim-İmalat, Malzeme, Makine, Mekatronik ve Jeoloji Mühendislikleri konuları ile Doğa Bilimleri konuları üzerine sunumlar gerçekleştirildiğini ifade etmiştir.

27 Ekim 2021 Çarşamba gününün sempozyumun ilk günü olduğunu saat 10:00’da Öğretim Görevlisi Habip ŞAHİN moderatörlüğünde açılış yapıldığını daha sonra sempozyum Düzenleme Kurulu adına kendisinin açılış konuşması yaptığını söyleyen Prof. Dr. Hikmet ESEN konuşmasından sonra davetli konuşmacıların 3 oturumda iki gün boyunca bilgi ve birikimlerini paylaşacaklarını iletti.

Prof. Dr. Hikmet ESEN kendi alanında akademik olarak çok başarılı çalışmalar yapan Davetli Konuşmacıların sempozyuma destek verdiğini ve çevrim içi de olsa katılımın iyi olduğunu vurguladı. İlk davetli konuşmacının Yaşar Üniversitesinden Prof.Dr. Arif HEPBAŞLI olduğunu ve çalışmasının “Exergy Management System Standard:A Dreamor Reality?” başlıklı bir çalışma ile tüm katılımcılar tarafından büyük bir istek ile dinlendiğini belirtti. 27 Ekim 2021 günü sabah oturumunda ikinci davetli konuşmacı olarak Cezayir’den katılım sağlayan Prof. Dr. Kouider MADANI’nın ise “TheFuture of Bonding Technology” başlıklı çalışma ile özellikle inşaat mekanik alanında sunumlar yaptığını belirtti. Prof. Dr. Hikmet ESEN sempozyumun ilk gününde öğleden sonra 13:00’de sunuların başladığını ve 16:55’de sonlandığını, saat 18:00 ile 19:00 arasında da ABD’den Prof. Dr. Cihan VAROL’un, Makedonya’dan Dr. Blerant Ramadani’nin ve İngiltere’den Dr. Süleyman Köse’nin davetli konuşmacı olduğu sunumlarla ilk günün tamamlandığını bildirdi. 28 Ekim 2021 Perşembe günü ise sempozyumun ikinci günü olduğunu sabah 10:00 oturumları ile yine davetli konuşmacı olan Profesör Salwa BOUADILA’nın Tunus’dan katıldığını ve “Modelingand Simulation of Hybrid PV-Wind Systemto Power a Smart Hydroponic Greenhouse” başlıklı çalışmayı sunduğunu belirtti. İkinci günün ikinci davetli konuşmacısının Cezayir’den katılan Dr. Mohamed MOKHTARI olduğunu ve “Numerical Analysis of DamageStructure in SeveralMaterials” başlıklı çalışmayı anlattığını belirtti. Sempozyum Düzenleme Kurulu Adına açıklamalarına devam eden Prof. Dr. Hikmet ESEN sempozyumun son davetli konuşmacısının Irak’tan katılan Dr. İbrahim Nazem QADER olduğunu ve “TheImpact of TiO2 Coating on the Biocompatibility of NiTiSn Shape Memory Alloys” başlıklı çalışma ile sempozyuma katkı sunduğunu ifade etti. Saat 11:00 ile 12:35 arasında 6 oturum ile sempozyumun oturumlarının bittiğini ve en sonunda katılımcılar tarafından çok olumlu tepkiler aldığını belirtti.

Sempozyumun kapanış konuşmasında Prof. Dr. Hikmet ESEN ve Prof. Dr. Niyazi ÖZDEMİR tüm sempozyum kurullarına, katılım sağlayan yazarlara ve bildiri hakemlerine teşekkür ettiler.