YEREL
Giriş Tarihi : 05-06-2022 20:10

7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali yapılıyor

7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali yapılıyor

Profesyonel ve Öğrenci kategorisinde yapılacak olan “7.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve yarışmasının” bu yılki teması “Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı” olarak belirlendi. Dereceye giren Filmler “Fikirde Birlik 9 ülke 9 şehir 1 Festival” sloganı ile dokuz farklı ülkede gösterilecek.

Tertip komitesi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı ”Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı öncülüğünde devlet kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütlerinin, basın kuruluşları proje ortaklığı ve destekleri ile 7.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması gerçekleşiyor.

Profesyonel ve Öğrenci kategorisinde gerçekleşecek Festival ve Yarışmaya müracaatlar başladı son başvuru tarihi 30 Ağustos 2022’dir.

Festival düzenleme kurulu olarak dünyanın en eski ve yaygın kültür miraslarından birini Türk kültürünün temsil ettiğini düşünüyoruz. Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve bu mirası yaşatmak önemli sorumluluklarımızdandır.

Türk kültürünün profesyoneller ve genç nesiller tarafından belgelenmesi/tanınması her geçen gün değişen-dönüşen dünyada iz bırakmak açısından önem taşımaktadır. Bu maksatla Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmaları yapılmakta.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; özerk Türk Cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Yakutistan, Dağıstan, Hakasya ve akraba topluluklarının katımı ile.7.Türk Dünyası Belgesel film festivali ve yarışmasının Gala ödül töreni Türkiye de yapılacak.Akabinde 7.Türk cumhuriyeti ve 3 Türk bölgesinde derece alan Filmlerin gösterimleri amaçlıyoruz.

Proje ortaklarımız; Türkiye’den İstanbul Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Osmaniye Kork Ata Üniversitesi,Karabük Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi. Azerbaycan’dan Bakü Devlet, Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat, Üniversitelesi, Kazakistan’dan Al Farabi Kazak Milli Üniversitesi, Jurganov adına Sanat Akademisi, Kırgızistan’dan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Makedonya’dan Amerikan Fon Üniversitesi, KKTC’den Yakın Doğu Üniversiteleri ve Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Enstitüsü, Özbekistan Gazetecilik ve kitle iletişim Üniversiteleridir.

Festival destekçilerimiz; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü dür.

Projemize katkı veren sivil toplum örgütleri ve yayın kuruluşları; SE-SAM, FİLM-SAN Vakfı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Azerbaycan Matbuat Şurası, Kazakistan Türk Medeniyetleri Vafı,Kırgızistan Han Tangrı Vakfı’dır.

TRT Avaz TV, Türkmeneli TV, Kırgızistan-ASİA TV, Kazakistan EL ARNA TV, KKTC Bayrak Radyo TV, Genç TV, Türkiye-Mercan TV, Aksu TV, Fırat TV, BRTV’nin yayın desteği ile gerçekleştirecektir.

 

Festivalle ilgili Geniş bilgi www.turkbelgesel.com sitesinden öğrenilip, müracaatlar info@turkbelgesel.com adresi üzerinden yapılmaktadır.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç